Házi chiliolajjal lehet melegíteni a fázó testrészeket, síbalesetek okozta zúzódásokra dunsztkötést is lehet használni
Fotó: Barabás Ákos
A tapasztalatok szerint télen a légutakat tisztító és a megfázást kezelő gyógyteák bizonyulnak a legkeresettebbeknek, ám kevesen foglalkoznak a betegségek megelőzésével. Környékünkön számos gyógynövénynek van immunrendszer-erősítő hatása, ezeket megelőző jelleggel is ajánlott fogyasztani. A téli gyógynövényhasználatról szakembert kérdeztünk.
2022. november 12., 22:172022. november 12., 22:17
Számos gyógynövény található környékünkön, amelyek segíthetnek a betegségek kialakulásának megelőzésében, viszont ehhez megelőző jelleggel is fogyasztani kell ezek főzeteit. A teafüvek szervrendszerekre gyakorolt hatása a természeti elemeknek megfelelően – tűz, víz, föld, levegő – kategorizálható, ezek mentén érdeklődtünk téli, úgynevezett fűtő, vízhajtó, emésztést segítő és immunrendszer-erősítő teákról. Kérdéseinkre a Halasági-Csibi teakeverékek egyik készítője, Flórián Albert válaszolt.
A tűz elemű gyógynövényekről tudni kell, hogy télen ezek használata a legnépszerűbb, már csak élvezeti szempontból is – nyilatkozta lapunknak Flórián Albert. Elmondása szerint a téli teakeverékekbe jellegzetesen szegfűszeg, zsálya és fahéj is szokott kerülni, ezek melegítő hatással vannak a szervezetre. Megemlítette továbbá a csipkebogyót, amelyből – mint ismeretes – nem szabad forrázott teát készíteni, mivel akkor elveszíti C-vitamin-tartalmát. A csipkebogyót ezért áztatni kell, kellemesen meleg vízben, akár egy éjszakán át, így finom és hatóanyagdús tea nyerhető belőle. Flórián Albert a chilipaprika fogyasztását is javasolja, hiszen melegítő hatása révén a téli hónapokban igazán hasznos lehet. Chiliolaj házilag is készíthető, mint mondta, a paprikát felvágva és olívaolajban áztatva erős kivonatot lehet kapni, ami a fázó testrészekre kenve kellemes hatást gyakorol.
A téli hónapokban is elengedhetetlen testünk vízszükségletének és nyirokrendszerének karbantartása, erre az egyik legoptimálisabb gyógynövény a csalán – állítja Flórián Albert.
Hasonlóan hasznos a nyírfalevél, ami a népi mondás szerint is „kinyír minden rosszat a szervezetből” – jegyezte meg humorosan. A nyírfalevél nemcsak a testünkben pangó vizet vezeti el és oszlatja, de képes a kóros elváltozások visszafordítására is. Erős antibakteriális hatású és szintén víz elemű növény a vörösáfonya vagy tőzegáfonya, Flórián Albert szerint húgyúti fertőzések és felfázás ellen ez a leghatékonyabb gyógynövény.
A föld elemű növények zömének ugyan a gyökérzetét használják, elsősorban kenőcsökhöz – folytatja –, de több is akad, amely tea formájában serkenti és segíti az emésztőrendszer működését. Ezek közül a máriatövist és a mentaféléket érdemes megemlíteni, előbbi a máj működését, utóbbi az emésztés mellett a légzőrendszer tisztulását is segíti. A mentafélék ugyanakkor a teákon túl párolásra is kifejezetten ajánlottak, hiszen a bennük rejlő hatóanyagok kitisztítják a tüdőben felgyűlt lerakódásokat.
Flórián Albert a következőkben a bodzát emelte ki, amely általános vértisztító, izzasztó, vízhajtó, hurutoldó és lázcsillapító hatású. Felső légúti hurutok, rekedtség, köhögés, meghűlés esetén forró teája hasznos, mely egyrészt segíti az áthevülést és ezáltal az izzadást a paplan alatt, másrészt citromos-cukros formája megkönnyíti a hurutok felszakadását és kiürítését – részletezte. Fájó torok esetén mentával, kamillával kombináltan kiváló öblögetésére és ezzel egyidejű borogatásra – emelte ki.
Mangalicazsírt, méhviaszt és hidegen sajtolt napraforgóolajat kell porított fűzfakéreghez keverni, hűtő hatása érdekében pedig lehet keverni hozzá mentát is – árulta el a receptet.
Flórián szerint javallott a téli hónapokra készülve gyakrabban fogyasztani az immunrendszer-erősítő gyógynövények teáit. Környékünkön igencsak nagy érték a fenyőrügy, amit május-júniusig lehet gyűjteni, ennek teája az egyik leghatékonyabb immunerősítő. Emellett a zsályafélék, a körömvirág, az egynyári üröm és a bíborkasvirág is hasznos lehet szervezetünknek a téli felkészülésre – tette hozzá.
Arra a kérdésünkre, hogy két teljesen ellentétes hatású gyógynövény egyidejű használata okozhat-e kellemetlenséget, a szakértő kifejtette, a gyógynövények felhasználásának az az egyik legkedvezőbb része, hogy nincsenek a gyógyszereknél ismeretes mellékhatások. Továbbá elmondta, a teák túlfogyasztása lehetséges, ezért minden esetben figyelni kell, hiszen minden szervezet másképp reagál a hatóanyagokra, viszont kicsi a valószínűsége annak, hogy különösebb baj adódjon a gyógyteák fogyasztásából.
A dunsztkötés titka
Dunsztkötést külsőleg szoktak alkalmazni, sebek, zúzódások és ödémás testrészek esetében. Ha a növény friss, össze kell zúzni, és legalább 2–3 cm vastagságban kell a problémás felület köré tekerni. Száraz, meleg vízben áztatva kell visszapuhítani a gyógynövényt, majd szintén a fent említett vastagságban kell az adott testrészre helyezni. Fontos, hogy a dunsztkötés légmentesen legyen lezárva, így a hatóanyagok nem tudnak máshol elszivárogni. Duzzanatra és gyulladásra a zsurlófűből és a káposztalevélből készített dunszt ajánlott.
A Parajdon kialakult súlyos árvízhelyzetről egyeztetett telefonon Orbán Viktor miniszterelnök Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. „A Székelyföld számíthat ránk!” – írta a magyar kormányfő.
Megtalálták annak a férfinak a holttestét, aki három hete tűnt el Maroshévízen a Maros folyó partján.
Június 4-én startol az önkormányzatok és közintézmények számára a Roncsautó program 2025-ös kiírása; a magánszemélyek pedig június 19-étől pályázhatnak a romániai gépkocsipark felújítását célzó program keretében nyújtott támogatásokra.
Az állami költségvetés kiegyenlítése és a kormányalakítás lesz a két fő témája a parlamenti pártok képviselőivel a Cotroceni-palotában folytatandó szerdai konzultációknak – jelentette ki Nicușor Dan államfő.
Nem kapott mezőgazdasági áradáskárokról szóló bejelentést kedd délutánig a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság, de az már most biztos, hogy nem tett jót a sok eső a földeknek. Mindezek ellenére azonban a talaj vízkészletei még nem teltek fel.
Sok helyen kiléptek a medrükből a folyók, patakok Hargita és Kovászna megyében kedden, utakat, mezőket árasztva el.
Az utóbbi időszak meteorológiai jelenségei aggasztók, az idei május bekerülhet minden idők öt legesősebb májusainak sorába – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
A költségvetési hiány egy „üszkösödés” a román gazdaság testén – jelentette ki kedden Daniel Dăianu, aki szerint illúzió, hogy a deficitet csupán a kiadások lefaragásával mérsékelni lehet, ezért szerinte bizonyos adóemelések nem kerülhetők el.
A magyarországi Veszprém vármegyében, Doba mellett, a bazaltos Somló-hegy északi oldalán található Somló vára keletkezésének időpontja ismeretlen. A legendák szerint a tatárjárás után építették, ám az első írásos emlék csak 1352-ből való.
szóljon hozzá!