Fotó: Keresztes Zoltán
Maros megyéből dr. Barabás László néprajzkutató, Háromszékről Szőke Tibor kádármester, Hargita megyéből pedig Tölgyesi Béla rézműves vehette át kedd este a székelyföldi megyék elöljáróitól az Orbán Balázs-díjat.
2023. október 11., 12:502023. október 11., 12:50
2023. október 11., 12:532023. október 11., 12:53
A XIV. Székelyföld Napok rendezvénysorozatának egyik kimagasló eseménye az Orbán Balázs díjátadó-ünnepség, amelyet kedden este a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tartottak. A díjat Székelyföld megyei önkormányzatai
Ebben az évben a hagyományos mesterségek terén maradandót alkotó személyiségeknek adták az elismerést.
Idén a díjat Maros megyéből Barabás László néprajzkutató, Háromszékről Szőke Tibor kádármester, valamint Hargita megyéből Tölgyesi Béla rézműves vehette át a megyei elöljáróktól Péter Ferenctől, Tamás Sándortól, Barti Tihamértől és Biró Barna Botondtól. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Tóth László főkonzul köszöntötte a díjazottakat és a jelenlévőket. Alább a díjazottak laudációiból idézünk.
Fotó: Keresztes Zoltán
Barabás László, tágabban az erdélyi, szűkebben a marosszéki és sóvidéki magyar népszokások világának és a hagyományos székely népélet rendtartásának kiemelkedő és mélyen elkötelezett kutatója, Parajdon született,
Egyetemi tanulmányai során világossá vált számára, hogy a népi kultúra jelenségeinek vizsgálatával szeretne foglalkozni, s kereste azt a környezetet, melyben ezt leginkább végezheti. Tanári pályafutása mellett folytatta írói, a népéletet feltáró és bemutató írói munkásságát.
Tudományos munkásságának eredményeiből 9 önálló kötet látott napvilágot és további 8 kötetnek volt szerkesztője/társszerzője. Emellett ötvennél is több tanulmánya és száznál is több néprajzi írása jelent meg különböző szaklapokban, havi- és hetilapokban, de napilapokban is gyakran tett közzé a népi kultúrával és hagyományokkal kapcsolatos írásokat.
Barabás László oktatói, a magyar nyelvű felsőoktatásban kifejtett iskolaszervezői és a székely népi kultúra, ezen belül is a marosszéki népszokások vizsgálata terén végzett kiemelkedő kutatói munkájának elismeréséért méltán részesül a székelyföldi megyék legrangosabb elismerésében, az Orbán Balázs-díjban – hangzott el a méltatásában.
Fotó: Keresztes Zoltán
A gyergyószentmiklósi Tölgyesi Béla több alapanyaggal kísérletezett, hogy tehetségét kibontakoztathassa,
A rézveret szakmai titkait rajztanárától Karancsi Sándortól tanulta, de e tudás legmélyére akart eljutni, és kutakodása az ősmagyarok világába repítette, ahol igazi önmagára talált. Annyira azonosult a griffes-indás formavilág természetességével és létformát meghatározó voltával, hogy azóta is ennek a kornak a viseletét ölti magára és így kerülnek ki keze alól a mindenkit elbűvölő rézveretek.
Valamennyi rézből készült vonalvezetésében és technikájában teljes hitelességgel jellemezhető.
A másolatok mellett saját tervezésű használati tárgyakat is készít. Az önmagát rézrontónak tituláló mester
Tölgyesi Béla türelmén és szorgalmán keresztül a Székelyföldön újjászületett az a sztyeppei nomád műveltség mintavilága, amelyben az ősmagyar kultúra egykor virágzott és jellegével, formavilágának egyediségével beírta magát a világtörténelembe. A helyi hagyományoknak is gondos pártfogolója, öccseivel együtt az ostorfonás és több kézműves ismeret művelője és oktatója, szerte a Kárpát-medencében. Saját bevallása szerint, választott életformájával megélni meglehet, de meggazdagodni nem, ellenben azt a szellemi vagyont amire szert tett, többre becsüli minden pénznél.
Fotó: Keresztes Zoltán
Szőke Tibor a Kovászna megyei Haralyban született. Évszázados hagyományokba nevelődött, és ezzel az örökséggel napjainkig igyekszik jó gazda módjára sáfárkodni. A kádárok vagy bodnárok mestersége a Kárpát-medence erdős vidékein sok évszázadra nyúlik vissza, de a 21. századra a szakma a kihalás szélére került. Továbbörökítésének terhe ma a Szőke család férfiainak, apának és fiának a vállát nyomja. Nem csak megélhetés kérdése: jó székelyekként tudják, hogy becsületbeli ügy is.
A betérő idegennek éppoly szenvedéllyel mesél, mint az általa irányított kádártanfolyam diákjainak. Fia, Barna egyben hű inasa is, aki a település és a család kádárhagyományait magas szinten műveli.
A folyamatos megújulást, szakmai kihívást kereső mesterre jellemzők az olyan szakmai remekek, mint az ovális hordó, az egyszerre bort és pálinkát is tartalmazó hordó vagy a vízszintes dongájú hordó. A kész árut a hagyományos piaci jelenléten kívül a világhálón is értékesítik.
Fotó: Keresztes Zoltán
Online jelenléttel, helyi, országos és nemzetközi vásárokon bemutatókat vállalva hirdetik a szakma becsületét, a székely találékonyságot, és hívják fel a figyelmet térségünk értékeire, a székelyföldi turizmusban rejlő lehetőségekre.
Szőke Tibor ugyanis román vidékeken már évek óta a székelyföldi népi mesterségek valódi nagykövete. Ezt az odaadást értékelte a Kovászna Megyei Művelődési Központ, amikor őt jelölte 2018-ban Élő Örökség díjra, és ezt az igazolható tevékenységet ismerte el a Román Kulturális Minisztérium a díj odaítélésével. Az Orbán Balázs-díj a saját közösség, Székelyföld elismerése értékes kézműves foglalkozásaink egyikének a továbbéltetéséért.
Harmincnapos házi őrizetbe helyezett egy 15 éves fiút a bukaresti törvényszék csütörtökön, mivel a DIICOT ügyészei azzal gyanúsítják, hogy kábítószert árult főként kiskorú drogfogyasztóknak.
Marosvásárhelynek égető szüksége van körgyűrűre és elkerülőútra, hiszen napról napra fullasztóbb a levegő a gépkocsiforgalom miatt (is). Tervek vannak, munkagépek sehol. Feltérképeztük, hogy milyen elképzelések vannak, mutatjuk, hogy mi valósult meg.
Két férfi vesztette életét, miután Kányád községben az utcán találtak rájuk kihűléssel péntek reggel – adta hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Teljes útzárra, illetve forgalomkorlátozásokra kell számítani a következő hetekben több gyergyószentmiklósi közúton. A Gyilkos-tó úton, a Halász, Békény, Dózsa György utcák találkozásainál és a központi sétálóutcában is aszfaltozás kezdődik.
Hamarosan mi is meggyőződhetünk róla, hogy érdemes volt-e folytatást készíteni a Gladiátornak, de megnézhetjük Francis Ford Coppola saját finanszírozású filmjét, de az Arany Pálma-díjas Anorát is.
Elkezdik az új digitális hulladékgyűjtő-szigetek helyszíneinek előkészítését Csíkszeredában pénteken – írja közleményében a városháza.
A várható döntés született a Hargita megyei önkormányzat pénteki ülésén, ahol a testület alenökeit kellett megválasztani. Borboly Csaba korábbi elnök és Barti Tihamér fogják betölteni ezeket a tisztségeket az elkövetkező négy évben.
Huszonnégy sérült, illetve veszélyes fenyőfát vágnak ki a napokban Székelyudvarhelyen, tavasszal pedig a városi környezethez illő fafajtákat ültetnek a helyükre.
Emelt átjárókat alakítanak ki a csíkszeredai Szék útján a gyalogosok biztonságának érdekében, a munkálatok miatt forgalomkorlátozás várható.
szóljon hozzá!