A koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe kerültek a vendéglátósok. Képünk illusztráció
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hatalmas összegeket utalt az állam a munkahelyek védelmére, Hargita és Maros megyékben százmillió lejt is meghaladó summát költöttek többek között a kényszerszabadságra küldött alkalmazottak után a koronavírus-járvány kezdetétől. A textilipari, valamint a vendéglátóipari dolgozók sínylették meg a legjobban a korlátozásokat, közülük többeket elbocsátottak, vagy kényszerszabadságra küldtek.
2022. január 25., 15:542022. január 25., 15:54
2022. január 25., 17:002022. január 25., 17:00
Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező Ügynökség osztályvezetőjétől arról érdeklődtünk, hogy a koronavírus-járvány megjelenése óta, a 2020–2021-es években hogyan alakult a munkanélküliségi ráta a megyében, voltak-e tömeges elbocsátások, hányan veszítették el állásukat.
Tájékoztatásul több adattal is szolgált, amelyekből kiderült, hogy 2019 decemberében 5146 álláskeresőt tartottak nyilván, rá egy évre a regisztrált munkanélküliek száma ezerrel növekedett, azaz 6162-re.
„A közel ezer munkanélkülivé váló személy többsége nő volt a textiliparból, Udvarhelyszékről” – magyarázta az osztályvezető. A textilipariak mellett a vendéglátóiparban dolgozókat is negatívan érintették a járványügyi korlátozások, ugyanis sokakat közülük kényszerszabadságra küldtek, azaz technikai munkanélküliségre (șomaj tehnic). A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség ezen a címen 49,9 millió lejt utalt ki a cégeknek 2020-ban, 6 millió lejt 2021-ben, hogy kifizethessék a kényszerszabadságra küldött alkalmazottaikat.
A csökkenő munkanélküliségi ráta mögött többek között az állami támogató intézkedések állnak. Mint Jánó kifejtette, 2020-ban összesen 76,7 millió lejt költöttek a munkahelyek védelmére Hargita megyében, a koronavírus-járvány okozta társadalmi-gazdasági hatásainak enyhítése érdekében. Azt is megtudtuk, hogy például
„Ezt a lehetőséget csak azok a cégek használhatták ki, akiket közvetlenül érintettek a korlátozások. A többi munkaadó más támogatási formát használhatott ki, például a távmunka, a csökkentett munkaidőre, vagy meghatározott időre való alkalmazás után járó finanszírozást, amelyet azok a cégek kérhettek, akiknek legalább 10 százalékkal csökkent a jövedelmük” – magyarázta az illetékes.
Ha valakinek például 2300 lej volt a bruttó bére, akkor a lecsökkentett napi hat órás munkaideje után 575 lejt állt a cég, 1294 lejt az állam, így az alkalmazott 1870 lej bruttó fizetést kaphatott. Szintén mentőövet jelentett a 12 év alatti gyerekek szüleinek fizetett szabadnapok finanszírozása, hogy felügyeljék gyermeküket, amennyiben szünetelt a jelenléti oktatás.
Pénzben kifejezve a támogatás erre a célra 2020-ban 1,5 millió lej, míg 2021-ben 953 ezer lejt volt. Mindezen gazdaságvédő intézkedések jelenleg is érvényben vannak, a kényszerszabadság utáni finanszírozás meghosszabbításáról a döntést nemrég hozták meg kormányhatározattal, amely csütörtökön jelent meg a Hivatalos Közlönyben.
A Maros Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség adatait Bogdán Erzsébet aligazgató osztotta meg a Székelyhonnal. Az általa küldött táblázat szerint nem változott jelentősen a nyilvántartott munkanélküliségi ráta a megyében az elmúlt években, azonban fontos megjegyezni, hogy a hivatalosan nyilvántartott álláskeresők számánál jóval többen lehetnek munka nélkül, akik nem szerepelnek a jegyzékben. Ugyanis Maros megyében is történtek tömeges elbocsátások, és sokakat küldtek kényszerszabadságra. Tavaly például 19 cég 1200 alkalmazottja került ilyen helyzetbe. Az állami munkahelyvédelmi támogatások összege pedig meghaladta a 110 millió lejt a két év alatt, ezt a cégeknek utalta át az ügynökség. A támogatás jelentős hányadát a járvány első évében igényelték a munkaadók.
– fejtette ki az aligazgató. Tőle tudjuk, hogy az érintettek jelentős része a vendéglátóiparban dolgozott.
Marosvásárhelyen kórházba került szerdán öt iskolás gyermek, miután feltehetően részt vettek a TikTokon terjedő úgynevezett Superman-kihívásban.
Hargita Megye Tanácsának Hegyi- és Barlangimentő Közszolgálata közös mentési gyakorlatot tartott a Neamț megyei Hegyimentő Közszolgálattal december 4-én, szerdán, a Békás-szoros–Nagyhagymás Nemzeti Parkban található Via Ferratán.
Lázár Ervin 1964-ben megjelent meseregénye nyomán mutatja be a gyergyószentmiklósi színtársulat A kisgyerek és az oroszlánok című gyerekelőadását december 7-én. Ezzel egy több mint 30 éve játszott előadást visznek színre újra.
Helyére került a Kézdivásárhely főterét ábrázoló bronzmakett, amelyet a Rotary Klub álmodott meg. A Tapintható Láthatatlan című projektet részben az önkormányzat által kezelt részvételi költségvetés útján finanszírozták.
Az általa vezetett gépkocsit szerdán reggel 7 óra körül állították meg a rendőrök, miközben a ludasi ipari övezet irányából a városközpont felé.
Firtosmartonoson egy idős férfi holttestét találták meg saját udvarában. Külsérelmi nyomokat nem észleltek kihívott rendőrök, de a halál okát majd a törvényszéki orvos állapítja meg.
Kisebb vibrációkra és hanghatásokra hívja fel a csíkszeredaiak figyelmét december 5-én 8 és 16 óra között a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház, mivel a Sürgősségi Betegellátó Egységének építési munkálatai újabb munkafázisba érkeztek.
Egyetlen kutyát sem kell elaltatni a szépmezői menhelyen, az önkormányzat ugyanis megállapodott az állatok védelméért harcoló egyesülettel: amíg a ketrecekben tartózkodó ebek létszáma nem haladja meg a száznegyvenet, nem lépnek közbe.
A magyar nyelvű tudományművelésre irányította a figyelmet szerdai tudományos konferenciájával az Erdélyi Múzeum Egyesület sepsiszentgyörgyi fiókja és az EME agrárszakosztálya. „Közös ügyet szolgálunk” – hangsúlyozta Nyárádi Imre-István.
Felhívással fordul a székelyföldi vállalkozások felé a csíkszeredai városháza, hogy kapcsolódjanak be a duális szakképzés fejlesztését célul kitűző konzorciumba, azaz fogadjanak szakiskolás gyakornokat. A jelentkezéseket december 16-ig várják.
szóljon hozzá!