Szász Jenő. Nem ért egyet Gálfi Árpád pártbejegyzési szándékával. Archív
Fotó: Barabás Ákos
Szász Jenő, Székelyudvarhely volt polgármestere szerint a Székelyudvarhelyért Párt bejegyzése körül kedden előállt helyzet hátterében olyan ügyek állnak, amelyekben a székelyföldi város új vezetését „olyan nehezen megfogható érdekek hajtották, amelyek biztosan nem álltak a magyarság érdekében”.
2020. március 04., 10:192020. március 04., 10:19
2020. március 04., 10:212020. március 04., 10:21
Szász Jenő, aki jelenleg a budapesti központtal működő Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöke az MTI-nek telefonon nyilatkozva elmondta, hogy
Mint felidézte, 2006 és 2008 között – polgármestersége idején – a székely város a távhő-, a vízszolgáltatás, valamint a hulladékkezelés ellátására két magyar önkormányzati céggel – egy debrecenivel (víz) és egy siófokival (távhő) –, valamint egy utóbb a magyar állam tulajdonába került szolgáltatóval, az Ave Magyarország Kft.-vel (hulladék) kötött együttműködést.
A március 2-ára kitűzött tárgyalás előtt egy nappal beavatkozási kérelmet nyújtott be Koszta Attila (az RDE Hargita Kft. korábbi igazgatója) a bukaresti törvényszéken: a dokumentumban arra hivatkozik, hogy a Székelyudvarhelyért Párt szeparatista, veszélyes lehet Románia területi egységére.
A Magyar Polgári Párt elnöki tisztségét 2003 és 2012 között betöltő Szász Jenő közölte azt is, hogy ezen először szakmai, majd politikai, végül a többi között testvérvárosi együttműködéssé erősödött kooperáció kedvezményezettje Székelyudvarhely városa volt, amelyeknek köszönhetően
Szász Jenő utalt arra, hogy az őt a polgármesteri székben követő RMDSZ-es Bunta Levente Zoltán tovább folytatta ezen együttműködéseket, amelyeket Gálfi Árpád jelenlegi polgármester bontott fel.
Utóbbi döntésre utalva úgy fogalmazott, hogy az „érthetetlen, racionális okokat nélkülöző lépés volt”, amellyel végső soron „a magyar-magyar kapcsolatok sérültek”.
Szász Jenő utalt rá, hogy az új városvezetés ezen döntéseinek okaival nincs tisztában, de úgy vélte, hogy azokat egy tényfeltáró újságíró csapatnak kellene megvizsgálnia, mivel álláspontja szerint
Az ügy előzménye, hogy Gálfi Árpád kedden Facebookon azt írta, hogy az MPP egyik politikusa
Kezdeményezték ugyan, de nem biztos, hogy a helyhatósági választásokig bejegyzik a Székelyudvarhelyért Párt elnevezésű alakulatot, amelynek egyik alapítója Gálfi Árpád polgármester. Időközben még tavaly létrejött a Tiszta Kezekkel Székelyudvarhelyért Mozgalom.
A polgármester tudni vélte, hogy a pártbejegyzést megtámadó helyi politikus Szász Jenő korábbi székelyudvarhelyi polgármester háttérből leadott „megrendeléseinek” egyik végrehajtója.
Közgyűlés váltotta le hétfőn Gálfi Árpád polgármestert a Magyar Polgári Párt (MPP) székelyudvarhelyi szervezetének elnöki tisztségéből. A tagok bizalmatlansági indítvánnyal éltek a korábbi tisztségviselő ellen. Az MPP országos elnöke helyeseli a történteket.
Lapunk megkeresésére Koszta Attila kijelentette, tavaly szeptemberben lépett ki az MPP-ből. Hozzátette: ügyvédre bízta a beavatkozási kérelem megfogalmazását, és nem is tudta, hogy az ügyvéd milyen törvénycikkelyekre hivatkozik a beadványban. Úgy vélte:
Az MPP közleményben reagált: Koszta Attila nem tagja a polgári pártnak, és elhatárolódott a hulladékgazdálkodással megbízott cég volt igazgatójának a bírósági akciójától.
Előzmények
Székelyudvarhelyen tavaly júliusban bolydult fel a helyi politika, amikor az MPP és az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) közös jelöltjeként megválasztott Gálfi Árpád polgármestert az MPP önkényes vezetéssel vádolta meg, leváltotta politikai tisztségéről, és a pártból is kizárta. Gálfi úgy vélte: azzal vonta magára a párt vezetőinek haragját, hogy felbontotta a város számára előnytelennek talált szolgáltatói szerződéseket, amelyeket Szász Jenő még polgármesterként kötött. Január közepén az EMNP és az MPP létrehozta az Erdélyi Magyar Szövetséget (EMSZ), és döntött arról, hogy a két párt e politikai szövetségben vesz részt a nyári önkormányzati választásokon. Gálfi Árpád és támogatói tavaly decemberben bejegyezték a Tiszta Kezekkel Székelyudvarhelyért Mozgalom nevű egyesületet, és január végén kérvényezték a Romániában egyedül illetékes Bukaresti Törvényszéken a Székelyudvarhelyért Párt bejegyzését.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint 2025 júniusában 11 685 személynek folyósítottak különnyugdíjat, 24-gyel többnek, mint előző hónapban.
Az elmúlt 24 órában 4989 bevetésük volt a belügyi szerveknek, csaknem 9900 bírságot róttak ki és bevonták 713 gépkocsivezető jogosítványát.
Meghalt egy hegyi futóverseny résztvevője szombaton Suceava megyében, miután rázuhant a viharos szélben kidőlt fa – tájékoztatta vasárnap a Suceava megyei katasztrófavédelem az Agerpres hírügynökséget.
Zivatarokra figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztás van érvényben vasárnap estig az ország területének több mint felén.
Lassan a múlté lesz a Tusványos 2025-ös kiadása, amiről nem is gondoltuk volna, hogy ilyen gyorsan lepörög. Jutott az idei fesztiválra kánikula, por, de égi áldás is, az esti koncertek és bulik pedig idén is felejthetetlenek maradnak.
Harmadfokú (vörös jelzésű) hőségriasztás van érvényben hétfő 10 óráig nyolc déli megyében és a fővárosban. Az erdélyi megyék egy részére elsőfokú (sárga jelzésű) riasztás érvényes.
Nyolc megye összesen 27 településén okozott károkat a rossz idő szombaton – tájékoztatott a katasztrófavédelmi főfelügyelőség (IGSU).
Medve jelenlétére figyelmeztették a Ro-Alert üzenetben a Szentegyháziakat szombaton éjféltájban.
Rúzsa Magdi-dalokkal és hatalmas tömeggel robbant be a szombat Tusványoson. Az utolsó estén senki nem siet haza: még egy tánc, egy pohár bor és egy utolsó, hajnalba nyúló beszélgetés belefér.
Nagyon sokan érkeztek Tusványos zárónapjára az esti Rúzsa Magdi-koncertre. Tusnádfürdő irányába már késő délutántól csak lépésben lehetett haladni autóval, hosszú kocsisor gyűlt fel a fürdővárosba vezető országúton.
3 hozzászólás