Negyvenöt háztartásból telepítették ki a lakókat vasárnap a parajdi sóbánya, pontosabban a wellnessközpont közelében, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején. Egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
2025. június 01., 21:392025. június 01., 21:39
2025. június 01., 22:152025. június 01., 22:15
Aggódó helybéliek. Vasárnap este egyre többen figyelik a sóbánya környékén a fejleményeket
Fotó: Székelyhon
Negyvenöt háztartásból telepítették ki a lakókat vasárnap a parajdi sóbánya, pontosabban a wellnessközpont közelében, miután több helyen is kráterek keletkeztek a bánya tetején. Egy esetleges árhullám ellen próbálnak védekezni.
2025. június 01., 21:392025. június 01., 21:39
2025. június 01., 22:152025. június 01., 22:15
Rokonoknál, egy a helyi önkormányzat tulajdonában lévő házban, illetve panziókban szállásolták el annak a negyvenöt háztartásnak a lakóit, akiket ki kellett telepíteni a parajdi wellnessközpont közelében – tudtuk meg Bíró Barna Botondtól, Hargita Megye Tanácsának elnökétől. Mint mondta, vasárnap este is nagy erőkkel zajlott a munka a veszélyesnek ítélt helyszínen.
Védőfalakat és homokzsákokat helyeznek el, mérsékeljék az épületekre és az infrastruktúrára leselkedő veszélyt
Fotó: DSU
A vízügyi szakemberek tanácsára egy hosszabb vízvető épül a Parajd és Alsósófalva menti úton, ahol homokzsákokból kialakított gátakat is elhelyeznek. A munkálatok azt követően kezdődtek el, hogy
A homokzsákokkal és a vízvetővel igyekeznek szabályozni a víz irányát, ha az árhullám valóban megtörténik. Egyébként a két település közötti út egy részét le is zárták. Gyakorlatilag jelenleg a nagyobb bajok megelőzése a cél.
A megyei tanácselnök hangsúlyozta, a vízügyi szakemberek által kidolgozott legrosszabb forgatókönyvre alapozva láttak munkához, egyelőre kontroll alatt tartják a helyzetet. Bíznak benne ugyanakkor, hogy nem egy-két perc alatt fog beszakadni a bánya teteje, így utólag fölöslegesnek bizonyulnak az óvintézkedések.
Fotó: DSU
Amint tájékoztattak a Dózsa-bányánál történt süllyedésekről és arról, omlásveszély áll fenn, azonnal léptem és a parajdi polgármesterrel egyetértve kértem az emberek evakuálását” – magyarázta a Székelyhon megkeresésére. Hozzátette, folyamatosan ellenőrzik a jól behatárolható problémás területet: óránként készülnek drónfelvételek, ugyanakkor a víz hőmérsékletét is vizsgálják.
– nyomatékosított Bíró.
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
A Hargita megyei katasztrófavédelem, a rendőrség, csendőrség, a vízügy szakemberei és a bánya munkatársai közösen dolgoznak a területen: védőfalakat és homokzsákokat helyeznek el, mérsékeljék az épületekre és az infrastruktúrára leselkedő veszélyt. Eddig 300 méternyi védőpanelt szereltek fel, további 1500 méternyi anyag érkezik a biztonsági zóna megerősítéséhez.
Óránként készül drónfelvétel a bánya feletti részről
Fotó: Hargita Megye Tanácsa
Az állami tulajdonban lévő Salrom által működtetett parajdi sóbányába a hét elején tört be ismét a felette folyó Korond-patak vize. Az áradat néhány nap alatt teljesen elöntötte a bánya valamennyi részlegét, a légúti betegségek kezelésére és látogatók fogadására kialakított turisztikai szintet és a legújabb, Telegdy-bányát is. Szombaton Nicușor Dan államfő is felkereste a parajdi közösséget, és azt ígérte, hogy a hatóságok nem hagyják magukra a bajba jutott embereket: a bányászok és az idegenforgalomból élők kárpótlást kapnak, a sóbányát pedig – a lehetőségek szerint – részben vagy egészben, de legalább az idegenforgalom számára megpróbálják megmenteni.
Fotó: Hargita Megye Tanácsa
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Fotó: Tánczos Barna/Facebook
Egy évvel az indulása után beváltotta a hozzá fűzött reményeket a székelyudvarhelyi városvezetés által fejlesztett applikáció: az eszközt a lakók egyre gyakrabban használják ügyintézésre, bejelentésekre, befizetésekre, vagy épp időpontfoglalásra.
A parajdi sóbányát nem lehet megmenteni, a kérdés csak az, hogy mikor omlik be – nyilatkozta szombaton Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Kaszáló kaláka, ahogy régen: negyven nyikómalomfalvi férfi gyűlt össze hajnalban, hogy közösen kaszáljanak a réten – a kaláka nemcsak múltidéző élmény, hanem a falunapok hangulatos nyitánya is volt.
Egy idős nőt szállítottak kórházba egy Homorófürdőnél történt baleset után szombaton délben.
Hétfőn reggel 8 és délután 17.30 között teljes útlezárás lesz Székelyudvarhelyen a Tamási Áron utca Dózsa György és Varga Katalin utcák közötti szakaszán. A korlátozásra munkálatok miatt van szükség.
Drágul az élet, megszűnnek mentességek: augusztustól új adók, emelkedő ÁFA és szigorodó szabályok sújtják a lakosságot Romániában. A vállalkozók mellett nyugdíjasok, kismamák és családok is komoly terhekkel szembesülnek.
Jelentős felújítás kezdődött a székelyudvarhelyi Orbán Balázs Általános Iskolában: a munkálatok idejére a diákokat más iskolák fogadják be szeptembertől, az önkormányzat pedig saját forrásból is hozzájárul a költségekhez.
Különleges filmes hétvégével várják az érdeklődőket Székelyudvarhelyen a városi könyvtár előtti térre. Július 18–19-én dokumentumfilm-vetítéseket és közönségtalálkozókat tartanak, neves rendezők és televíziós szakemberek részvételével.
A vezetékek befogadó és kifolyó részénél újabb betonozási munkálatokra van szükség, így csak nagyjából két hét múlva terelhetik el a Korond patakot. Jó hír viszont, hogy megérkezett az első előzetes jelentés a földtani mérésekről.
Kápolnásfaluban és Székelyudvarhelyen két egymást követő napon lesz áramszünet karbantartási munkálatok miatt – közölte az Electrica áramszolgáltató.
1 hozzászólás