Tizenötödik alkalommal tüntették ki a közösségért dolgozó székelyudvarhelyieket a Legprímább Polgár-díjjal szerda este a Művelődési Ház koncerttermében. Az elismeréseket olyan személyek kapták, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.
2025. április 09., 23:292025. április 09., 23:29
2025. április 10., 08:032025. április 10., 08:03
Fotó: László Ildikó
Tizenötödik alkalommal tüntették ki a közösségért dolgozó székelyudvarhelyieket a Legprímább Polgár-díjjal szerda este a Művelődési Ház koncerttermében. Az elismeréseket olyan személyek kapták, akik munkájukkal gazdagítják a város életét.
2025. április 09., 23:292025. április 09., 23:29
2025. április 10., 08:032025. április 10., 08:03
A gálát Orosz-Pál Levente nyitotta meg, beszédében kifejtette, idén is olyan székelyudvarhelyieket részesítettek elismerésben, akik munkájukkal, tehetségükkel, elhivatottságukkal gazdagítják a közösséget.
– mondta az esemény házigazdája. Hozzátette, „az esemény üzenete világos: érdemes tenni, alkotni, és példát mutatni.”
Fotó: László Ildikó
„Ma olyan munkáját végző és köztiszteletben álló szakorvos, nagyra becsült pedagógus, városunk kulturális életét gyönyörű életművével gazdagító képzőművész, ígéretes sportolót, az irodalomtörténet nagy személyiségét, illetve itthonról elszármazott, de szívében székelyudvarhelyi közéleti személyt köszönthetünk, akik nem csak megérdemlik az elismerést, de példát is mutatnak közösségünk számára.
– fejtette ki köszöntőjében Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere.
Fotó: László Ildikó
A díjátadón Beke Mihály András, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának első beosztott konzulja is felszólalt, beszédében kiemelve, hogy
Fotó: László Ildikó
Elsőként a Legprímább Sportolónak járó díjat adták át, amelyet idén Bartalis Henrietta snowboard-versenyző kapott. A fiatal kora ellenére sportsikereket elérő díjazottat Györgydeák Apor méltatta: a lány már kilenc évesen megtanult snowboardozni, majd versenyekre jelentkezett, mert az volt az álma, hogy egy nap a válogatott tagja legyen.
Jelenlegi célja, hogy világkupa-győztes legyen és kijusson a következő téli olimpiára.
Fotó: László Ildikó
A Legprímább Művésznek járó elismerést Zsigmond Aranka textílművésznek ítélték oda. Az alkotó munkásságát Zavaczki Walter művész ismertette: a művész New-York-i és magyarországi kitérőit követően 2019-től Székelyudvarhelyen tevékenykedik, azóta több kiállítást is nyitott, a gyergyószárhegyi Lázár-kastélyban számos alkotása végleges otthont talált. Mint mondta, a művésznő boldog, hogy újra szülőföldjén élhet gazdagítva székely kultúránkat.
Fotó: László Ildikó
Az oktatásban és nevelésben nyújtott munkájáért idén a Legprímább Pedagógusnak járó díjat Lőrincz Edit pedagógus vehette át. A Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium informatikát és közgazdasági tantárgyakat oktató tanárnője
Diákjai sorra nyertek versenyeket itthon és külföldön egyaránt, ugyanakkor a civil szférában is igyekezett részt venni, kollégáival létrehozták a Harmatcseppek Szeretetszolgálatot, ezzel fiatalokat vontak be az önkéntes szociális munkába – ismertette életútját Szabó Zsuzsa, korábbi díjazott pedagógus.
Fotó: László Ildikó
Pethő Csilla radiológus főorvos kapta a Legprímább Orvosnak járó kitüntetést. A szakember 2004 óta a székelyudvarhelyi városi kórház alkalmazottja.
– összegezte méltatásában Kurtus Aranka főorvos. Megjegyezte, ugyan a kórház alkalmazottainak száma növekedett az évek múlásával, máig csupán öt radiológus látja el a teendőket, és így náluk évente jóval több mint 30 ezer beteg fordul meg, és 50 ezernél is több röntgenfelvételt készítenek a kórházban.
Fotó: László Ildikó
Udvarhelyért Príma-díjban részesítették Tóth Adél-Melindát, aki ugyan több mint egy évtizede Magyarországon él, sosem felejtette el Székelyudvarhelyt és Erdélyt.
„Már tizenöt éve nem él Székelyudvarhelyen, de még mindig olyan, mintha csak »elugrott volna« egy kicsit tanulni” – idézte a díjazott szavait Jakab Katalin, a Legprímább Polgár kuratórium tagja.
Fotó: László Ildikó
Legprímább Polgárnak Dávid Gyula irodalomtörténész, író, szerkesztőt választották, aki mind az irodalomtörténet, mind a könyvkiadás terén jelentős személyiség. Emellett az 1956-os forradalommal való együttérzésének kinyílvánítása miatt hét év börtönre ítélték, de munkásságát ez sem törte meg.
– sorolta Komoróczy György nyelvművelő, újságíró.
2006 óta évente díjazzák a székelyudvarhelyi szellemi életben és a sportban kiemelkedő teljesítmények, a követésre méltó életművek alkotóit. Abban az évben László János vállalkozó, valamint a hajdani Príma Rádió vezetősége a hallgatók bevonásával felkutatták a város értékmentőit, és alapították meg a Príma Polgár-díjat. A korábban díjazottak bevonásával megalapították a Legprímább Polgárok Kuratóriumát, a díjak kiosztására az intézményesített hátteret az Arkum Alapítvány vállalta fel.
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Fotó: László Ildikó
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
Ellenőrzéseket végez húsvét apropóján a fogyasztóvédelem. A boltok mellett turisztikai egységekre is kiterjednek az ellenőrzések. Hargita megyében nagyjából rend van szakhatósági szempontból – tudtuk meg a fogyasztóvédelem megyei vezetőjétől.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
Légköri instabilitásra figyelmeztető előrejelzést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdélyre, a Bánságra, Körösvidékre, Máramarosra, Olténiára, Munténia nyugati részére és a hegyvidéki területekre.
Nemcsak a múlt héthez képest, hanem úgy általában véve különösen meleg volt tegnap. Az országban több helyen 30 fok feletti értéket mértek, és hajszál híján Székelyföldön is elértük a 30-at.
Több lakásbetörés és lopás gyanúsítottjait azonosította a rendőrség Maros megyében: a hatóságok szerint az elkövetők nemcsak belföldön, hanem külföldön is követhettek el bűncselekményeket. A gyanúsítottakat őrizetbe vették.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) képviselői ajánlásokat fogalmaztak meg csütörtökön a húsvéti ünnepre készülő lakosságnak.
Elutasította csütörtökön a bukaresti ítélőtábla a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) keresetét, amelyet a Nicușor Dan független elnökjelölt melletti kampányolást megtiltó BEC-döntés ellen nyújtott be az alakulat.
Sokan hallottuk már a mondást: „nagycsütörtökön a harangok Rómába mennek.” De vajon mit is jelent ez pontosan? Miért hallgatnak el ilyenkor a templomi harangok? És miért van némaság a katolikus templomokban?
szóljon hozzá!