Szakmai alapon kellene dolgozzanak a székelyföldi helyi önkormányzatok

A szakmai beszélgetés meghívottai. Iránymutató beszélgetés •  Fotó: Beliczay László

A szakmai beszélgetés meghívottai. Iránymutató beszélgetés

Fotó: Beliczay László

Sértő a magánszférára nézve az a mód, ahogy Hargita Megye Tanácsánál szórják a közpénzt. Szerinte a Facebookon félrészegen megejtett bejelentkezések helyett szakmai alapú munkára van szükség Székelyföldön – fogalmazott Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda volt polgármestere egy székelyudvarhelyi, szakmai rendezvényen.

Kozán István

2020. november 18., 15:302020. november 18., 15:30

2020. november 18., 15:432020. november 18., 15:43

A székelyudvarhelyi közgazdász társaság (Romániai Magyar Közgazdász Társaság Székelyudvarhelyi Szervezete) szakmai beszélgetést szervezett az inkubátorházban kedden este. Témául a Székelyhon napilapban és a Székelyhon.ro portálon múlt héten megjelent, Befizetett adólejeink sorsa című, Geréb László által összeállított szakmai munka szolgált. Az eseményen mi is jelen voltunk, alább az ott elhangzottakból adunk egy kis ízelítőt.

korábban írtuk

Befizetett adólejeink sorsa
Befizetett adólejeink sorsa

A helyi költségvetés minden település egyik legfontosabb dokumentuma, hiszen abban kerül meghatározásra, hogy a városvezetés mire szeretné elkölteni az adófizetők által befizetett adólejeket.

Hogy ez miért is érdekes? Egy jelenettel illusztráljuk: az esemény végén egy helyi önkormányzati képviselő elég felkentnek érezte magát ahhoz, hogy jelezze négyszemközt, egy ilyen eseményen a sajtó nem is kellene jelen legyen. Magyarán,

a sajtó csak ott és akkor kell érdeklődjön, ahol és amikor a politikusok és a kisstílű csinovnyikok szeretnék.

Az említett székelyudvarhelyi tanácsos annyira közönséges volt a megnyilvánulásával, hogy értelmetlen a nevét megemlíteni. Az eseményen olyan információk és meglátások hangzottak el, amelyek az önkormányzatok gazdálkodását nagyban jellemzik.

Geréb László, a szakmai anyag szerzője •  Fotó: Beliczay László Galéria

Geréb László, a szakmai anyag szerzője

Fotó: Beliczay László

Székelyudvarhely: nuku pénz a megyei tanácstól

Mivel a szűk körű és a járványügyi szabályokat betartó beszélgetésen Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere nem jelent meg, ezért helyette Szilágyi István, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal gazdasági igazgatója fejtette ki a cikkel kapcsolatos meglátásait.

Idézet
Ha a választások előtt jelenik meg ez az összesítés, vajon lett volna hatása az eredményekre? Nem sokkal, mivel az emberek racionálisak ugyan, de nem csak a gazdasági mutatókat veszik figyelembe.

Például figyelembe veszik azt is, hogy egy adott városban érzésük szerint az elmúlt időszakban csökkent-e a betörések száma, többen járnak-e könyvárba, vagy több diáknak sikerült-e az érettségije” – kezdte Szilágyi, majd rögtön a lényegre tért. „Fontos mindig megvizsgálni, hogy az adott polgármesteri hivatal mekkora százalékban gyűjti be az adókat, hogyan gazdálkodik a saját vagyonát képező felületekkel (magyarán a bérbeadott területeiből mennyi pénz folyik be).

Ebben Székelyudvarhelynek valóban lemaradása van: a bérleti díjak alacsony szinten vannak.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

A személyi jövedelemadóból (szja) származó bevételeinél mindig fontos az adott település rangját is nézni: egy megyeszékhely esetében azért több az egy lakosra leosztott szja-bevétel, mert több a közintézmény, a közszférai bérek magasabbak, mint a magánszférai fizetések, ráadásul a magáncégeknél többen minimálbéren vannak alkalmazva.” Szilágyi készült az eseményre, mert kitörési pontokat is megosztott a hallgatósággal.

„Hogy mit lehet tenni? Rövid távon semmit (Csíkszereda továbbra is megyeszékhely marad). Hosszútávon azonban van lehetőség:

Idézet
olyan iparágakat meghonosítani a városban, amelyek esetében nagy a hozzáadott érték és persze a fizetés.

A számokat vizsgálva ugyanakkor nagyon furcsa volt számomra az is, hogy miközben legutóbb Sepsiszentgyörgy több mint tízmillió lejben részesült a Kovászna Megyei Tanács visszaosztásaiból (az este során kiderült: pontosan 16 millióban), addig

Idézet
Székelyudvarhelyen idegen fogalom, hogy pénzt kap visszaosztásban Hargita Megye Tanácsától

– zárta felszólalását a gazdasági igazgató.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Csíkszereda: kell az elszámoltatás

Csíkszeredát Ráduly Róbert Kálmán volt polgármester képviselte. Megfontolandó kritikával kezdte meglátásait.

Idézet
Közel harminc évre volt szükség, hogy eljussunk oda: ne csak saját dicséretünkkel legyünk elfoglalva, hanem valamilyen tükröt is állítsunk magunk elé

(utalva ezzel Geréb László cikkére). Számomra idén az volt a kitűzött feladat, hogy Csíkszereda városa beruházásokra többet költsön, mint folyó költségre; ez amúgy az elmúlt harminc esztendőben egyetlen romániai megyeszékhelynek se sikerült. Jelentem: polgármesterségem abbahagyásáig, október végéig, ez sikerült: beruházásokra idén január és november között 62 millió lejt költöttünk, folyó kiadásokra pedig 50 milliót.” Az öntömjénezéshez közeli kijelentéseit azonnal megindokolta.

Idézet
Több okból kifolyólag is könnyen beszélek: egyrészt megtakarító gazdaságpolitikát folytattam az elmúlt évtizedben, másrészt Székelyföldön kiemelkedő helyzetben lévő városnak voltam a polgármestere, harmadrészt már nem vagyok polgármester.
•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Szóba hozta ő is az szja-számokat. „Összevetve Csíkszeredát Sepsiszentgyörggyel, majdnem ugyanakkora a mi szja-bevételünk: Sepsiszentgyörgyön 50 millió lej volt tavaly, Csíkszeredában 48,3 millió. A magyarázat: Sepsiszentgyörgy egy kis lakosságszámú megye viszonylag nagyobb(acska) megyeszékhelye, Csíkszereda viszont egy nagyobb(acska) megye kis lélekszámú megyeszékhelye, ezzel magyarázható, hogy az szja-bevételünk úgymond kiegyenlítődik.”

Ő se hagyta következtetések levonása nélkül a közönségét. „Ami a legfontosabb következtetés számomra, és tény:

Idézet
mutassanak bármit is a számok, legyen is bármennyi mutatóban első Csíkszereda, a valóságban mégis Sepsiszentgyörgy polgármestere teljesített a legjobban, hiszen megnyerte a helyhatósági választást, akárcsak Gálfi Árpád, Székelyudvarhely polgármestere, és Bokor Tibor, Kézdivásárhely polgármestere.

Negyedik helyre került Nagy Zoltán, Gyergyószentmiklós polgármestere, aki éppen csak elvesztette a választásokat (mindössze 76 szavazaton múlott). És én voltam a leggyengébb, hiszen én simán elvesztettem a választást (Ráduly Róbert már a tavaszi előválasztáson 75-25 arányban kikapott kihívójától, az azóta a választásokat is megnyerő Korodi Attilától). És ez a legfontosabb: a többi csak statisztika, elemzés és duma” – zárta.

Annyit még hozzátett, mindenhez az is hozzájárulhatott, hogy

Székelyföldön a közbeszédben továbbra sincs jelen az elszámoltatási eljárás arról, hogy a közpénzekkel a községek, városok, megyék hogyan gazdálkodnak.

„A szakmai alapú, racionális beszélgetés helyett – amihez nagyon sok polgárra és hosszú folyamatra van szükség – továbbra is megtörténhet ma az Székelyföldön, hogy

Idézet
Hargita Megye Tanácsának elnöke félrészegen a reptéren azt mondhatja, hogy vége az old school politics-nak (a régi típusú politizálásnak), és eljött az új school politics ideje.

Utóbbi azonban arról szól, hogy nincs hatékonyság és nincs közpénzelköltési fegyelem, csak szórjuk a pénzt, és hitelt hitelre veszünk fel. Ennek a típusú gazdálkodásnak nincs köze a magánszférai, megfontolt gazdálkodáshoz.

Ez a gazdálkodás sértő a magánszférára nézve” – mondta Ráduly.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Sepsiszentgyörgy: megadóztatott multik

Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere nem merült le ennyire a bugyrokba.

Idézet
Ha csak pénzügyi kritériumok alapján értékelnénk Csíkszeredát és Sepsiszentgyörgyöt, akkor előbbi 5-2-re verné utóbbit. Ezek után a sors fintora, hogy Róbert úgy járt ahogy, én pedig simán megnyertem a helyhatósági választást

– kezdte szakmai előadását. Az szja-bevételekre ő is kitért, hiszen ez az önkormányzatok legfontosabb éves bevétele.

„A rendszer valóban torzít: ha kevés egy megyeszékhely lakossága, akkor az állami intézmények alkalmazottainak magas fizetése után számolt személyi jövedelemadója nagyobb arányban jelenik meg a helyi költségvetésben. Ilyen esetben Csíkszereda országos szinten is benne van az első háromban (Csíkszereda az egyik legkisebb lélekszámú romániai megyeszékhely).

Idézet
Ha az önkormányzatok teljesítményét akarjuk összehasonlítani, akkor egyfajta korrekciós együtthatóra van szükség, hiszen a vizsgált kisebb városok, Székelyudvarhely, Kézdivásárhely és Gyergyószentmiklós abszolút vesztesei ennek a szja-számításnak

– részletezte.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Adózás tekintetében kiemelte: 2012-ben készítettek egy felmérést, amelyből kiderült, hogy

a Sepsiszentgyörgyön befizetett ingatlanadók több mint hetven százalékát nem helyi cégek fizetik be.

„Tehát, ha ezt az adószintet alacsonyan tartjuk, akkor a multiknak (bankoknak, bevásárlóközpontoknak, nagyáruházaknak) kedvezünk. Ezért ezt a kulcsot a maximumra emeltük, majd elindítottunk egy minimis jellegű támogatást, amivel

Idézet
a helyieknek visszaadtuk minimum azt az összeget, amivel megnövekedett az adójuk.

Azóta összesen mintegy 7 millió eurót vettünk ki a multik zsebéből, amit befektettünk a városba. Érdekes módon egyetlen multinacionális cég se ment el a városból. A nagy cégek amúgy sem támogatták a helyi kultúrát és a sportot, ezért ki merem mondani, hogy nem is érdemlik meg, hogy nagyvonalúak legyünk.

Idézet
Ez bejáratot módszer, ezért érdemes átvennie akár Székelyudvarhelynek is, hiszen jelentős összegeket lehet kivenni a multik zsebéből

– fogalmazott Antal Árpád.

Szóba hozta a hitel kérdését is. Mint mondta, tudja, hogy „Róbert nem hisz a hitel intézményében, mi azonban nem ódzkodunk tőle. Én hiszek a hitel fontosságában bizonyos helyzetekben:

Idézet
a lényeg, hogy akkor vegyünk fel hitelt, amikor válság van, és akkor kell visszafizetni, amikor jól megy a gazdaságnak és a városnak.

Egy mondat erejéig a megyei és a városi önkormányzat együttműködésére is kitért. „Nálunk ez a viszony nagyon jó, és odafigyelünk a községekre is. Például a PNDL-pénzeknél (Országos Vidékfejlesztési Program) előnybe kerültek nálunk a községek, viszont a szja-visszaosztásnál csak a háromszéki városok kaptak legutóbb a visszaosztásra kiutalt 27 millió lejből” – zárta kiselőadását Sepsiszentgyörgy elöljárója.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Gyergyószentmiklós: a kisvárosok vesztesek

Gyergyószentmiklóst volt polgármestere, Nagy Zoltán képviselte. Tapasztalata szerint a szja-visszaosztás esetében a kisvárosok abszolút vesztesek.

Idézet
Mindenképp országos szinten kellene ezen változtatni, ellenkező esetben a kisvárosok egyre inkább leszakadnak bevételek tekintetében a nagyobb városokkal szemben.

Ezzel együtt Gyergyószentmiklós is olyan kiterjedt intézményrendszert tart fenn (színházat, múzeumot), amelyet egy városi besorolás megkövetel. Kampányban fel szoktak erősödni azok a hangok, hogy meg kell szüntetni kulturális intézményeket, a megspórolt pénzt pedig infrastruktúra-építésre kell fordítani. Akár még helyénvaló javaslat is lehet, ám fontos megemlíteni:

Idézet
mi a végeken nem szüntethetünk meg ilyen intézményeket, mert más lenne ennek a következménye, mintha egy tömbrománságban vagy tömbmagyarságban lévő város tenné mindezt

– érvelt a polgármester-választást mindössze 76 szavazattal elveszítő Nagy Zoltán.

•  Fotó: Beliczay László Galéria

Fotó: Beliczay László

Ismét Székelyudvarhely

Házigazdaként Székelyudvarhely nyitotta és zárta a beszélgetést. Jakab Attila székelyudvarhelyi városmenedzser szerint

nem látják ugyan a helyiek, de az elmúlt évek egyik nagy megvalósítása, hogy a városi büdzsét „projektalapúvá alakítottuk”.

Mint folytatta: „az látszik Székelyudvarhely esetében, hogy az előző uniós pályázati ciklusban nem igazán voltunk eredményesek, ezért most jutottunk el oda, hogy tucatnyi nagyberuházásra írtunk alá szerződéseket. Tehát most tartunk a tervezési szakaszokban.

Idézet
Fontos azt is megérteni, hogy az egyik nagy projektünk (15 millió euró értékben) a fontosabb városi útszakaszok teljes felújításáról szól, ezért most nem költhetünk azokra a szakaszokra sok pénzt, ha azt néhány év múlva úgyis alapjaiban fogjuk felújítani.

Önkritikát gyakorolva kifejtette: azon változtathatnak, hogy a hivatali kiadásaik csökkenjenek. „Az azonban torzít a kimutatásban, hogy amíg Csíkszeredában a hivatali fenntartásra 8,3 millió lejt fordítottak, mi 12,6 milliót. Mindez többek között azzal magyarázható, hogy

Idézet
a székelyudvarhelyi városházi organigrammában (szervezeti felépítésben) 160 személy szerepel, a csíkszeredaiban pedig 130 (ebből egyébként 90 van betöltve), a megyeszékhelyiben azonban harminc műszaki személyzet (például a kertészeti alkalmazottak és karbantartói csoport) máshol szerepel.

Innen is eredeztethető a lényeges különbség egy része” – nézett a számok mögé Jakab Attila, akinek felvetését Ráduly is elfogadta.

Mi várható Székelyudvarhelyen a következő években? – tette fel zárásként a városmenedzser, majd választ is adott.

„Ha beindulnak a nagyberuházások, akkor ezekben a kimutatásokban a város előrébb kerül; azt azonban nem szabad elhallgatni, hogy

Idézet
a beruházások önrészei nincsenek meg minden esetben, ezért politikai lobbitevékenységre – esetenként hitelre – is szükségük lesz.

A tervek szerint ehhez hasonló beszélgetést jövő év elején is tartanak majd, amikor a 2021-es városi költségvetésekről fognak beszélni.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 15., péntek

Négyszázezer dollár értékű felszerelést adományozott a WHO a katasztrófavédelemnek

Orvosi felszereléseket adományozott pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a Katasztrófavédelmi Főfelügyelőségnek.

Négyszázezer dollár értékű felszerelést adományozott a WHO a katasztrófavédelemnek
2024. november 15., péntek

Száz pár cipőt szeretnének vásárolni rászoruló gyerekeknek

Útjára indult a 100 Lélek 100 Cipő elnevezésű adománygyűjtő akció Marosvásárhelyen, idén is a nehéz helyzetben élő gyerekeknek vásárolnak lábbelit.

Száz pár cipőt szeretnének vásárolni rászoruló gyerekeknek
2024. november 15., péntek

Szakács László marad az alpolgármester Baróton

Megalakultak a szakbizottságok, valamint újra Szakács Lászlót választották Barót alpolgármesterének a helyi önkormányzat képviselői pénteken. A döntés egyhangúlag született meg.

Szakács László marad az alpolgármester Baróton
2024. november 15., péntek

Megszálltak a rendőrök egy Maros megyei községet

Tizennégy személyt kísértek be a rendőrségre, miután pénteken általános razziát tartottak a Maros megyei Makfalván.

Megszálltak a rendőrök egy Maros megyei községet
2024. november 15., péntek

Az FK Csíkszereda női labdarúgóival is találkozott Szijjártó Péter miniszter

Az FK Csíkszeredához látogatott Szijjártó Péter miniszter pénteken; a zárt körű találkozón betekintett a romániai női labdarúgó élvonalban szereplő együttes edzésére is.

Az FK Csíkszereda női labdarúgóival is találkozott Szijjártó Péter miniszter
2024. november 15., péntek

Szijjártó Péter Csíkszeredában: közös érdek Románia schengeni csatlakozása

Az amerikai, de a romániai választások is napirendre kerültek pénteken azon a csíkszeredai eseményen, ahol Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter volt Kelemen Hunor RMDSZ-elnök beszélgetőtársa.

Szijjártó Péter Csíkszeredában: közös érdek Románia schengeni csatlakozása
2024. november 15., péntek

Emberölési kísérlet Kézdivásárhelyen: egy 17 éves fiatal a gyanúsított

Előzetes letartóztatásba került pénteken egy 17 éves kézdivásárhelyi fiatal, akit azzal gyanúsítanak, hogy megkéselt egy 33 éves férfit.

Emberölési kísérlet Kézdivásárhelyen: egy 17 éves fiatal a gyanúsított
2024. november 15., péntek

Élettársát fenyegette és felgyújtotta a saját lakókocsiját egy jeddi férfi

Porig égett egy lakókocsi, amelyet tulajdonosa szándékosan gyújtott fel a Maros megyei Jedden – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya. A férfi előzetes letartóztatásba került.

Élettársát fenyegette és felgyújtotta a saját lakókocsiját egy jeddi férfi
2024. november 15., péntek

Adománygyűjtést szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Gyűjtőakciót szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt, hogy szebbé tehessék a rászoruló családok ünnepi időszakát. Adományként élelmiszert és édességet lehet a gyűjtőpontokhoz vinni.

Adománygyűjtést szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 15., péntek

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon

Emberkereskedelemmel és munkaerő-kizsákmányolással foglalkozó bűnszervezetet számolt fel a Kovászna megyei rendőrség, valamint a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) a magyarországi hatóságok együttműködésével.

Élelem nélkül, embertelen körülmények között dolgoztattak Kovászna megyeieket Magyarországon
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!