
Fotó: Borbély Fanni
Az első olvasatban tárgyalta csütörtöki ülésén a kormány annak a sürgősségi rendeletnek a tervezetét, amelyik szabályozza azoknak a beruházásoknak a helyzetét, amelyeket a továbbiakban nem finanszíroznak az EU helyreállítási alapjából. A PSD nem támogatja a rendelet elfogadását.
2025. augusztus 14., 16:392025. augusztus 14., 16:39
A jogszabály többek között előírja azoknak a beruházásoknak felfüggesztését, amelyeknek még nem kezdődtek el a munkálatai – ismerteti az Agerpres.
A kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Dragoș Pîslaru beruházásokért és európai projektekért felelős miniszter elmondta, hogy sajátos helyzet állt elő:
„Nagyon-nagyon sok olyan beruházást próbálunk megvalósítani, amelyek segítik az ország fejlődését, de meghaladják Románia pénzügyi lehetőségeit. Ez olyan, mint amikor egy ebédhez egyszerre tíz fogást kezdünk elkészíteni, de egyiket sem fejezzük be, és a végén (...) éhesen maradunk” – szemléltette a helyzetet a miniszter.
A miniszter szerint ezt a problémát a csütörtökön első olvasatban tárgyalt sürgősségi rendelettel orvosolná a kormány. A jogszabályjavaslat előírja azoknak a beruházásoknak felfüggesztését, amelyek kevesebb mint 30 százalékban valósultak meg.
– részletezte Pîslaru.
A miniszter hangsúlyozta: 'a jelenlegi költségvetési korlátok között' ez az egyetlen módja annak, hogy a forrásokat azokra a beruházásokra lehessen összpontosítani, amelyek egy év alatt megvalósíthatók.
Nem támogatja a Szociáldemokrata Párt (PSD) annak a sürgősségi rendeletnek az elfogadását, amelyik előírja azoknak a helyreállítási forrásokból finanszírozott beruházásoknak a felfüggesztését, amelyeknek még nem kezdődtek el a munkálatai.
Közleményében a PSD felhívta a figyelmet arra, hogy
A párt közölte azt is, hogy a hétfői vezetőségi ülésükön javaslatokat fogalmaznak meg a sürgősségi rendelet tervezetének módosítására. Kifogásuk szerint a jogszabályjavaslat nem szab meg objektív kritériumokat annak eldöntésére, hogy melyek azok a beruházások, amelyeknek a kivitelezése előrehaladott állapotban van.
A közleményben a PSD emlékeztetett: korábban világosan a koalíciós partnerek tudomására hozták, hogy a kormánynak csak azokat a döntéseit támogatják, amelyeket előzetesen konszenzussal hagytak jóvá a kormánypártok.
Hangulatos hétvége vár a kézdivásárhelyiekre és a környékbeliekre, miután pénteken kezdődik és vasárnap estig tart a város ünnepe. A Sokadalom egyetlen anyaországi meghívottja, a Bikini együttes mindjárt az első nap során fellép.
Autóba zárva maradt egy négy hónapos csecsemő csütörtökön Gyulafehérváron, miután a jármű automatikusan bezáródott, miközben a kulcs bent maradt.
Magyar anyanyelvűként munkát keresel Romániában? A Jooble segít megtalálni a legjobb romániai állásokat. Olvasd el összefoglalónkat!
A lakóépületek építési költségei 2015 és 2025 között átlagosan 48,2 százalékkal emelkedtek az Európai Unióban (EU) – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Huszonhat, fogyatékkal élő felnőtteket gondozó otthonban függesztik fel a beutalásokat – döntötte el a Maros megyei tanács a szakigazgatóság kérésére. Az uniós előírások miatt ezeket a nagy méretű központokat 2030-ig át kell alakítani.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) benyújtott a parlamentbe egy törvénymódosító javaslatot, amely szerint a daganatos betegek kísérői akkor is jogosultak lennének a fizetett szabadságra, ha orvosi vizsgálatokra kísérik el a beteget.
A következő napokban várható hőhullám miatt ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a hatóságok a lakosság számára.
Vízzel locsolják az elefántot, naponta többször utántöltik az itatókat, mindenhol árnyékos helyet is biztosítanak – a kánikulában fokozottan odafigyelnek az állatokra a marosvásárhelyi állatkertben.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) csütörtöki figyelmeztető előrejelzése szerint hétfő reggelig kánikulára és fokozott hőterhelésre lehet számítani az egész országban.
A felhőszakadás nyomán vasárnap megszűnt Jávárdi-vízesést máris helyreállította a gyimesközéploki önkormányzat. Munkagépekkel dolgoztak annak érdekében, hogy a patakot visszatereljék régi medrébe, a pallót is megjavították.
szóljon hozzá!