Minden Natura 2000-es területhez kezelési tervet kell készíttetni
Harminc települést érint a Csíki-medence és a Csíki-havasok természetvédelmi területek egységes kezelési terve, amelyet a Pogány-havas Kistérségi Társulás készíttet el európai uniós pályázatból az elkövetkező időszakban. Az elképzeléseket szerdán a csíkszeredai megyeházán tartott konferencián mutatták be.
2018. szeptember 26., 21:202018. szeptember 26., 21:20
A Csíki-medence és a Csíki-havasok Natura 2000-es természetvédelmi területeihez készül egységes kezelési terv, amely több mint 100 ezer hektár területre terjed ki, többségében Hargita megyében. Erről szakmai megbeszélést tartottak szerdán a csíkszeredai megyeházán. Demeter László, a Pogány-havas Kistérségi Társulás tudományos vezetője bevezetőként a Natura 2000-es területekről beszélt, amelyekről elmondta, gyakran hátrányt láttak benne azok, akik beruházni szerettek volna ilyen területen, hiszen számos engedélyeztetés szükséges a beavatkozásokhoz.
– jegyezte meg a szakember. Hozzátette, azért is jó egy kezelési terv, mert annak alapján a beruházó előre tudhatja, hogy mire számítson. A kezelési tervek fő célja egyébként, hogy megőrizzék a természetvédelmi területek biodiverzitását.
A társulás a Csíki-medencében található Natura 2000-es élőhelyvédelmi, valamint madárvédelmi területek egységes kezelési tervét szeretné kidolgozni. A szóban forgó területeken 24 madárfaj (például fehérgólya, békászó sas), 4 növényfaj (többek között szibériai hamuvirág, tátogó kökörcsin), 15 állatfaj (vidra, hiúz, farkas, barna medve, stb.), továbbá 13 élőhely (hegyi kaszálók) védelmére vállalkoztak.
Az európai uniós forrásokra pedig azért pályáztak, hogy ezen területek hatékony kezeléséhez szükséges alapfeltételeket megteremtsék, illetve hogy a helyi közösségeket tájékoztassák és együttműködjenek velük a tervek kidolgozásában.
Kassay János, Pogány-havas Kistérségi Társulás projektmenedzsere elmondta,
amelynek megvalósításához idén májusban írták alá a finanszírozási szerződést. A fő cél a kezelési terv kidolgozása, amelyet számos tudományos tanulmány, felmérés, egyeztetés előz majd meg. „Az érintett közösségek érdekeit is figyelembe vesszük a munka során” – hangsúlyozta ki. A pályázatban vállaltakat 2021 nyaráig valósítanák meg. A költségeket teljes egészében az Európai Unió, valamint a román kormány állja, több mint tíz millió lejt biztosítva többek között a menedzsment terv elkészítésére, az ehhez szükséges felszerelésekre, valamint a tájékoztatásra.
Mi a Natura 2000?
A Natura 2000 hálózatot az Európai Unió hozta létre a természeti értékek védelmében, ezeken a területeken nem tiltják az emberi tevékenységeket, hanem próbálják összehangolni a természeti értékek megőrzésével támogatások és szigorú szabályok révén. E területeken a természetvédelmet kezelési tervek alapján kell biztosítani, legyen szó madárvédelemről, vagy élőhelyvédelemről. Románia területének közel 23 százalékát jelölték ki Natura 2000-es területként. Hargita megye területének pedig 35 százaléka Natura 2000-es terület.
Romániában az élelmiszeripar nagyon kis részben ad hozzá az ország GDP-jéhez, ráadásul sok élelmiszeripari és mezőgazdasági terméket importálunk. Ez a rendszerváltás előtt pont fordítva volt – hangzott el egy szakmai konferencián.
A havazás, melyet az időjósok már több napja előrejeleztek, csütörtök reggel Háromszékre is megérkezett. A megyeszékhelyen a TEGA Rt. munkatársai hajnali 4 órától dolgoztak a város hótalanításán, Háromszéken többnyire jók az útviszonyok.
Leginkább az áramellátásban okozott gondokat a havazás Hargita megyében, számos településen jelenleg is szünetel a szolgáltatás. A hegyvidéki útszakaszokon a 3-5 centimétert is elérheti a latyakos hóréteg vastagsága, a vasúti közlekedés is akadozik.
Péntekre érvényes, harmadfokú (vörös jelzésű) riasztást adott ki sűrű havazásra és hóviharra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) hét megye hegyvidékére.
A Székely Kalendárium 2025. évre szóló kiadása már kapható a lapárusoknál és az ismertebb könyvesboltokban. Székelyföld kincsestárának sorban huszonkettedik kötete szokásához híven színes, változatos tartalmat kínál olvasóinak.
Jelentős mennyiségű hó hullott az éjszaka Udvarhelyszéken is, több centiméteres hóréteg rakódott le reggelre, fehérre festve a tájat. Vajon meddig csodálhatjuk? Mivel valószínűleg nem sokáig, megörökítettük az idei szezon első hófödte reggelét.
A választásokra való tekintettel rendhagyó programmal tartanak nyitva Maros megyében a lakosságnyilvántartó-hivatalok, érvényes személyazonossági igazolványt lehet igényelni.
A brassói regionális út- és hídügyi igazgatóság (DRDP) több mint 150 munkagépet vetett be a szerdáról csütörtökre virradó éjszaka a lehullott nagy mennyiségű hó eltakarítására a közigazgatása alá tartozó országutakról.
Havazott csütörtökre virradóan Maros megye teljes területén, de komolyabb fennakadást nem okozott a télies időjárás, a hókotrók mindenhol dolgoztak.
Noha a hőmérséklettel eddig sem volt gond, Csíkszereda mindegyre bejelentkezett az ország leghidegebb pontjaként az idei ősz folyamán (ebben a szezonban már mínusz tíz fok is volt), most nemcsak érezni, látni is lehet a telet. S hogy milyen? Mutatjuk.
szóljon hozzá!