Rozsdaszínű palackok telnek meg borvízzel Homoródfürdőn

Hatzsáknyi vizet visznek haza, ami két hónapira elegendő •  Fotó: László Ildikó

Hatzsáknyi vizet visznek haza, ami két hónapira elegendő

Fotó: László Ildikó

Zsákokkal megrakott lovasszekér fordult be Homoródfürdő egyik borvízforrásához, ahol már többen várakoztak sorukra, hogy megtölthessék a magukkal hozott pillepalackokat. Hamar szóba is elegyedtünk a lovukat éppen megkötő József házaspárral, akik évtizedek óta innen viszik haza a vizet Kápolnásfaluba.

Fülöp-Székely Botond

2024. március 09., 08:562024. március 09., 08:56

Habár néhány évtizeddel ezelőtt még mindennapos látvány volt a homoródfürdői borvízkutaknál állomásozó, pillepalackokkal megrakott lovas szekerek sora,

mára már kuriózumnak számít, hogy több jószág legyen kikötve a forrásokhoz közeli fákhoz.

A szekereket jórészt autók váltották fel, ráadásul a sofőrök többsége már nem is borvizet tölteni áll meg a kis településen. Éppen ezért örültünk meg József Lajosnak és feleségének, Máriának, amikor megpillantottuk őket, amint zsákokkal megrakodva, lovukat unszolva behajtottak a Homoródfürdőn egykor szebb napokat is látott táborhelyhez közeli forráshoz.

Nosztalgiából ültek szekérre

Amióta az eszét tudja, Homoródfürdőre jár borvízért – meséli érdeklődésünkre az idén hetvenedik életévét betöltő gazda, miközben sorra veszi le a szekérről a rozsdaszínű pillepalackokkal megrakott zsákokat. Mint mondja,

noha régen ez másképp volt, napjainkban már ők is inkább a gyerekeiket kérik meg, hogy töltsenek nekik borvizet, a fiatalok pedig autóval közlekednek.

A jó idő és a nosztalgia azonban arra sarkallta a házaspárt, hogy befogják a lovukat, és ezúttal szekérrel induljanak útnak. „Most egy kicsit »gyepre fejtünk«. Ugyanis nem szeretek lovas szekérrel közlekedni a főúton, így ha tudom, hogy még mindig le van zárva a sípályát átszelő köves, mezei út, akkor biztosan nem jövök” – jegyzi meg bosszankodva József Lajos.

„Nincs a földkerekségnek még egy ilyen kis pontja, mely oly bőkezűen ontaná ki magából a felséges üdítő és gyógyító italt, mint a Hargita vidéke. Ha Finnországot az ezer tó országának neveztük el, úgy még jogosabban mondhatnánk a Székelyföldet az ásványvizek vagy székelyesen a borvizek hazájának.”
Bányai János

A gazda a Székelyhonnak elmondta, inkább a Mária-forrás vizét kedvelik, de ott rendszerint sokan várnak sorukra, ezért jöttek inkább a régi diáktáborhoz közeli borvízkúthoz, ahol a lovat is könnyebb megkötni. Megérkezésükkor még örültek is, hogy a megszokottnál nagyobb erővel tör elő a víz a fémcsövön át, hiszen így hamarabb megtelnek a pillepalackok.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

A házaspár hatzsáknyi „flakont” hozott magával, ami azt jelenti, hogy nagyjából 170-180 liter borvizet visznek haza.Ezt ketten két hónap alatt fogyasztják el, így addig nem kell újból visszajönniük. A pillepalackokon látszott, hogy nem először használják, hiszen sárgás-vörösre színezték a vízben lévő ásványok.

A házaspár elárulta, mindössze pár nap kell ahhoz, hogy rozsdaszínűre váltson egy palack. Ezeket azonban nem cserélik le, hiszen így még finomabb lesz a bennük lévő borvíz.

Egészséges, és nem kell megvenni

„Mi csak a homoródi borvizet isszuk, mert ezt szoktuk meg gyerekkorunktól. Csapvizet csak akkor fogyasztunk, ha elfogy a készletünk, és nem tudjuk azonnal pótolni.

Idézet
Egyébként a kapunk előtt folyik el a Nagy-Homoród, amelynek annyira tiszta volt a vize gyerekkoromban, hogy azt is megittuk.

Édesanyám mert egy vederrel a patakból, betette a hűvös kamrába, és ez egy napig elég volt a családnak” – emlékezett vissza a gazda.

Természetesen nem csak megszokásból isszák a homoródi borvizet, hanem finomnak és egészségesnek is tartják azt. Mindemellett az is lényeges, hogy az üzletekben fizetni is kéne a vízért (újabban a flakonokért is további 50 banit), itt pedig szabadon vihető.

korábban írtuk

A felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a betétdíjas rendszer
A felelőtlen fogyasztó pénzén épül meg a betétdíjas rendszer

Mi legyen a műanyagpalackokkal? Hajítsuk ki továbbra is az erdő szélén vagy a patak partján, ahogy szoktuk? Nehogy, váltsuk inkább vissza! November 30-tól nálunk is lehetőség lesz erre. A rendszer elveiről, részleteiről átfogó anyagot készítettünk.

Régen és most

Nosztalgikus hangulatában azt is felidézte József Lajos, hogy régen, amikor még működtek az ifjúsági táborok, sokkal nagyobb „élet” zajlott Homoródfürdőn.

Nem egyszer fordult elő a nyári időszakokban, hogy nem tudtak borvizet tölteni az ismertebb forrásoknál, hiszen ott mindig sokan álltak sorba.

Ilyenkor a patak mentén lejjebb, Homoródkeményfalva irányába, napjainkban már kevésbé ismert kutakhoz mentek vízért. „Ezeken a helyeken volt, ahol csak csepegett a borvíz, máshol meríteni kellett” – mondta.

Hamar lerakódnak a pillepalackokra a borvízből kicsapódó ásványok •  Fotó: László Ildikó Galéria

Hamar lerakódnak a pillepalackokra a borvízből kicsapódó ásványok

Fotó: László Ildikó

Mostanság már inkább csak átutazók állnak meg a kis településen, egy-egy pillepalackot töltenek meg a borvízkutaknál. Egyre kevesebben visznek haza céltudatosan, mondjuk egy hónapra való vizet.

A gazda szerint kifejezetten jó, hogy az évek során feljavították a források környékét

– sétányokat alakítottak ki, padokat, szemeteseket helyeztek el stb. –, és az időszakos karbantartások sem maradnak el; ez a feladat egyébként Szentegyháza önkormányzatára hárul.

Emellett azonban még lenne ott tennivaló: egyebek mellett el kellene bontani az omladozó épületeket, és a további parkosítás is a telep előnyére válna.

Idézet
Mindenképp vigyázni kell a borvízforrásainkra, mert azok nagyon fontosak nekünk. Mi még jövünk, amíg tudunk, de jusson a vízből az unokáinknak és a máshonnan érkezőknek is”

– fogalmazott József Lajos.

Sajnálja ugyanakkor azt is, hogy az egykor élettel teli tábor mostanra tönkrement. „Régen, amikor egyszerre 400–500 gyerek táborozott itt, azt mondtuk, Homoródfürdő valóságos város” – elevenítette fel emlékeit.

Miért tartanak lovat?

Arról is beszélt, hogy a lótartás hagyományát szüleitől örökölte, de amúgy is nagyon szereti a lovakat. Régen autója mellett is mindig tartott legalább két jószágot, mostanra azonban már traktort is vettek, így bőven elég egy ló, főleg, ha csikót is vár. „Nálunk meredek, köves és sziklás a területek jó része, lóval pedig könnyebb ott forgolódni, ha mezőgazdasági munkát végez az ember” – magyarázta.

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

Arra is lenne lehetősége, hogy falus feleitől, rokonaitól kérjen kölcsön lovas szekeret, ha például boronálni kell menni, de akkor nem lenne a maga ura.

Idézet
Én nem szeretek senkinek kuncsorogni. Nem jó a szomszédokra szorulni, hiszen egészen biztos, hogy más is akkor szeretne a mezőre menni, amikor jó idő van.

Tehát amikor neki kell, akkor kellene nekem is a lovas szekér” – tette hozzá nevetve. A mezőgazdasági munka és a hagyomány tisztelete mellett valamilyen szinten hobbiból is tartja lovát a József család. Elvégre – ahogy a közmondás is tartja – szekéren még csúnyán ülve is jobb, mint gyalog szépen menni!

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

•  Fotó: László Ildikó Galéria

Fotó: László Ildikó

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 17., vasárnap

Lángba borult egy faház-komplexum

Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.

Lángba borult egy faház-komplexum
Lángba borult egy faház-komplexum
2024. november 17., vasárnap

Lángba borult egy faház-komplexum

2024. november 16., szombat

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet

Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.

Bűnös soha nem egy nép, hanem csak egy átkos rendszer lehet
2024. november 16., szombat

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig

Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.

Nem volt egyszerű, de sikerült a falopástól eljutni az erdei iskoláig
2024. november 16., szombat

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki

A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.

Ha nyíltan beszélnek a polgármesterek, abból csak jó dolog sülhet ki
2024. november 16., szombat

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték

Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.

A gyimesfelsőloki katolikus középiskola harmincéves fennállását ünnepelték
2024. november 16., szombat

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök

Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.

Csíkszeredai szórakozóhelyeken, üzletekben és az utakon is razziáztak a rendőrök
2024. november 16., szombat

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból

A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.

Ennyi pénzt kapnak a Hargita megyei települések a visszaosztásból
2024. november 16., szombat

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt

Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.

Kis Cipő jótékonysági programot szervez a Csíkszeredai Vöröskereszt
2024. november 16., szombat

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban

Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.

Vegyszerrel telt flakonok miatt állt le a munka a lécfalvi hulladéklerakóban
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!