Jól fog esni a fagyi
Fotó: Veres Nándor
A sokéves átlagnak megfelelő, vagy annál magasabb hőmérsékletre számíthatunk a következő három hónapban. Májusban és júniusban az ilyenkor megszokottnál több, júliusban viszont kevesebb csapadék várható – írja az Agerpres hírügynökség az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzésére hivatkozva.
2018. április 29., 16:182018. április 29., 16:18
Az 1981 és 2010 között regisztrált adatok alapján megállapított májusi középhőmérséklet 14,9 Celsius-fok. Az előrejelzések szerint Erdélyben ezen érték körül alakul a havi átlaghőmérséklet (14–16 Celsius-fok), a Bánságban, Máramarosban és a Körösök vidékén viszont meghaladja ezt (15–18 Celsius-fok).
Csapadékból májusra Máramarosba jósolnak a legtöbbet, akár 89 liter eső is hullhat négyzetméterenként, a Körösök vidékén 85 liter, a Bánságban 84 liter, Erdélyben 77 liter, Dobrudzsában pedig legfeljebb 47 liter csapadék várható négyzetméterenként.
Az első nyári hónap átlaghőmérséklete Erdélyben, a Bánságban, a Körösök vidékén és Máramarosban egyaránt 18–21 Celsius-fok körül alakul. Júniusban csak Olténiában kell az átlagosnál alacsonyabb értékekre számítani, Munténiában és Dobrudzsában azonban akár a 22 Celsius-fokot is elérheti a havi átlaghőmérséklet.
A legnagyobb mennyiségű csapadék (111 l/nm) ebben a hónapban Munténiában várható, a Bánságban és Erdélyben legtöbb 107, illetve 106 literre számíthatunk négyzetméterenként, a Körösök vidékén 103, Máramarosban pedig 102 liter eshet.
Az előrejelzések szerint idén júliusban csak délen és délkeleten lesz ennél melegebb. Erdélyben 19 és 21 Celsius-fok, a Bánságban, Máramarosban és a Körösök vidékén 20 és 23 fok között alakul a havi átlaghőmérséklet, Munténiában és Dobrudzsában pedig akár a 24 fokot is elérheti.
Máramarosban négyzetméterenkénti 102 liter, Erdélyben 100 liter, a Bánságban legfeljebb 93 liter, a Körösök vidékén 84 liter csapadék hull majd júliusban a szakemberek szerint.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
szóljon hozzá!