A jódtablettákkal rendelkező gyógyszertárak bejáratainál matricán jelzik ezt
Fotó: Erdély Bálint Előd
A gyógyszertárakba már megérkeztek a kálium-jodid tabletták, amelyeknek a kiváltását – ami egyébként ingyenes – javasolta hétfőn Alexandru Rafila egészségügyi miniszter, miután az Ukrajnában zajló háborúban vasárnap bombatámadás érte a zaporizzsjai atomerőművet. Noha a radioaktív sugárzás mértéke nem lépte át a normális határértéket Romániában, és hétfőn a szaktárca is nyomatékosította, hogy a jódtablettákat csakis egy esetleges nukleáris balesetet követően kell bevenni, a jódtabletták kiváltását javasolják a jogosultaknak. Hargita és Maros megyében összesen mintegy száz patikában válthatók ki a tabletták.
A stratégiai jódtablettakészlet legyártása már az Ukrajnában zajló háború kitörését követően elkezdődött Romániában,
A téma hétfőn került újra a figyelem középpontjába, miután a zaporizzsjai atomerőművet (Európa egyik legnagyobb ilyen létesítményét) ért vasárnapi bombatámadás után Alexandru Rafila egészségügyi miniszter felszólította a jódtablettára jogosult korosztályt, vagyis a 40 év alattiakat: sürgősen
Később az egészségügyi minisztérium pontosítást adott ki a témában, amelyben nyomatékosították, hogy
Hétfőn délután a Nukleáris Tevékenységeket Ellenőrző Országos Bizottság (CNCAN) is kiadott egy közleményt, amelyben rámutatnak: a radioaktív sugárzást ellenőrző rendszer normálisan működik Ukrajnában, és nem jelez határérték-túllépést, továbbá a Romániában végzett mérések is megerősítik ezt.
A CNCAN közleménye kitér arra is, hogy a bizottság a Vészhelyzeti Operatív Központon keresztül folyamatosan figyelemmel kíséri a radiológiai mérések helyzetének alakulását, illetve azt is megemlítik, hogy Romániában a sugárzás szintjét folyamatosan, napi 24 órában ellenőrzi az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM) részét képező, a környezet radioaktivitását figyelő országos hálózat (RNSRM).
Noha a jódtablettakészletek már korábban megérkeztek a fővárosból az ország megyéibe, az országos híradások szerint
Amint azt megkeresésünkre Soós-Szabó Klára, a háziorvosok szövetségének a Hargita megyei vezetője elmondta, nem rohanták meg a jogosultak a háziorvosi rendelőket a jódtablettareceptekért. Nála
Már egy ideje lehet kérni a jódtablettareceptet a háziorvosi rendelőkben, de mindeddig nem volt nagy az érdeklődés iránta – tájékoztatott Soós-Szabó Klára. Ugyanakkor arra is kitért, hogy a jogosultak személyesen kell elmenjenek a rendelőbe a receptért – miután időpontot kértek, azaz feliratkoztak a napi listára –, ugyanis a vény nem küldhető el e-mailben.
A minisztériumi lista alapján Hargita megyében 24, Maros megyében pedig 80 gyógyszertárban válthatók ki a jódtabletták
Fotó: Erdély Bálint Előd
A Hargita megyében praktizáló háziorvosok már korábban megkapták átiratban a megyei egészségügyi szakhatóságtól a jódtablettákkal kapcsolatos tudnivalókat, a napokban az egészségbiztosítási pénztártól is kapnak egy erre vonatkozó átiratot, azok pedig, akik jogosultak a jódtablettára, a háziorvosuktól kapnak meg minden szükséges tudnivalót – tájékoztatta lapunkat Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője. Ajánlott kiváltani a jódtablettát, mondta, remélve, hogy nem lesz szükség a használatára, ugyanakkor ő is felhívta a figyelmet arra, hogy
nem kell hűtőszekrénybe tenni, a kamra vagy egy gyógyszeres doboz is alkalmas erre, és fontos az is, hogy gyerekektől elzárt helyre kerüljön.
Tar Gyöngyi arról is tájékoztatott, hogy Hargita megyébe 446 ezer jódtabletta érkezett korábban, a készlet azért ekkora, mert korosztályonként változik a tabletta adagolása, illetve a különböző adagokra jogosultak száma sem állandó. A tablettákból kaptak azok a gyógyszertárak, amelyekben ezek kiválthatók,
– közölte a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Fotó: Erdély Bálint Előd
A jogosultsággal kapcsolatban Tar Gyöngyi korábban azt közölte: a feltételek szerint jódtablettát csak a lakosság 40 évesnél nem idősebb korcsoportjába tartozók kapnak. Ennek az anyagcserével kapcsolatos magyarázata van, a fiatal szervezet anyagcseréje ugyanis gyorsabb, így a radioaktív jód beépülése is gyorsan megtörténne a fiatalabbak szervezetében – „esetükben gyorsabb a hormontermelés és a jódfelvétel a pajzsmirigyben”.
Az egészségügyi minisztérium hétfői pontosításában azt is közölték, hogy a jódtablettákat az arra jogosultak a háziorvosuk által kiállított recept alapján kaphatják meg a patikákban, országszerte összesen 2500 gyógyszertárban. A szaktárca honlapján közzétették a patikák listáját és a szükséges tudnivalókat is. A lista alapján
A patikák többsége a városokban található, Maros megye esetében döntő többségük a megyeközpontban, Marosvásárhelyen működik.
A minisztériumi lista szerint Székelyudvarhelyen négy gyógyszertárban válthatók ki a jódtabletták, a gyakorlatban azonban nem mindegyikben találhatók meg. Az egyik gyógyszertár még nem kapott készletet, egy másik gyógyszertárban pedig úgy tudják, hogy egyelőre összesen két patikában – a Kossuth Lajos utca felső felében működő gyógyszertárban, valamint a Kaufland nagyáruház épületében lévőben válthatók ki a jódtabletták, mindeddig azonban nem igazán volt érdeklődés irántuk.
Maros megyében sincs tömeg a rendelőkben
A Maros Megyei Háziorvosok Egyesületének elnöke, Iulia Băilă nyílt levélben fordult Maros megye lakóihoz arra kérve őket, hogy tartsanak szem előtt néhány szempontot, mielőtt „megrohanják a háziorvosi rendelőket a jódtablettareceptekért”. Az illetékes szerint a recepteket nem tudják online elküldeni, személyesen be kell jönni értük. Mint kiemelte, a legjobb, ha a 40 évnél fiatalabbak, akiknek javasolt a jódtabletta, időpontot kérnek a háziorvosuktól, és nem jelennek meg előzetes értesítés nélkül a rendelő előtt. Mivel néha akadozik a receptek kibocsátáskor használt országos rendszer, ráadásul a napi munkájukat is el kell végezniük az orvosoknak, ezért lehetséges, hogy az érdekelteknek hosszasan kell várakozniuk a rendelők előtt. Iulia Băilă azt is elmondta, hétfőn és kedden délelőtt a kollégák visszajelzései alapján szinte senki nem érdeklődött a jódtablettareceptek iránt, nála is mindössze egyetlen személy kért időpontot. De arra számítanak, hogy az elkövetkező napokban, különösen a hónap vége felé, amikor lejárnak a szabadságolások, ezen receptek kiállítása miatt az átlagosnál zsúfoltabbak lesznek a várótermek, és így leterheltebbek a háziorvosok.
A kézdivásárhelyi Székely Katonanevelde építését báró Purtzell János kezdeményezte 1811-ben, 1819-ben kezdtek hozzá empire stílusban, 1822-ben fejezték be, és 1823. február 26-án kezdődött el benne az oktatás.
Hétfőtől kezdődően országszerte felmelegedik az idő, a sokéves átlagnál magasabb hőmérsékleti értékekre kell számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) vasárnap közzétett egyhetes előrejelzéséből.
A Hargitafürdőn kialakult torlódás miatt a Síbusz a Siberian Angel Team-ig (Kutyaszános kalandtúrák) közlekedik – hívja fel utasai figyelmét bejegyzésében a Csíki Trans.
Meghibásodott a felvonó a Madarasi Hargitán található, haladó és profi síelőknek ajánlott Nagy Mihály sípálya egy szakaszán, így jelenleg annak alsó fele használható csak – olvasható a Madarasi Hargita Síközpont Facebookon közzétett bejegyzésében.
Két autó karambolozott vasárnap reggel Háromszéken, a 11-es országúton, Maksa és a dálnoki letérő között. Négy személy megsérült.
Életének 76. évében elhunyt Puskás Bálint Zoltán volt alkotmánybíró, volt Kovászna megyei szenátor, az RMDSZ alapító tagja. A hírt a családja és az általa alapított Háromszéki Kereszténydemokrata Baráti Kör (HKBK) közölte a közösségi médiában.
Emléktúrát szervez a Siculicidium 261. évfordulója alkalmából a Lemhényi Ifjúsági Szervezet égisze alatt működő Hőseink Ösvényén csapat. A Szépvíz – Madéfalva útvonalon zajló túrára január 5-én 18 óráig várják a jelentkezőket.
Szélre figyelmeztető, sárga jelzésű riasztás adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat az Erdélyi-középhegységre, a Keleti-Kárpátokra és a Déli-Kárpátok nyugati vonulataira.
Január elsején még biztos voltál benne, hogy minden nap edzeni fogsz, lemondasz az édességről, és reggelente jógázol... aztán jött a másodika. De sebaj, a GaGánál nem az a lényeg, hogy betartsd a fogadalmakat, hanem kizárólag a jó sztorik!
Napi 20-25 kilométer gyaloglás 30 kilós málhával a háton, a csatában elől harcolni, visszavonuláskor a hátvéd szerepét tölteni be. Tömören fogalmazva ez várt a hadba hívott székely határőrökre, ha nem éppen szülőföldjüket kellett védelmezniük.
szóljon hozzá!