Fotó: Erdély Bálint Előd
Többnapos rendezvénysorozattal – filmvetítéssel, kiállításmegnyitóval, rendhagyó tanórával és könyvbemutatóval – készülnek nőnap alkalmából a székelyudvarhelyi Művelődési Házban március 6. és 8. között.
2024. február 23., 14:202024. február 23., 14:20
A Kik vagyunk mi? nevet viselő nőnapi rendezvénysorozat fontos témákat jár körbe, úgy, hogy közben választ adhasson a feltett kérdésre.
„Az eseményt úgy válogattuk össze, hogy az udvarhelyszéki legfiatalabbaktól, a legtöbb tapasztalattal rendelkezőkig mindenki találjon magának érdekességet. Filmvetítéssel, kiállításmegnyitóval, rendhagyó tanórával és könyvbemutatóval is készültünk, hogy a legtöbb oldalról megközelíthessük a kérdést, hogy kik vagyunk mi. A nőnap létrehozói szerint ez a nap az egyszerű, de mégis történelmet alakító nők napja, ami a nők évszázados küzdelmét eleveníti fel, melyet az egyenlő jogokért és lehetőségekért vívtak” – írják a szervezők.
Anna Hints rendező lenyűgöző operatőri munkával elkészített filmje egy összetartó női közösség szemszögéből tárja fel a tradicionális észt szaunázás legintimebb pillanatait. A dokumentumfilm a Sundance Filmfesztiválon mutatkozott be 2023-ban, ahol elnyerte a World Cinema szekció legjobb rendezésnek járó díját. Jegyeket a Művelődési Ház pénztárában lehet váltani.
Csütörtökön, azaz március 7-én Nagy Anna festőművész Zágontól Csíkdánfalváig című kiállításának megnyitóját tartják 17 órától. Az alkotó tus-, szén-, aquarell- és guasche-technikával zágoni és háromszéki tájakat és portrékat mutat be.
Pénteken 10 órától Kassay Réka animációs szakértő tart rendhagyó órát a Barbie film kapcsán, szervezett osztályközösségeknek a koncertteremben, majd 17 órától Classical Singers Énekegyüttes előadóestjére kerül sor.
Végül Betty Friedan A nőiesség kultusza című könyvének bemutatóját tartják, ahol Juhász Borbála nőtörténésszel beszélget Dimén-Varga Tünde pszichológus, 18 órától. Betty Friedan 1963-ban megjelent könyvének magyar nyelvű, Juhász Borbála által írt történeti, kritikai előszóval ellátott megjelentetése hiánypótló a magyar társadalomtudományi diskurzus és a felsőoktatás számára. A szerző a II. világháborút követő női szerepeket vizsgálja, mindenekelőtt a reklámokban és egyéb médiareprezentációkban, amelyek abból az ideából indulnak ki, hogy egy nő saját magát a háziasszony szerepében, a házasságon, a szexuális passzivitáson és a gyermeknevelésen keresztül valósíthatja meg.
Részletes programajánló ide kattintva érhető el.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
szóljon hozzá!