Aktívnak maradni a legtermészetesebb dolog a kádármester számára
Fotó: Bodor Tünde
„Nagyon jólesett a díj, úgy ért, mint a villámcsapás” – mondta a Székelyhon megkeresésére Szőke Tibor háromszéki – pontosabban haralyi – kádármester, aki kedden este Orbán Balázs-díjban részesült. Éppen Marosvásárhelyről hazafelé értük utol telefonon.
2023. október 11., 19:122023. október 11., 19:12
2023. október 11., 19:412023. október 11., 19:41
A Hargita megyét képviselő Tölgyesi Béla rézműves és Barabás László Maros megyei iskolaszervező, kutató mellett kedden este Szőke Tibor háromszéki kádármester vehette át az Orbán Balázs-díjat, melyet
Székelyföld megyei önkormányzatai a térség fejlesztéséért, a szülőföldön való megmaradásért, a közösségi értékek megőrzéséért tevékenykedő személyiségek munkásságát ismerik el az Orbán Balázs-díjjal. Idén olyan személyiségek kapták meg, akik a hagyományos népi kultúra megőrzésében, a népi mesterségek megmentésében, a népszokások megörökítésében és mindezek továbbadásában végeztek kimagasló munkát. Mint arról beszámoltunk, a díjátadót a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tartották, a XIV: Székelyföld-Napok kiemelt eseményeként.
Maros megyéből Barabás László néprajzkutató, Háromszékről Szőke Tibor kádármester, Hargita megyéből pedig Tölgyesi Béla rézműves vehette át kedd este a székelyföldi megyék elöljáróitól az Orbán Balázs-díjat.
„Szőke Tibor egy feledésbe merülő mesterség képviselője. De olyan képviselője, aki nemcsak egy ritka mesterségbeli tudást őrzött meg, hanem aki meg tudott újulni,
– méltatta Facebook-oldalán Tamás Sándor háromszéki tanácselnök a díjazottat, akinek hivatalos laudációját Kinda István muzeológus, néprajzkutató írta meg.
A kultúrpalota pódiumán, Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnökkel
Fotó: Török Etele
„Nagyon jólesett a díj, úgy ért, mint a villámcsapás” – mondta a Székelyhon megkeresésére a kitüntetett. Mint megtudtuk, a 71 éves mester a díjátadó apropóján Marosvásárhelyen tartózkodott három napot; ott pedig arra is időt szánt, hogy megnézze a város nevezetességeit. Kíváncsiságát, kultúraéhségét év közben is rendszeresen kielégíti, hiszen
A kádármester 1952. október 20-án született, így hamarosan eggyel több okkal ünnepelnek majd a nagycsalád és barátok körében. Jelen tevékenységéről, terveiről is faggattuk a díjazottat.
Ma is napirenden a műhelybeli munka, bár az unokák is időt követelnek maguknak
Fotó: Bodor Tünde
Mostanában már kevesebbet dolgozik a műhelyben, hiszen az öt unokára is időt kell szánni – részletezte a mester –, de elégtétellel beszélt arról, hogy a Kovászna Megye Tanácsa szervezésében
Többen közülük még visszatérnének a hordókészítés csínját-bínját is megtanulni. Bár vannak néhányan, akiknek tovább tudta adni a mesterségbeli tudást, azokat egyelőre a külföldi, gyorsabb jövedelem vonzza, hiszen a kádársághoz türelem kell, „a pénz is lassabban folyik be”.
Az Orbán Balázs-díj székelyföldi díjazottai: (balról jobbra) Szőke Tibor, Tölgyesi Béla, Barabás László
Fotó: Török Etele
Arról, hogy hogyan tanulta meg a szakmát, a haralyi kádár elmondta, apja mellett – aki türelmes ember volt – játszva leste el a mesterséget.
Hogy mennyire, azt nemcsak a műhelyébe látogató rengeteg csoport, sok tévétársaság (még Japánból is voltak nála), számtalan jó emberi kapcsolata bizonyítja, hanem az is, hogy a Kovászna Megyei Művelődési Központ javaslatára 2019-ben Élő örökség díjat kapott a román művelődési minisztériumtól.
Fotó: Török Etele
A címet adományozók szándékuk szerint ezzel a titulussal ráirányítják a figyelmet a népek identitását meghatározó, veszélyeztetett szellemi örökség hordozóira. A maga során a mester, saját bevallása szerint, minden látogatójának és ismerősének Székelyföldet és Haralyt reklámozza.
Évek óta nem igazoltak szamárköhögés-fertőzést Hargita megyében, de a napokban két megbetegedést is diagnosztizáltak. Az eset körülményei miatt azonban nem tart a szamárköhögés elterjedésétől a megyei tisztifőorvos.
Csoportos utazást szerveznek Székelyföldről az 1805-ös austerlitzi csata helyszínén megszervezett hagyományőrző hadijátékokra. Az ötnapos utazásra, amely során több jelentős történelmi helyszínt is megtekintenek, még várnak jelentkezőket.
Nem lenne nagy befektetés, de sok kisgyerekes szülőnek könnyítené meg a Színház téren való közlekedését. Akadálymentes teret szeretnének a marosvásárhelyi édesanyák legalább a karácsonyi vásár idejére.
Több mint 650 ezer hátrányos helyzetű családból származó óvodás és iskolás részesül idén az 500 lej értékű tanszertámogatásból, amelyet november 18-án kezdenek el folyósítani.
Őszi zöldhulladék-elszállítást szervez Gyergyószentmiklós, amelynek során a kertes házaktól viszik el az összegyűlt száraz faleveleket, gyomnövényeket, ágakat. Az akció jövő héten zajlik.
895 ezer lejt kapott Gyergyószentmiklós a kormány tartalékalapjából, ami jóval kevesebb, mint amire jelenlegi nehéz pénzügyi helyzetében szüksége lenne a városnak. De ez is jól jön – elmaradt számlák kifizetésére fordítják az összeget.
A mindössze tizenegy éve épített csíkszeredai uszoda tetőszerkezete már számos felújításon átesett, azonban még mindig több renoválásra váró eleme van. Háromhetes munkálat kezdődik a Csíki Csobbanóban, ezért néhány napig bezárják a létesítményt.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön Székelyudvarhelyen, a Tamási Áron utcában – tájékoztatja az autóvezetőket a polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Az előző évekhez hasonlóan idén is tombolák értékesítésével akarja összegyűjteni téli segélyprogramjának anyagi alapját a Kovászna Megyei Vöröskereszt.
A kivitelező akadályozza a nyárádszeredai piac kibővítését és fejlesztését, pedig az új vásártérre, csarnokra évek óta várnak a helyiek és környékbeliek. A félig kész oszlopok azonban nem zavarják sem az árusokat, sem a vásárlókat a piacozásban.
szóljon hozzá!