Huszonkét éve épült a sípálya
Fotó: Beliczay László
Egy közút szeli át a homoródfürdői Lobogó Sípályát, amit nem zárhatna le a téli szezonra a létesítmény üzemeltetője – ezt jelezte nemrég a szentegyházi polgármesteri hivatalnak egy kápolnási férfi, aki az ottani területek megközelíthetősége érdekében emelt szót. A létesítmény tulajdonosa szerint az elmúlt huszonkét évben senkit sem zavart a helyzet, ezért egy mindenki számára elfogadható megoldást szeretne.
2022. április 02., 09:562022. április 02., 09:56
Magánemberként átiratban jelezte januárban a szentegyházi polgármesteri hivatalnak (jelenleg ide tartozik az érintett terület) Both Lajos, hogy gyakorlatilag egy közútra épült rá a sípálya. Lapunknak azt nyilatkozta, elfogadhatatlannak tartja a helyzetet, hiszen amellett, hogy törvénytelenség történt, a régi, római kori utat még ma is használják a kápolnásfalui gazdák – köztük szülei – területeik megközelítésére, illetve amikor borvizet tölteni indulnak.
„Mivel az említett útszakasz az egyetlen, amely lehetővé teszi a 13A jelzésű országút elkerülését Homoródfürdő és Kápolnásfalu között, elfogadhatatlan, hogy akár magán-, akár jogi személyként, a vonatkozó jogszabályok semmibevételével, bárki kisajátítson, önös érdekből elfoglaljon, lezárjon egy közutat, olyan módon, hogy eredeti rendeltetésének megfelelően a többi állampolgár ne tudja használni” – közölte Both.
Both Lajos elmondása szerint ugyanakkor nem igazságos, hogy önkényesen le van zárva az útszakasz a négy-öt hónapig tartó síszezon alatt. Ilyen tekintetben több mint tízéves problémáról van szó.
„Én felhívtam a problémára a figyelmet, nem valakinek a vállalkozásával van gondom, hanem maga a helyzet zavar. A törvény mindenkire kell vonatkozzon, senki nem sajátíthat ki egy közterületet. Az úthasználat szempontjából nemcsak magamra gondolok, hanem a falustársaimra is” – fogalmazott. Véleménye szerint a kialakult helyzet megoldása nem az ő feladata.
Fotó: Beliczay László
Benedek Lukács, a homoródfürdői Lobogó Sípálya tulajdonosa megkeresésünkkor emlékeztetett, huszonkét éve üzemel a létesítménye, ez idő alatt pedig a helyieket nem zavarta, hogy a nagyjából évi száz napig tartó síszezonokban elzárják a közutat.
Éppen ezért is furcsállja, illetve rosszindulatot sejt amögött, hogy most előkerült a probléma.
A sípálya-tulajdonos mindemellett arra is kitért, hogy értékteremtő vállalkozásából nemcsak ő, de az azt látogató turisták, illetve a környékbeli szállásadók is hasznot húznak – ezért is szeretne mindent megtenni a sípálya megmentése érdekében.
Fotó: Beliczay László
„Igyekszünk a közösség számára is jót tenni, hiszen például az utóbbi tíz évben minden tavasszal meghívtuk az iskolásokat egy egynapos ingyenes sízésre” – magyarázta Benedek Lukács. Közölte, ő azt szeretné, ha összeülnének a problémában érintett felek és egy mindenki számára elfogadható megoldás születne.
Nagy nyomás alatt van a szentegyházi polgármesteri hivatal a probléma megoldását illetően, hiszen elismerik a sípálya közösségi értékteremtő jellegét – nem céljuk, hogy tönkre tegyék valakinek a vállalkozását –, ugyanakkor az is tény, hogy nem szabad elfoglalni saját célokra egy közutat – jelentette ki Lőrincz Csaba helyi polgármester. Mint mondta,
Van is már ötletük a probléma orvoslására, ám ezt egyelőre nem akarták nyilvánosságra hozni, hiszen előbb egyeztetniük kell erről az érintettekkel.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
8 hozzászólás