Cukrászműhely indítása is szerepel az új vállalkozások között
Fotó: Barabás Ákos
Átlagosan 200 ezer lej vissza nem térítendő támogatáshoz jutnak a Start-Up Nation gazdaságfellendítő projekt 2017–2020-as programja révén a nyertes pályázók. Közülük már többen a pénzt is megkapták, mások a költségvetés-kiegészítés után számíthatnak erre.
2019. november 16., 19:452019. november 16., 19:45
A Start-Up Nation gazdaságfellendítő projekt 2017–2020-as programja keretében Hargita, Maros és Fehér megyékben 13 350 pályázatot bíráltak el és több mint 600 szerződést kötöttek – tudtuk meg Török Csabától, a Kis- és Középvállalkozások Pályázatait Menedzselő Országos Hivatal (OTIMMC) területi kirendeltségének vezetőjétől.
A három megyében eddig 45 sikeres pályázó iktatta kérvényét az összeg kifizetésére, közülük 16-nak fizetett is a hivatal, a többinek akkor fizet, amikor a kormány jóváhagyja a költségvetés-kiegészítést. Bár többen is megfogalmazták aggodalmukat, hogy vajon hozzájutnak-e a megnyert támogatáshoz, a hivatal vezetője optimista. Mint mondta,
„Úgy van ez ütemezve, hogy egy év alatt indítsák be a vállalkozásaikat és számoljanak el a kiadásaikkal. Ez alatt az egy év alatt jutnak hozzá a kormány támogatásához is” – magyarázta Török.
Hargita, Maros és Fehér megyében a termelés és a szolgáltatás területén indítottak vállalkozásokat, ahogy Török Csaba fogalmazott, „fel sem lehet sorolni, milyen változatos” a cégek profilja:
A Start-Up Nation program célja, hogy vállalkozásra serkentse főleg a fiatalabb nemzedéket, új állások jöjjenek létre, és a munkanélküliek, a frissen diplomázottak, a hátrányos helyzetűek is megélhetéshez jussanak. A program keretében egy teljesen új vállalkozást kell létrehozni és legkevesebb két alkalmazottat foglalkoztatni teljes munkaidőben.
Ahogy Török Csaba lapunknak elmondta, az indításhoz szükséges pénz megelőlegezéséhez három bankhoz lehet hitelért fordulni, ha nincs saját anyagi keret. A vásárlások, kifizetések számláival kell jelentkezni a pályázati hivatalban, amely az összes irat ellenőrzését követően utalja a megpályázott összeget. Minderre egy évük van a friss vállalkozóknak. A munkahelyeket legkevesebb két évig kell fenntartaniuk, a megvásárolt munkaeszközöket, berendezési tárgyakat három évig nem lehet eladni vagy kölcsönadni.
Az Eurostat hétfőn közzétett adatai szerint áprilisban 2,4 százalékra csökkent a márciusi 2,5 százalékról az éves infláció az Európai Unióban, a tagállamok közül pedig továbbra is Romániában a legmagasabb, 4,9 százalékos az infláció.
Stabilizálódni látszik a lej árfolyama az államelnök-választás második fordulóját követően, amelyet Nicușor Dan független jelölt nyert meg. A román fizetőeszköz jelentősen erősödött a szavazás másnapján a főbb valutákkal szemben.
A pénteken jegyzett évi 7,39 százalékról 7,26 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Hideg és szeles időjárásra figyelmeztető előrejelzéseket adott ki hétfőn a meteorológiai szolgálat.
Egy esetet leszámítva nem történt semmilyen, a választáshoz köthető incidens vasárnap, az államelnök-választás második fordulójában Hargita megyében.
A jármű több darabja leszakadt és több méterre elrepült, miután egy útszéli áteresz betonlapjának ütközött vasárnap Teleorman megyében. A sofőr túlélte a balesetet, de megsérült és kórházba vitték.
Az elnökválasztás második fordulója különösebb incidensek nélkül zajlott le, a legtöbb bejelentés a szavazólap lefényképezése vagy filmezése miatt érkezett – közölte hétfőn a belügyminisztérium szóvivője.
Sehol sem szavaztak úgy Romániában, ahogy Hargita megyében: Nicușor Dan a szavazatok több mint 90 százalékát szerezte meg. Példátlan fölény.
Megköszönte a támogatást szimpatizánsainak vasárnap éjjel Nicușor Dan megválasztott államfő.
Nicușor Dan hétfőn hajnalban arról biztosította Emmanuel Macront, hogy Románia továbbra is megbízható uniós partner lesz.
szóljon hozzá!