A szennyezések többsége megoldódik a helyi rendőrök felszólítása nyomán
Fotó: Barabás Ákos
Nincs egyszerű dolguk a székelyudvarhelyi helyi rendőröknek a folyóvizekbe ömlő szennyvizek „forrásainak” felszámolásával, hiszen komolyabb felszereléseik nincsenek, ráadásul a csatornarendszer tervei is meglehetősen pontatlanok. Ennek ellenére több problémát is sikerült már beazonosítani, és sok esetben gyors megoldás született, mert senki sem kockáztatja meg a busás bírságot.
2019. február 21., 18:452019. február 21., 18:45
2019. február 21., 20:082019. február 21., 20:08
A gondok többsége abból fakad, hogy egyesek az esővízhálózatra csatlakoztatták a szennyvízcsöveiket, nem gondolva arra, hogy ezzel a folyóvizekben tesznek kárt – fejtette ki portálunknak László Szabolcs, a helyi rendőrség vezetője. Rámutatott,
és a pontatlan vagy éppen nem létező csatornahálózati tervek, továbbá a szakszerű felszerelések hiányában roppant nehéz dolguk van a szennyezés forrásának feltérképezésével. Egy-egy ilyen esetkor a vízszolgáltatót is értesítve sorra fel kell emelni az aknatetőket, követve a szennyezés útját. Ha sikerül beazonosítani a háztartást, amelynek lakói rossz hálózatra vannak csatlakoztatva, akkor rendszerint egy felszólítás is elég a probléma megoldására, ugyanis 4000 lejtől kezdődnek a bírságok.
Az elavult rendszer is okoz gondokat, hiszen sokszor korszerűtlen megoldásokat alkalmaztak az építése során. Ilyen probléma volt a piac környékén, ahol időszakosan folyt a szennyvíz a Nagy-Küküllőbe. A helyi rendőrség szakosztálya felfedezte, hogy dugulás esetén egy aknában gyűlik össze a szennyvíz, amelynek túlfolyója éppen az esővízhálózatba vezeti a szennylevet. Nem volt más lehetőség, a vízszolgáltatót kérték fel a csövek kitakarítására.
Nemrég egy nagyobb problémát számolt fel az egység a Nicolea Bălcescu utcában, ahol egy teljes tömbház szennyvize folyt a Nagy-Küküllőbe. Az épületben problémák voltak a szennyvízhálózati rendszerrel, és végül az esővízhálózatba kötötték át a csöveket. A rendőrök a lakosságtól kapott panasz nyomán mentek ki a helyszínre, de itt is elég volt egy figyelmeztetés a gondok kiküszöbölésére. „Tíz nap leforgása alatt megoldódtak a gondok” – mondta Bodrogi Előd, az egység környezetvédelmi osztályának munkatársa.
Fotó: Barabás Ákos
Jelenleg egy, a Szarkakő utca alatt elhúzódó esővíz-elvezető csatornából folyik szennyvíz a Nagy-Küküllőbe, amire megoldást keresnek. Hasonlóak a gondok a Cipészek utca alatt elhúzódó vezetéknél is, amelyre eddig ismeretlen személyek csatlakoztatták a szennyvizüket. Ebben az ügyben még vizsgálatok folynak. Jó hírként említette ugyanakkor a környezetvédelmi szakember, hogy az elmúlt időszakban sikerült megszüntetni a problémát, amelynek okán a piac környékén lévő vasúti híd mellett egy árokból folyt a szennyvíz a folyóba.
Rákérdeztünk arra is Bodrogi Elődtől, hogy miként halad a Varga-patakba ömlő szennyvizek felszámolása.
Fotó: Barabás Ákos
A fennmaradó két család sem szennyezi már a patakot, ám különböző nehézségek miatt ők csak a későbbiekben csatlakoznak a rendszerre. Nagyobb problémák vannak még a Holló utcában, ahol a lakók a Szejke patakba engedik a szennyvizüket. Ott még nincs kiépítve a csatornarendszer, ám szándéknyilatkozatot írt alá minden család, hogy csatlakoznak rá, amennyiben ez megtörténik. Persze egyelőre az illegális építkezések is nehezítik a hálózat kiépítését.
László Szabolcs hangsúlyozta, minden tőlük telhetőt megtesznek a környezetvédelmi problémák felszámolása érdekében, ugyanakkor abban is reménykednek, hogy a Harvíz Rt. által tervezett felújítási, illetve hálózatbővítési projektnek köszönhetően megoldódik a problémák egy része.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
1 hozzászólás