Több ezer kilométerre élő rokonaink, a mongolok

Évente többször is költöznek a nomád életmódot folytató mongolok •  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Évente többször is költöznek a nomád életmódot folytató mongolok

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Évente többször költöznek, tisztelik a természetet, és ragaszkodnak hagyományaikhoz – röviden így jellemezhetnénk a mongolokat. Hun őseink általi rokonainkról Obrusánszky Borbálával, Magyarország mongóliai nagykövetével beszélgettünk.

László Ildikó

2024. november 24., 08:552024. november 24., 08:55

Hun utódok című, a hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilm székelyudvarhelyi bemutatója apropóján kérdeztük Obrusánszky Borbálát, Magyarország mongóliai nagykövetét, aki egyben történész, néprajzkutató, orientalista.

korábban írtuk

Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?
Mi köti össze a székelyeket és a mongolokat?

Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.

A nagy kutatómunkát igénylő film többek között arra is választ ad, milyen kapcsolat fűzi össze a székelyudvarhelyi Budvár hegyét és a mongolokat annak ellenére, hogy a két nép több ezer kilométerre él egymástól.

Idézet
Tíz-tizenöt évvel ezelőtt a mongolok nem tudták, hogy léteznek székelyek vagy csángók, manapság mindenki tudja azt, hogy vannak olyan népcsoportok, akiknek van hun hagyományuk”

– mondta film kapcsán a nagykövet, aki beavatott a mongolok mindennapjaiba is.

Obrusánszky Borbála, Magyarország mongóliai nagykövete, történész, néprajzkutató, orientalista •  Fotó: László Ildikó Galéria

Obrusánszky Borbála, Magyarország mongóliai nagykövete, történész, néprajzkutató, orientalista

Fotó: László Ildikó

Legelők, jurták, nomád életmód

Amint elhagyjuk Mongólia fővárosát, Ulánbátort, illetve az agglomerációs körzetet, máris találhatunk jurtákat. Általában nem magányosan állnak, hanem akár három vagy öt jurta is épül egymás mellé, hiszen nagy családi keretekben élnek a mongolok, és állatokat tartanak.

A pásztorkodással foglalkozók öt fő állatot, a lovat, marhát, kecskét, birkát és tevét – északon jakot – tenyésztenek, akár hónapról hónapra legelőt és vizet keresve vándorolnak, annak függvényében, hogy bizonyos évszakokban mire van szükségük az állatoknak

– részletezte Obrusánszky Borbála.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Mint mondta, tavasszal például arra fordítanak figyelmet az állattartók, hogy a hófúvások, hóviharok ellen felkészüljenek, hiszen akkor ellenek a jószágok. Nyáron víz melletti legelőket keresnek, hogy jól meghizlalják az állatokat, ahogy ősszel is arra kell ügyelni, hogy jól tápláltak legyenek, hiszen régen nem volt takarmányozás.

A legjobban felépített otthonaik a téli szállásaik, hiszen Mongóliában akár mínusz 40-45 fok is lehet januárban.

A téli szállásokat fából készítik, és manapság már sok helyen mellé házat is építenek, ennek ellenére általában a vándorlás a megszokott.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Előfordul, hogy egy-egy család tíz-húsz kilométerre lakik a másiktól, ami kisebb távolságnak számít, ugyanis az ország déli részén a kősivatagos Góbi területén akár száz kilométer is lehet két család között, ott magányosabban élnek. Ezen az országrészen olyan kopár a legelő, hogy több családot nem is tartana el – magyarázta a nagykövet.

A lányok tanulnak, a fiúk otthon segítenek

A nagy távolságok miatt a gyerekek bentlakásos iskolába járnak, hiszen a közoktatás kötelező, ám nagyon sokáig az volt az általános, hogy a családból a lányok tanultak tovább, hiszen a fiúkra otthon volt szükség. Mára valamelyest változott a szokás, azonban sok fiatal, aki elmegy a fővárosba tanulni, nem biztos, hogy visszatér a családjához.

Idézet
A fővárosban jobb állást kaphat, nem akar visszamenni a nehéz körülmények közé, mert akármilyen szépen elgondoljuk, hogy hangulatos lehet egy jurtában élni, nagyon kemény élet van. Hajnalban kezdődik a munka az állatokkal, hideg van, nehéz megélni. Sok fiatal a könnyebb élet felé megy, illetve nagyon sokan, akik külföldre mennek tanulni, külföldön is maradnak”

– részletezte. Elmondása szerint igyekeznek lehetőséget biztosítani a fiataloknak, hogy családjuk közelében találjanak megélhetésre, így valamelyik megyeközpontban tanulnak, de létrehoztak szakképző központokat és kihelyezett egyetemi tagozatokat is, hogy ne kelljen elhagyniuk a régiót.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Átlagosan körülbelül kétszázezer forintot (körülbelül 2400 lej – szerk. megj.) keresnek havonta a mongolok, ami elmondása szerint az árakhoz képest még mindig alacsony, ezért többen külföldön dolgoznak és küldenek haza pénzt a rokonságnak. Az állattartással foglalkozók a városba hajtják jószágaikat, ahol eladják azokat.

Begyűrűző modernitás

Manapság már a jurták körül is felfedezhető a modernizáció – tudtuk meg Obrusánszky Borbálától, aki azt is elárulta,

előfordul, hogy nem nyergelik fel a lovaikat, hanem motorbiciklivel terelik az állatokat, de látott már autóval jószágokat terelő pásztort is.

Nagyon sok háztartásban van autó, motorkerékpár, a jurtákat pedig mindenféle felszerelésekkel látják el, amelyek megkönnyítik a hétköznapokat, az elektromos készülékeket pedig napelemmel működtetik.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Mindezek ellenére igyekeznek visszahozni és megtartani a régi hagyományokat, már szinte mindenhol előírás, akár a parlamentben, miniszterek esetében is, hogy ünnepi alkalmakkor a saját hagyományos viseletüket hordják, és nem szégyellik, hanem büszkék rá – emelte ki.

A természettel együtt

A néprajzkutató rámutatott arra is, hogy a modern eszközök ellenére a mongolok ragaszkodnak hagyományaikhoz, szokásaikhoz, hitükhöz. Például nagyon figyelnek a jurták szétszedésére, annak szállítására és a sorrendre is, ugyanis minden vándorláskor szétszedik a jurtát.

Idézet
A tetőgyűrűnek kell legfelül lennie, ezért azt viszik el először. Vannak régi, ősi kultikus központok, ahol áldozatot mutatnak be és kérik a helyi szellemek segítségét”

– részletezte.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

A legelők, amelyek között vándorolnak, állami védelem alatt állnak és szabadon tudják használni, valamennyien a nekik kijelölt részeket. Régen a pásztorok nagyon figyeltek a természet védelmére, nem volt szabad kivágni a fákat, tehát

nagyon sok helyen még mindig a szárított marhatrágyával tüzelnek a fák védelme érdekében.

„Odafigyelnek, hogy a környezetben ne tegyenek kárt” – hangsúlyozta.

Közös világ

A mongol és a magyar kultúrában egyaránt jelen van a táltos és a sámánhit, ugyanakkor vannak hasonló mondaelemek és fordulatok is, amelyek egyeznek: például lehetetlen teljesítése, valaki meggyógyítása, az égig érő fa, vagy a legfiatalabb, aki teljesíti a feladatokat.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Érdekességként a nagykövet azt is megosztotta, hogy a sámánok szerint a régi beavatási szokásokkal lehet magyarázni a kótyagos fiatal történetét, aki miután felismeri képességét, sikerrel jár vagy feljut egy balta segítségével az égig érő fa tetejére. A szakértő arra is rámutatott, hogy

a ruházatban is felfedezhetünk hasonlóságokat, például a mongolok is raknak szalagokat ruháikra, itthon pedig a kibédi farsangi ruhán láthatunk egybeeső külső jegyeket,

de szokásaink között is találhatunk egyezőségeket: például a mongolok is megköpködnek valamit, ugyanakkor csomót is kötnek, hogy el ne felejtsenek el dolgokat.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Babonáik is vannak, például, ha valaki távozik, nem szabad hamut szórni utána, mert akkor szerencsétlen lesz, viszont tejet lehet. Nagyon figyelnek arra is, milyen állatokkal találkoznak, mert az befolyásolja a sorsukat – részletezte.

Gasztronómia

Legősibb, egyben ünnepi ételük az úgynevezett khorkhog, különlegessége, hogy a hús az állat saját bőrében készül el. Az állatot levágják, megtisztítják, feldarabolják a húst, majd (szőrrel kifelé) visszatöltik a bőrbe, amelyet összekötöznek. Forró követ is tesznek a töltelék közé, ettől különleges ízt kap az étel.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Előfordul, hogy zöldség is kerül a hús mellé, és ezt tűzön párolják. De érdekes lehet számunkra az is, hogy tejes-sós teát fogyasztanak.

Nem idegen számukra Európa

„Általában, ha valakivel találkozom, akkor majdnem mindenki ismeri Magyarországot és jó véleménnyel vannak.

Idézet
Találkoztam olyanokkal is, akik már jártak Magyarországon, dolgoztak, tanultak, és tényleg dicsérnek bennünket.

Az 1990-es évek után nagyon sokan elmentek dolgozni külföldre, úgyhogy azért nagyjából ismerik az európai kontinenst, valami képzetük van, de még mindig akadnak sztereotípiák, arról, hogy Európában csak jó dolgok vannak. Elsősorban Franciaországot, Németországot, Olaszországot, vagy a skandináv országokat látogatják. Szeretnek utazni, világjáró nép” – mondta a szakértő.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

Zárásként a jelenlegi magyar-mongol kapcsolatok kapcsán arra is kitért a diplomata, hogy ösztöndíjprogramokkal is erősítik a viszonyt: évente több száz diák tanul Magyarországon, ugyanis akik magyarul tanulnak, azok lesznek igazából az összekötő kapcsok majd a két ország között.

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

•  Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma Galéria

Fotó: Obrusánszky Borbála személyes archívuma

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 23., szombat

Gyorsan hajtottak délelőtt, este már benne vannak a statisztikában

A Kovászna megyei közlekedésrendészet munkatársai a téli időjárási körülmények közepette fokozott szigorúsággal szűrték ma ki a forgalmi rend ellen vétőket és összesen 30 525 lej értékben büntették a szabálytalankodókat.

Gyorsan hajtottak délelőtt, este már benne vannak a statisztikában
2024. november 23., szombat

Télies körülmények között közlekednek a vonatok az összes vasútvonalon

Szombat délután az összes vasútvonalon továbbra is télies körülmények között közlekedtek a vonatok, különösen a iaşi-i és brassói regionális kirendeltség körzetében, a sűrű havazás és az alacsony hőmérséklet miatt – számolt be a CFR.

Télies körülmények között közlekednek a vonatok az összes vasútvonalon
2024. november 23., szombat

Nagy Zoltán: egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni

Még egy hónap után sem tisztázódott teljesen Nagy Zoltán polgármester számára az önkormányzat gazdasági helyzete, még zajlik a problémák feltérképezése, de már eredményekről is be tud számolni a Székelyhonnak adott interjúban.

Nagy Zoltán: egy szétesett közösséget kell újra összekovácsolni
2024. november 23., szombat

Még mindig ezrek vannak villany nélkül Hargita megye tucatnyi településén

Tizenegy Hargita megyei település közel négyezer lakójának háztartásában még mindig szünetel az áramszolgáltatás, miután a heves havazás és az erős szél megrongálta az elektromos hálózatot.

Még mindig ezrek vannak villany nélkül Hargita megye tucatnyi településén
2024. november 23., szombat

Rekordösszegű infrastrukturális beruházásra készülnek Gyergyóalfaluban

Gyergyóalfalu község történetének legnagyobb összegű infrastrukturális fejlesztése kezdődik el. Aláírták azt a kivitelezési szerződést, amelynek részeként 47 millió lej értékű ivóvíz- és csatornahálózat-fejlesztést valósítanak meg.

Rekordösszegű infrastrukturális beruházásra készülnek Gyergyóalfaluban
2024. november 23., szombat

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen

Az időjárás függvényében Marosvásárhelyen a Tudor lakótelepen metszik a fákat a virágkertészet szakemberei. Míg előző években tanulmányozni lehetett, hogy hol vágják ki a fákat, idén erre nincs lehetőség.

Két lakótelepen is metszik, vágják a fákat Marosvásárhelyen
2024. november 23., szombat

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig

A szél felerősödésére és hóviharokra figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat huszonhárom megyére.

Pont lejárhat a kemény időre vonatkozó riasztás az elnökválasztás napjáig
2024. november 23., szombat

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak

Szombaton reggel hét órakor véget ért az államelnök-választás első fordulójának kampányidőszaka.

Elnökválasztás: véget ért a kampányidőszak
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

Egy marosvásárhelyi családi otthonból eltávozott kiskorú lány eltűnéséről értesítették a Maros megyei rendőrséget.

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
Eltűnt lányt keresnek Maros megyében
2024. november 23., szombat

Eltűnt lányt keresnek Maros megyében

2024. november 23., szombat

Havasak az úttestek az ország több megyéjében

A rendőrség közlekedési információs központjának (Infotrafic) tájékoztatása szerint szombaton reggel havazott és részlegesen hó borított több útszakaszt.

Havasak az úttestek az ország több megyéjében
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!