Gyergyói esztenákat ellenőriztek. A figyelmeztetés és felszólítás után bírság következik. Képünk illusztráció
Fotó: Pap Éva
A gyergyószentmiklósi legeltetési szabályzat szigorúan tiltja a belterületeken való legeltetést, ehhez kell tartsa minden pásztor magát – szögezte le Mezei Szabolcs, a polgármesteri hivatal erdő- és legelőgondnoksági irodájának vezetője, felhívva a figyelmet, hogy kihágások esetén pénzbírságra számíthat a csorda, a nyáj őrzője, ugyanis a szabályzatban rögzítve van a tilosban legeltetőkre kiróható pénzbírság is.
2018. október 06., 09:372018. október 06., 09:37
Tavasszal tíz esztena kért engedélyt a működésre, jelenleg huszonhat működéséről van tudomása az önkormányzatnak. Az elmúlt napokban az illetékes bizottság ellenőrzést tartott, aminek következtében a havasi legelőkről a város szélére bejött nyájak, csordák őrzőinek mindegyike felszólítást kapott.
A szabályzat október 1-jei dátumot jelöli meg, csak ezután lehet lehajtani az állatokat a havasi legelőkről a cárinába, de csak az előírást betartva. Mezei Szabolcs elmondta, több helyen tartottak ellenőrzést, ugyanis az időjárás korai lehűlése miatt több nyáj, csorda is a városszéli területeken legelt. A helyi rendőrséggel és Gáll József állatorvossal közösen tartottak ellenőrzést, az esztenák engedélye mellett a bizottság főként az idegen állatok jelenlétét vizsgálta, és azt, hogy van-e írásos egyezség arról, hogy a havasi legelőről lejőve, az éppen adott területen etethetnek-e. Továbbá
illetve a tartásukra vonatkozó szabályokat betartják-e. Gáll József körzeti állatorvos elmondta, legnagyobb problémát az idegen állatok jelenléte okozza. „Nagyon sok olyan állatot találtunk, amelyek nem szerepelnek a gyergyószentmiklósi nyilvántartásban, tehát
Gáll doktor elmondta, tudomása szerint az érintett pásztorokat figyelmeztették, behívatták az önkormányzathoz.
A város adminisztratív területén tíz esztena működésére kértek tavasszal engedélyt, a főgazdák és főpásztorok a legeltetési szabályzat előírásait ismerve kapták meg a jogosultságot. Így tudatában vannak annak, hogy a cárinában kizárólag olyan területre hajthatják az állatokat, amely a nyáj, a csorda létszámának megfelelő nagyságú, be van kerítve, és a tulajdonossal hivatalosan bejelentett bérleti szerződéses viszonyban van a pásztor. Továbbá terelhetik az állatokat olyan kaszálóra is, amely az állatfelvigyázó saját tulajdona, és a patakra, az itatásra járás megoldott – részletezte Mezei Szabolcs.
Tavasszal ugyan tíz esztena működésére kértek engedélyt, ezzel szemben az önkormányzatnak közel harminc működéséről van tudomása. Ezért is zajlik az átfogó vizsgálódás, mint megtudtuk a visszafolyói részben, illetve a Domokos-tetőn tartottak eddig ellenőrzést.
„Az összesen 26 létező esztenából eddig hetet ellenőrzött a bizottság, mindegyiknél találtak valamilyen rendellenességet, amely miatt felszólításokat kaptak az állatok őrzői. Az ellenőrzések folytatódni fognak a jövő héten is. Azoknál az esztenáknál, ahol már előzetesen volt felszólítás, és továbbra sem oldódnak meg az észlelt problémák, bírság várható” – ismertette Fórika Krisztina önkormányzati szóvivő.
A vonatkozó szabályzat értelmében tilos idegen állatot legeltetni, és a tilosban való etetés miatt is pénzbírságot róhat ki a polgármesteri hivatal. Bizonyos kihágások esetén a főgazda a következő évi legeltetési jogát is elveszítheti. A tilosban legelő csorda esetében tehenenként 50 lej, a juhnyájak esetében 500 lej a bírság.
A polgármesteri hivatal felhívja a lakók figyelmét, hogy ha látják, hogy állatokat hajtottak a kaszálóikra, a cárinába bejárnak a csordák, jelentsék a helyi rendőröknek a 0726–123776-os telefonszámon, vagy a polgármesteri hivatalban.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
„Magyarország alkotmánya is rögzíti, mai szabadságunk 1956-os forradalmunkból sarjad ki. 1956 öröksége pedig segít bennünket évszázados megmaradásunkban” – fogalmazott Gulyás Gergely miniszter szerdán este Csíkszeredában.
Gyergyószentmiklóson szerdán a római katolikus temetőben lévő 1956-os emlékműnél zajlott az ünnepség, ahol a forradalom hősei, mártírjai előtt hajtott fejet a kisszámú résztvevő közönség. Felvetődött: van-e szabadság ma?
Égő fáklyákkal vonultak az 1956-os megemlékezésre a marosvásárhelyi magyarok szerdán délután, így is tisztelegve azok emléke előtt, akik életüket adták a szabadságért.
A művészetterápia eszközeivel fordulnak a különleges igényű gyerekekhez az ART-JOY – Művészetterápia a különleges igényű gyerekek számára projekt keretében. Ebbe bárki betekinthet csütörtökön 10 órától az Alpha Transilvana Alapítvány székhelyén.
szóljon hozzá!