Fotó: Keresztes Zoltán
Maros megyéből dr. Barabás László néprajzkutató, Háromszékről Szőke Tibor kádármester, Hargita megyéből pedig Tölgyesi Béla rézműves vehette át kedd este a székelyföldi megyék elöljáróitól az Orbán Balázs-díjat.
2023. október 11., 12:502023. október 11., 12:50
2023. október 11., 12:532023. október 11., 12:53
A XIV. Székelyföld Napok rendezvénysorozatának egyik kimagasló eseménye az Orbán Balázs díjátadó-ünnepség, amelyet kedden este a marosvásárhelyi Kultúrpalotában tartottak. A díjat Székelyföld megyei önkormányzatai
Ebben az évben a hagyományos mesterségek terén maradandót alkotó személyiségeknek adták az elismerést.
Idén a díjat Maros megyéből Barabás László néprajzkutató, Háromszékről Szőke Tibor kádármester, valamint Hargita megyéből Tölgyesi Béla rézműves vehette át a megyei elöljáróktól Péter Ferenctől, Tamás Sándortól, Barti Tihamértől és Biró Barna Botondtól. Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Tóth László főkonzul köszöntötte a díjazottakat és a jelenlévőket. Alább a díjazottak laudációiból idézünk.
Fotó: Keresztes Zoltán
Barabás László, tágabban az erdélyi, szűkebben a marosszéki és sóvidéki magyar népszokások világának és a hagyományos székely népélet rendtartásának kiemelkedő és mélyen elkötelezett kutatója, Parajdon született,
Egyetemi tanulmányai során világossá vált számára, hogy a népi kultúra jelenségeinek vizsgálatával szeretne foglalkozni, s kereste azt a környezetet, melyben ezt leginkább végezheti. Tanári pályafutása mellett folytatta írói, a népéletet feltáró és bemutató írói munkásságát.
Tudományos munkásságának eredményeiből 9 önálló kötet látott napvilágot és további 8 kötetnek volt szerkesztője/társszerzője. Emellett ötvennél is több tanulmánya és száznál is több néprajzi írása jelent meg különböző szaklapokban, havi- és hetilapokban, de napilapokban is gyakran tett közzé a népi kultúrával és hagyományokkal kapcsolatos írásokat.
Barabás László oktatói, a magyar nyelvű felsőoktatásban kifejtett iskolaszervezői és a székely népi kultúra, ezen belül is a marosszéki népszokások vizsgálata terén végzett kiemelkedő kutatói munkájának elismeréséért méltán részesül a székelyföldi megyék legrangosabb elismerésében, az Orbán Balázs-díjban – hangzott el a méltatásában.
Fotó: Keresztes Zoltán
A gyergyószentmiklósi Tölgyesi Béla több alapanyaggal kísérletezett, hogy tehetségét kibontakoztathassa,
A rézveret szakmai titkait rajztanárától Karancsi Sándortól tanulta, de e tudás legmélyére akart eljutni, és kutakodása az ősmagyarok világába repítette, ahol igazi önmagára talált. Annyira azonosult a griffes-indás formavilág természetességével és létformát meghatározó voltával, hogy azóta is ennek a kornak a viseletét ölti magára és így kerülnek ki keze alól a mindenkit elbűvölő rézveretek.
Valamennyi rézből készült vonalvezetésében és technikájában teljes hitelességgel jellemezhető.
A másolatok mellett saját tervezésű használati tárgyakat is készít. Az önmagát rézrontónak tituláló mester
Tölgyesi Béla türelmén és szorgalmán keresztül a Székelyföldön újjászületett az a sztyeppei nomád műveltség mintavilága, amelyben az ősmagyar kultúra egykor virágzott és jellegével, formavilágának egyediségével beírta magát a világtörténelembe. A helyi hagyományoknak is gondos pártfogolója, öccseivel együtt az ostorfonás és több kézműves ismeret művelője és oktatója, szerte a Kárpát-medencében. Saját bevallása szerint, választott életformájával megélni meglehet, de meggazdagodni nem, ellenben azt a szellemi vagyont amire szert tett, többre becsüli minden pénznél.
Fotó: Keresztes Zoltán
Szőke Tibor a Kovászna megyei Haralyban született. Évszázados hagyományokba nevelődött, és ezzel az örökséggel napjainkig igyekszik jó gazda módjára sáfárkodni. A kádárok vagy bodnárok mestersége a Kárpát-medence erdős vidékein sok évszázadra nyúlik vissza, de a 21. századra a szakma a kihalás szélére került. Továbbörökítésének terhe ma a Szőke család férfiainak, apának és fiának a vállát nyomja. Nem csak megélhetés kérdése: jó székelyekként tudják, hogy becsületbeli ügy is.
A betérő idegennek éppoly szenvedéllyel mesél, mint az általa irányított kádártanfolyam diákjainak. Fia, Barna egyben hű inasa is, aki a település és a család kádárhagyományait magas szinten műveli.
A folyamatos megújulást, szakmai kihívást kereső mesterre jellemzők az olyan szakmai remekek, mint az ovális hordó, az egyszerre bort és pálinkát is tartalmazó hordó vagy a vízszintes dongájú hordó. A kész árut a hagyományos piaci jelenléten kívül a világhálón is értékesítik.
Fotó: Keresztes Zoltán
Online jelenléttel, helyi, országos és nemzetközi vásárokon bemutatókat vállalva hirdetik a szakma becsületét, a székely találékonyságot, és hívják fel a figyelmet térségünk értékeire, a székelyföldi turizmusban rejlő lehetőségekre.
Szőke Tibor ugyanis román vidékeken már évek óta a székelyföldi népi mesterségek valódi nagykövete. Ezt az odaadást értékelte a Kovászna Megyei Művelődési Központ, amikor őt jelölte 2018-ban Élő Örökség díjra, és ezt az igazolható tevékenységet ismerte el a Román Kulturális Minisztérium a díj odaítélésével. Az Orbán Balázs-díj a saját közösség, Székelyföld elismerése értékes kézműves foglalkozásaink egyikének a továbbéltetéséért.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
szóljon hozzá!