Fotó: Kristó Róbert
Hargita Megye Önkormányzata idén 6300 lejjel járul hozzá a megyei SOS Telefonos Lelkisegély-szolgálat működéséhez, a támogatás pedig jól jön, hiszen bár a szolgálat önkéntességi alapon működik, a számlákat fizetni kell, hogy tovább létezhessen. A 2005 októberében elindított megyei szolgálatnak jelenleg 31 lelkes önkéntese van, ezen belül a csíkszeredai stábot 14 személy teszi ki.
2010. szeptember 22., 13:472010. szeptember 22., 13:47
2010. szeptember 22., 14:252010. szeptember 22., 14:25
Fotó: Kristó Róbert
Az SOS Telefonos Lelkisegély-szolgálat csíkszeredai munkacsoportja két évvel ezelőtt kezdte el tevékenységét, és a hívások gyakoriságából egy következtetés vonható le: szükség van rá. Mint a Lelkisegély-szolgálat csíkszeredai csapatát vezető Simó P. József elmondta, többnyire családi problémákkal, párkapcsolati nehézségekkel keresik meg a szolgálat önkéntes szakembereit, de „mostanában majdnem minden hívásban benne van a válság, ha nem is mint konkrét probléma jelenik meg, hanem annak valamilyen lecsapódása a családra”.
„Többnyire tanácsot kérnek. A mi szolgálatunk azt vállalta, hogy a segítséget kérőkkel közösen próbál megoldást keresni. Nem az általunk jónak tartott megoldást erőltetjük a bennünket megkeresőre, hanem közösen keressük meg a lehető legjobb megoldást” - magyarázta a szakember. De arra is gyakran adódik példa – fűzte hozzá - hogy felhívnak, érdeklődnek a létezésünkről, meggyőződnek, hogy vagyunk, majd amikor problémájuk adódik, azonnal jelentkeznek. Elsősorban a fiatalabb illetve az idősebb korosztály kér telefonos segítséget, tanácsot – mondta Simó, aki szerint a középkorúak minden bizonnyal több kapcsolattal, baráttal rendelkeznek és könnyebben akad olyan személy, akivel gondjaikat megoszthatják. „A középkorúak rendszerint egy konkrét eset kapcsán lépnek velünk kapcsolatba, akkor, amikor már maguk is próbálták orvosolni a bajt, de nem sikerült” – magyarázta.
Számtalan szívszorító esettel találkoznak a szolgálat önkéntesei majdnem napi rendszerességgel, van aki csak azért tárcsáz mert magányos, más talán az utolsó percekben bennük lát reményt, vagy úgy érzi csak tőlük kaphat segítséget. „Minden eset speciális. Volt olyan, egy kislány hívott fel az utcáról, hogy az édesanyja nincs otthon, az édesapja részeg, megverte és azt kérdezte, ő most mit csináljon. Alig érte fel a telefont, de tudta, hogy bennünket felhívhat. Nekünk lépnünk kellett, meggyőztük, rávezettük arra, hogy menjen a nagymamájához” - elevenítette fel Simó.
Közösségerősítő szerepe van az SOS Lelkisegély-szolgálatnak – vallja Simó P. József. „Az emberekkel foglalkozunk, őket hallgatjuk meg, segíteni próbálunk. Ha az emberek egyénenként egészségesek, a családjukkal sincs sok gond. A közösség szempontjából fontos szolgálat, szükség van rá” - nyomatékolta a szakember, aki elárulta olyan időszak is volt, amikor még telefonszámlára sem futotta és már a szolgálat beszüntetésének sötét gondolatát fontolgatták.
Az SOS Lelkisegély-szolgálat naponta 19–24 óra között ingyenesen hívható a 0800-800-808-as számon illetve alapdíjjal elérhető a 0754-800808 (Orange) és 0723-800808 (Vodafone) számokról.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
Tízéves lett a Csíkszeredai Könyvvásár – egy évtized alatt pedig hagyománnyá, közösségi ünneppé érett, ahol a könyvek, a szerzők és az olvasók találkoznak. És íme néhány idei meghívott: Tompa Andrea, Bodor Ádám, Kulka János, Márton László.