Átiratban tette közzé a Hargita megyei tanfelügyelőség az oktatási tárca által meghatározott pótérettségi vizsgadíjakat. 225 lejt kell fizetnie annak, aki harmadjára fut neki érettségi vizsgáinak.
2011. február 21., 17:172011. február 21., 17:17
2011. február 21., 18:432011. február 21., 18:43
A pótérettségidíjat azoknak a középiskolát vagy posztlíceumot végzett diákoknak kell kifizetniük, akik kihagyták a vizsgákat vagy elbuktak az érettségin, illetve később a pótvizsgán is. Az érettségi vizsgán, illetve az utána megszervezett pótvizsgán ingyen vehetnek részt a végzős diákok, de ha nem mennek át az utóbbi sem, akkor a harmadik próbálkozásért már fizetniük kell. A tanügyminisztéiumi szabályozás értelmében 225 lej a pótérettségi díja, amennyiben az összes vizsgát meg kell ismételnie a résztvevőnek.
Az egyes vizsgák díjait a megyei tanfelügyelőségnek kellett megszabnia – tudtuk meg Görbe Péter szaktanfelügyelőtől, aki szerint legfeljebb kismértékben különböznek az új díjszabások a múlt évitől. Tavaly is 220–225 lej körül volt a pótérettségin fizetendő összeg – mondta el a szaktanfelügyelő. Az új szabályozás szerint amennyiben a jelentkezőnek nem kell harmadszorra megismételnie az érettségi összes vizsgáját, a következő díjszabásokra számíthat: iratkozás 5 lej, számítógépes kompetenciapróba 40 lej, idegen nyelvi kompetenciapróba 60 lej, írásbeli vizsga 20 lej, és szintén 20 lejt kell fizetnie annak, aki a román- vagy az anyanyelvi vizsga szóbeli részét kell megismételje. A szakvégzettséget igazoló bizonyítvány megszerzéséért folyó vizsgán 40 lejt kell fizetniük azoknak, akik harmadszorra próbálkoznak. Utóbbi azokra vonatkozik, akik leérettségiztek ugyan, de a szakmai vizsgát nem tették le – közölte Görbe Péter.
A tanfelügyelőség által meghatározott vizsgadíjakkal kapcsolatban azt mondta, a vizsgánként fizetendő összegek azért különböznek, mert vannak olyan próbák, amelyek csak egy részből állnak, míg mások háromból. Ilyen például az érettségi vizsga idegennyelv-próbája is, amely szövegértésből, elbeszélgetésből és egy írásbeli részből áll. Mivel ezek a próbák több munkát igényelnek a vizsgáztató tanárok részéről, többe is kerülnek – tájékoztatott a szaktanfelügyelő.
Érvényesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit – értesült az Agerpres a testülethez közel álló forrásokból.
Romániai középiskolásoknak és egyetemistáknak kínál lehetőséget az ING Hubs Romania és a Bukaresti Közösségi Alapítvány ösztöndíjprogramja, hogy pénzügyi támogatással vehessenek részt nemzetközi vagy országos versenyeken, illetve szakmai táborokban.
Ismét megszervezik a civil szervezetek vásárát Marosvásárhelyen május 10-én a város központjában. A 22. alkalommal megrendezendő esemény az évtizedek alatt fontos találkozóhellyé nőtte ki magát, ahol Maros megye civil szervezetei mutatkoznak be.
Jelentős lehűlés várható csütörtökig Románia nagy részében az Országos Meteorológiai Szolgálat pénteki előrejelzése szerint.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (független) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
szóljon hozzá!