Hatzsáknyi vizet visznek haza, ami két hónapira elegendő
Fotó: László Ildikó
Zsákokkal megrakott lovasszekér fordult be Homoródfürdő egyik borvízforrásához, ahol már többen várakoztak sorukra, hogy megtölthessék a magukkal hozott pillepalackokat. Hamar szóba is elegyedtünk a lovukat éppen megkötő József házaspárral, akik évtizedek óta innen viszik haza a vizet Kápolnásfaluba.
2024. március 09., 08:562024. március 09., 08:56
Habár néhány évtizeddel ezelőtt még mindennapos látvány volt a homoródfürdői borvízkutaknál állomásozó, pillepalackokkal megrakott lovas szekerek sora,
A szekereket jórészt autók váltották fel, ráadásul a sofőrök többsége már nem is borvizet tölteni áll meg a kis településen. Éppen ezért örültünk meg József Lajosnak és feleségének, Máriának, amikor megpillantottuk őket, amint zsákokkal megrakodva, lovukat unszolva behajtottak a Homoródfürdőn egykor szebb napokat is látott táborhelyhez közeli forráshoz.
Amióta az eszét tudja, Homoródfürdőre jár borvízért – meséli érdeklődésünkre az idén hetvenedik életévét betöltő gazda, miközben sorra veszi le a szekérről a rozsdaszínű pillepalackokkal megrakott zsákokat. Mint mondja,
A jó idő és a nosztalgia azonban arra sarkallta a házaspárt, hogy befogják a lovukat, és ezúttal szekérrel induljanak útnak. „Most egy kicsit »gyepre fejtünk«. Ugyanis nem szeretek lovas szekérrel közlekedni a főúton, így ha tudom, hogy még mindig le van zárva a sípályát átszelő köves, mezei út, akkor biztosan nem jövök” – jegyzi meg bosszankodva József Lajos.
„Nincs a földkerekségnek még egy ilyen kis pontja, mely oly bőkezűen ontaná ki magából a felséges üdítő és gyógyító italt, mint a Hargita vidéke. Ha Finnországot az ezer tó országának neveztük el, úgy még jogosabban mondhatnánk a Székelyföldet az ásványvizek vagy székelyesen a borvizek hazájának.”
Bányai János
A gazda a Székelyhonnak elmondta, inkább a Mária-forrás vizét kedvelik, de ott rendszerint sokan várnak sorukra, ezért jöttek inkább a régi diáktáborhoz közeli borvízkúthoz, ahol a lovat is könnyebb megkötni. Megérkezésükkor még örültek is, hogy a megszokottnál nagyobb erővel tör elő a víz a fémcsövön át, hiszen így hamarabb megtelnek a pillepalackok.
Fotó: László Ildikó
A házaspár hatzsáknyi „flakont” hozott magával, ami azt jelenti, hogy nagyjából 170-180 liter borvizet visznek haza.Ezt ketten két hónap alatt fogyasztják el, így addig nem kell újból visszajönniük. A pillepalackokon látszott, hogy nem először használják, hiszen sárgás-vörösre színezték a vízben lévő ásványok.
„Mi csak a homoródi borvizet isszuk, mert ezt szoktuk meg gyerekkorunktól. Csapvizet csak akkor fogyasztunk, ha elfogy a készletünk, és nem tudjuk azonnal pótolni.
Édesanyám mert egy vederrel a patakból, betette a hűvös kamrába, és ez egy napig elég volt a családnak” – emlékezett vissza a gazda.
Természetesen nem csak megszokásból isszák a homoródi borvizet, hanem finomnak és egészségesnek is tartják azt. Mindemellett az is lényeges, hogy az üzletekben fizetni is kéne a vízért (újabban a flakonokért is további 50 banit), itt pedig szabadon vihető.
Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.
Nosztalgikus hangulatában azt is felidézte József Lajos, hogy régen, amikor még működtek az ifjúsági táborok, sokkal nagyobb „élet” zajlott Homoródfürdőn.
Ilyenkor a patak mentén lejjebb, Homoródkeményfalva irányába, napjainkban már kevésbé ismert kutakhoz mentek vízért. „Ezeken a helyeken volt, ahol csak csepegett a borvíz, máshol meríteni kellett” – mondta.
Hamar lerakódnak a pillepalackokra a borvízből kicsapódó ásványok
Fotó: László Ildikó
Mostanság már inkább csak átutazók állnak meg a kis településen, egy-egy pillepalackot töltenek meg a borvízkutaknál. Egyre kevesebben visznek haza céltudatosan, mondjuk egy hónapra való vizet.
– sétányokat alakítottak ki, padokat, szemeteseket helyeztek el stb. –, és az időszakos karbantartások sem maradnak el; ez a feladat egyébként Szentegyháza önkormányzatára hárul.
Emellett azonban még lenne ott tennivaló: egyebek mellett el kellene bontani az omladozó épületeket, és a további parkosítás is a telep előnyére válna.
– fogalmazott József Lajos.
Sajnálja ugyanakkor azt is, hogy az egykor élettel teli tábor mostanra tönkrement. „Régen, amikor egyszerre 400–500 gyerek táborozott itt, azt mondtuk, Homoródfürdő valóságos város” – elevenítette fel emlékeit.
Arról is beszélt, hogy a lótartás hagyományát szüleitől örökölte, de amúgy is nagyon szereti a lovakat. Régen autója mellett is mindig tartott legalább két jószágot, mostanra azonban már traktort is vettek, így bőven elég egy ló, főleg, ha csikót is vár. „Nálunk meredek, köves és sziklás a területek jó része, lóval pedig könnyebb ott forgolódni, ha mezőgazdasági munkát végez az ember” – magyarázta.
Fotó: László Ildikó
Arra is lenne lehetősége, hogy falus feleitől, rokonaitól kérjen kölcsön lovas szekeret, ha például boronálni kell menni, de akkor nem lenne a maga ura.
Tehát amikor neki kell, akkor kellene nekem is a lovas szekér” – tette hozzá nevetve. A mezőgazdasági munka és a hagyomány tisztelete mellett valamilyen szinten hobbiból is tartja lovát a József család. Elvégre – ahogy a közmondás is tartja – szekéren még csúnyán ülve is jobb, mint gyalog szépen menni!
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Olyan sorozatok folytatódnak ebben a hónapban, amikre az év elején még egyáltalán nem számítottunk. Az elmúlt évek két presztízs-szériája is az utolsó évadához érkezik, de ígéretes újdonságokból sem lesz hiány. Ajánló.
Kézdivásárhely is megmutatta szolidaritását a Kolozsváron magyar származásuk miatt bántalmazott fiatalok mellett szombaton délután. Az eseményre több tucatnyian látogattak ki, többen szolidaritásukat kifejező molinókat tartva a magasba.
Megtelt élettel a Csíkzsögöd 64/A szám alatti udvar szombaton, az első szabadtéri székelyföldi romanapon. A főként csíki településekről érkező romák főzőversennyel, tánccal, gyerekműsorral, gyerekfoglalkozásokkal és koncertekkel ünnepeltek.
Májustól kezdik el kiszállítani a megyei mentőszolgálatoknak és a tűzoltóságok elsősegélynyújtó egységeinek (SMURD) a mintegy 600 új mentőautót – nyilatkozta szombaton Focșani-ban Raed Arafat.
Crin Antonescu szerint rajta kívül egyik államfőjelölt sem lehet biztos abban, hogy bejut a választás második fordulójába, még a közvélemény-kutatásokban jelenleg vezető George Simion AUR-elnök sem.
A polgári védelmi óvóhelyek fenntartása kötelező, még akkor is, ha alacsony a kockázata annak, hogy használni kell majd ezeket – jelentette ki szombaton Raed Arafat.
Idén márciusban 907 612 nyugdíjas részesült szociális juttatásban, 8681-gyel kevesebben, mint az előző hónapban – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból.
Idén nekikezdenek az iskolaépületek felújításának és befejezik a monarchiabeli vashíd rendezését is Nagyajtán. Az elkövetkező időszak egyik legfontosabb fejlesztése a vízhálózat bővítése lesz, amely két települést, több mint ezerhatszáz lakót érint.
A Székely Nemzeti Múzeum és a Tortoma Kiadó közös szervezésében kerül sor Gazda József Háromszék képzőművészete című kötetének ünnepélyes bemutatójára kedden.
Felerősödő szélre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország területének több mint felére.
szóljon hozzá!