A Gyergyói-medence régmúltjának megismerése szempontjából fontos leletekre bukkantak a régészek Gyergyószárhegyen: az itt végzett kutatás során 3–4. századi épület maradványait tárták fel. A kutatómunka eredménye főként tudományos szempontból jelent hatalmas eredményt, hisz a felszínre került maradvány jelen pillanatban egyedi népvándorlás-kori leletként jegyezhető a vidéken.
2011. július 09., 22:502011. július 09., 22:50
2011. július 11., 13:582011. július 11., 13:58
Eredményes kutatómunkát végzeztek a gyergyószentmiklósi Tarisznyás Márton Múzeum és a kolozsvári Régészeti Intézet szakemberei Gyergyószárhegyen, a Bástya Társas területén, a Lázár-kastély szomszédságában lévő telken: a közel három hete zajló ásatások során 3–4. századi épület maradványaira, népvándorláskori kerámiára és egy veretre bukkantak. A szakemberek szerint a feltárás nagyon fontos a Gyergyói-medence múltjának feltárása szempontjából, mivel ezen a vidéken kevés leletet és lelőhelyet ismernek.
„Eddig ez az egyedüli feltárás, aminek során a vidéken 3–4. századi régészeti lelet került elő. Ebből a korszakból – más vidékekkel ellentétben – a Gyergyói-medencében történt népmozgásról szinte semmit nem tudunk” – mutat rá a feltárás fontosságára Vlad Lăzărescu arheológus, a kolozsvári Régészeti Intézet munkatársa.
A most zajló kutatás egy 1967-ben végzett ásatás feltárásai nyomán indult. Amint azt Demjén Andrea, a Tarisznyás Márton Múzeum régésze ismertette, az említett évben Kovács Dénes és Tarisznyás Márton régészek két kutatóárkot ástak a Lázár-kastély melletti területen. Az egyik árokban feltártak egy IV. századi gót házat, illetve kilenc edényt. Leírásaik alapján utaltak arra, hogy a másik, csak elkezdett árokban vélhetően egy hasonló épület maradványai vannak. A jelenleg dolgozó munkacsoport ennek feltárása végett végezte éppen itt az ásatásokat.
A feltárt épület valószínűleg lakóház volt
„Egy 3–4. századi, leégett épület északi sarkát, a cölöplyukat találtuk meg. Az épület többi részére most próbálunk rábontani. Az agyagtapasztás között – mely egyébként teljesen átégett – kerámia is van, valamint egy veretet is találtunk. Ez azért is nagyon lényeges, mert 3–4. századi településeken nem lehet ilyen leleteket találni. A vándor népek kiürítették házaikat, magukkal vittek mindent. Úgy, hogy mi teljesen szerencsés helyzetben vagyunk, hogy megtaláltuk a veretet, valamint hogy még edények is maradtak a ház omladékában” – számolt be Demjén Andrea.
A régész elmondása szerint az ásatások jelenlegi fázisában még nem lehet eldönteni, hogy a feltárt épület lakóház, vagy más, tárolásra alkalmas helyként szolgát.
Arra, hogy az épület valamikor leégett, több jel is utal: „A 4. századi épületek négy sarkánál cölöplyukak voltak, és vessző fonat töltötte ki az oldalakat, amiket agyaggal tapasztottak kívülről és belülről. Mi találtunk saroktapasztásokat, valamint a vesszőnek a lenyomatát. Normál esetben csak sima agyag lenne, de ez vörös színű. Innen tudjuk, hogy leégett” – magyarázza a szakember.
A feltárt tárgyakat megtisztítják, ami ragasztható, összeragasztják, rajzokat készítenek róluk. A kutató árkokat pedig, a dokumentálás után visszatemetik. A szárhegyi kutatómunka befejezése után a régészek Pricskén folytatják tevékenységüket.
A kutatások Hargita Megye Tanácsának támogatásával, a felmérések a Communitas Alapítvány támogatásával valósulhattak meg. A munkálatvezető szakemberek köszönettel illetik az ásatások helyszínének tulajdonosát, a Bástya Társast, illetve annak elnökét Horváth Miklóst.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!