Fotó: Pinti Attila
Az Európai Unió tagországai közül Romániában a legmagasabb a közúti balesetben elhunytak száma: egymillió lakosra vetítve 96 haláleset történt tavaly a romániai utakon, ezzel pedig az első helyen végzett az ország – derül ki az Európai Bizottság friss jelentéséből. A tragédiák többségéért a túlzott sebesség volt a felelős.
2019. április 13., 22:002019. április 13., 22:00
2019. április 13., 22:052019. április 13., 22:05
Az Európa Unió számára kedvező, Románia esetében azonban igencsak elszomorító statisztikát közölt a minap az Európai Bizottság. Noha a közlekedésbiztonságra vonatkozó elemzés szerint tavaly összességében kevesebben vesztették életüket az európai utakon, Románia az első helyen áll a tagországok között a halálos kimenetelű közúti balesetek tekintetében.
Az Európai Bizottság a jelentés elején kihangsúlyozta:
illetve rengetegen szenvednek súlyos sérüléseket. Az összeállítás szerint tavaly a 28 uniós tagállamban összesen 25 100 ember vesztette életét közúton, ami egymillió lakosra vetítve átlagosan 49 közúti halálesetet jelent. Ez egyszázalékos csökkenést jelent a korábbi évhez képest, 2010-hez viszonyítva azonban 21 százalékost, ami bár igen kedvező, a közúti halálesetek száma továbbra is nagyon magas.
A zárójelben szereplő adatok a tavalyi közúti halálesetek számát jelzik egymillió lakosra vetítve • Forrás: Európai Bizottság • Infografika: Tóth Szilárd
Az adatokból az is látszik, hogy az Unió nagy valószínűséggel nem fogja elérni azt a kitűzött célt, hogy a nyolc évvel korábbi adatokhoz képest 2020-ra felére csökkentse az elhalálozások számát az utakon. Ezért fokozottabb intézkedésekre van szükség a tagállamok részéről a közlekedésbiztonság területén, hiszen miközben az uniós átlag a már említett, egymillió lakosra vetített 49 közúti haláleset, 15 tagállamban ennél magasabb értéket jegyeztek. Még elkeserítőbb, hogy
A legjobb eredményt egyébként az Egyesült Királyság érte el, ahol mindössze 28 közúti halálesetet jegyeztek egymillió lakosra vetítve, ezt követi Dánia (30 haláleset/millió lakos) és Írország (31 haláleset/millió lakos). A közlekedésbiztonság Magyarországon is hagy kívánnivalót maga után, hiszen az ott jegyzett érték szintén elmarad az uniós átlagtól: tavaly egymillió lakosra vetítve 64-en vesztették életüket a magyar utakon; a szakemberek szerint ez a magas arány egyebek közt azzal magyarázható, hogy tranzitországként nagyon sokan haladnak át rajta.
A közúti halálesetek mellett a súlyos sérülésekkel járó balesetek számát is vizsgálta a bizottság. Mint kiderült, tavaly minden halálestre öt súlyos sérülés jutott, tehát mintegy 135 ezer ember szenvedett súlyos, maradandó sérülést az európai utakon.
Fotó: Pinti Attila
A bizottság előzetes jelentésében azt ígérte, a későbbiekben további részleteket fog közölni a balesetek körülményeiről. Addig is a romániai helyzetről, illetve a hazai közúti balesetek leggyakoribb okairól Gheorghe Filipet, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjét kérdeztük. Mint mondta,
Emellett a szabálytalan előzések és a menetiránnyal ellentétes sávban való közlekedés is rengeteg balesetért felelős, illetve kisebb számban, de szintén gyakori ok az elsőbbség megadásának elmulasztása is, mind a járművek, mind a gyalogosok esetében. A szóvivő kiemelte, országszerte folyamatosan számos eszközzel küzd a rendőrség a baleseteket kiváltó okok, főként a gyorshajtás ellen, de tisztában vannak azzal, hogy teljesen sohasem lehet visszaszorítani ezeket. Hozzátette, az is lehetséges, hogy a romániai gépjárművezetők magatartása is hozzájárul a közúti balesetek magas számához.
Tapasztalatai szerint ugyanis
Az országban azonban jellemző a türelmetlenség az utakon, amihez valószínűleg a gyenge infrastruktúra, illetve az autópályák, gyorsforgalmi utak hiánya is hozzájárul a mai rohanó világban.
Fotó: Pinti Attila
Hargita megyében 189 súlyos baleset történt tavaly, akárcsak 2017-ben. A tavalyi súlyos balesetekben 202 ember szerzett súlyos sérüléseket, illetve 27-en vesztették életüket (hárommal kevesebben, mint 2017-ben);
Maros megyében a rendőrség adatai szerint tavaly 292 súlyos közúti baleset történt, tizenkettővel több, mint egy évvel korábban. Ezekben 65 ember vesztette életét (huszoneggyel több, mint 2017-ben), illetve 279-en sérültek meg súlyosan.
A probléma pedig nem szűnik: idén is több, halálos áldozattal vagy súlyos sérülésekkel járó közúti baleset történt mindkét megyében. Legutóbb, március végén Marosvásárhelyen ütközött össze egy személygépkocsi és egy furgon, mindkét jármű vezetője a helyszínen életét vesztette.
Súlyos közúti baleset történt a marosvásárhelyi Dózsa György utcai körforgalomnál, a nagy állomással szemben szombat reggel. Két jármű ütközött, mindkét sofőr életét vesztette.
Ünnepnapokon ismét közlekednek az időszakos buszok Marosvásárhelyen a Somos-tetőre és a Víkendtelepre – olvasható a tömegközlekedését felelős vállalt Facebook-oldalán.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
Cáfolta csütörtökön a jászvásári Sf. Spiridon-kórház vezetősége, hogy az intézmény három alkalmazottjának – két rezidens és egy beteghordozó – halálát munkahelyi túlterheltség okozta volna.
Több mint 704 tonna élelmiszer gyűlt össze április 4-e és 6-a között az országos élelmiszergyűjtő akció keretében, ebből 121.890 rászorulót segítettek, ami rekordnak számít az akció történetében.
Az átlagosnál melegebb idő várható húsvétra az ország régióinak többségében, még akkor is, ha változékony égboltra és viharokra is kilátás van – közölte az Agerpres megkeresésére Alina Șerban, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) munkatársa.
Több mint ezer liter, feltehetően hamisított mosószert foglaltak le a rendőrök Székelyvarságon házkutatások, Máréfalván közúti ellenőrzés során – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
6,5 millió lejes támogatás érkezett a gyergyószentmiklósi közműfejlesztésre a kormánytól. Ennek köszönhetően folytatódhatnak a csatornázási munkálatok, ugyanakkor a Gyilkos-tó út helyreállítása is megtörténik.
A Laszlo-Constr Kft. megkezdte a Riverside Retail Park kereskedelmi központ kivitelezését Székelyudvarhely legdinamikusabban fejlődő övezetében.
11 hozzászólás