Nemzetpolitikai kerekasztal: a kárpátaljai magyarok megóvása a legfontosabb feladat

•  Fotó: Pinti Attila

Fotó: Pinti Attila

Az erős lokális identitású kárpátaljai magyaroknak ha lesz hová visszatérniük, vissza is térnek majd – hangzott el a 31. Bálványosi Nyári Szabadegyetem és Diáktábor hagyományos péntek reggeli nemzetpolitikai kerekasztal-beszélgetésén. 

Pinti Attila

2022. július 22., 14:462022. július 22., 14:46

A nyugat-európai, kárpátaljai, erdélyi, felvidéki, muravidéki, vajdasági és horvátországi magyar közösségek vezetői, illetve a magyar kormány képviselői jelenlétében, a közönség soraiban Tőkés Lászlóval tartották péntek reggel Tusványos hagyományos, Hogyan tovább Kárpát-medence? című nemzetpolitikai előadását a Lőrincz Csaba-sátorban.

Elsőként a Svédországban élő, a Nyugat-Európai Országos Magyar Szervezetek Szövetségének elnöke, Bihari Szabolcs szólt a közönséghez, a skandináv államban uralkodó helyzetet ismertetve. Mint fogalmazott, „nem a legjobb az irány”, áldatlan állapotok alakultak ki a 2015 utáni migránspolitika miatt, és ennek következményeként az ország nagyobb városaiban „mindennapossá váltak a leszámolások, lövöldözések”, úgynevezett no-go zónák alakultak ki, migránsok támadnak a rendőrökre, tűzoltókra, mentősökre. Ez pedig – elmondása szerint – a lakosság körében növekvő elégedetlenséget szül, egyre fontosabbá válik a biztonság, amelyről a politikum „eleinte nem akart beszélni, de mára megkerülhetetlen lett”. A törvénysértők kitoloncolása hatástalannak bizonyult, és

szinte folyamatosan arra kell vigyázni, hogy „az ember ne legyen rossz időben rossz helyen”

– fogalmazott. A tizennyolc nyugati ország magyar szervezeteinek szövetségét vezető Bihari a legfontosabb feladatnak azt tartja, hogy biztosított legyen a másod-, harmadgenerációs magyar gyökerű gyerekek nyelvoktatása – ezt Európában két helyen, Ausztriában és Németországban hétvégi programokkal tudják megoldani.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Visszatérnek, ha lesz hová

Az anyaország határain kívül élő magyar tömbközösségek közül egyértelműen a kárpátaljai van a legnehezebb helyzetben – fordult a jelenlévőkhöz Bocskor Andrea, a Fidesz határon túli jelöltjeként Kárpátalját képviselő európai parlamenti képviselő. „Az ukrajnai kisebbségek számára korábban olyan mértékű kisebbségi jogokat szűkítő törvények születtek, mint a 2017-es oktatási- és nyelvtörvény, de mindezek mellett is nagyon bizakodóak voltunk, hogy közeledve az Európai Unióhoz ezeket a törvényeket nemzetközi törvényekkel módosítani tudjuk. De sajnos 2022. február 24-én olyan esemény történt, ami mindenkinek a terveit, jövőbe vetett hitét megrendítette” – emlékeztetett a konfliktus kezdetére.

Miután Oroszország háborút indított Ukrajna ellen, már semmi sem lesz olyan, mint konfliktus előtt – hangsúlyozta –, hiszen éppen az agresszor, „arra hivatkozva, hogy az oroszok megmentésére jöttek”, olyan helyzetbe taszítja a kisebbségvédelem kérdését, amiről nagyon nehéz most beszélni Ukrajnában.

Jelenleg mindenki félti a jövőjét, de a felszólaló reményei szerint „az erős lokális identitású kárpátaljai magyaroknak ha lesz hová visszatérniük, vissza is térnek majd” – és ehhez véleménye szerint a magyar kormány segítségére is szükség lesz.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Nekünk Bukarest kevésbé fontos terep”

Nemzetpolitikai tekintetben az elmúlt időszak legfontosabb közös eredménye a magyarországi országgyűlési választásokon elért történelmi választási siker – indította beszédét Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke. Ez azért fontos, mert olyan időszak kezdődött, amelyről néhány éve még azt gondoltuk, hogy nem lesz lehetséges – utalt a világpolitikai helyzetre –, ezért

Idézet
olyan vezetésre van szüksége a nemzetnek, amely egyrészt biztos kézzel, másrészt tiszta fejjel, harmadrészt magyar szívvel intézi a dolgainkat,

és ezt meglátása szerint a következő évekre sikerült biztosítani. Örömtelinek nevezte, hogy nagy számban sikerült mozgósítani az erdélyi kettős állampolgárokat, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Néppárt pedig közel hetvenezer személynek tudott abban segíteni, hogy a szavazata biztonságban elérjen a Nemzeti Választási Irodához.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A „hazai helyzetre térve” kiemelte, hogy a Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt közös múltheti küldöttgyűlésén kimondta, hogy a két pártot továbbra is egyesíteni szeretnék, és nem hagyják, hogy a román bíróságokon ez a lépés megakadjon. Az RMDSZ-szel való viszonyról úgy nyilatkozott, hogy „nekünk nagyobb nézeteltérésünk nincs, a mozgásterünk is meglehetősen kiegészíti egymást, hiszen

Idézet
nekünk Bukarest kevésbé fontos terep, mi az önkormányzatokban látjuk a szerepünket,

ezért

nem látja akadályát annak, hogy egy együttműködés, egy magyar politikai pluralizmus megvalósuljon a 2024-es választásokig.

Az a feladat – folytatta –, hogy visszaszerezzük a közösségi és oktatási jogainkat, ugyanakkor „ismét elő kellene venni az önrendelkezés kérdéseit”.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

„Nem mindegy, hogy hozzák vagy hozzuk a döntést”

Csomortányi felszólalására reagálva Tánczos Barna Környezetvédelmi, Vízügyi és Erdészeti miniszter úgy fogalmazott, az erdélyi magyarságnak és az RMDSZ-nek igenis fontos Bukarest – mert „nem mindegy, hogy döntést hoznak, vagy mi hozunk olyan döntéseket, amelyek a javunkat szolgálják”. Bukarestben megváltoztak az idők, a kormánykoalícióra lépés jó döntésnek bizonyult, a parlamentben továbbra is erős befolyással bír az RMDSZ, amely szerepvállalásának köszönhetően „korszakalkotó beruházások indultak el” – erősítette meg kijelentését, hozzátéve, hogy

a politikai alakulat csak akkor tud sikereket elérni, ha erős közösség áll mögötte.

A magyarországi országgyűlési választásokkal kapcsolatban elmondta, azon „sikeresen vizsgázott az erdélyi magyarság”.

Ötmillió lakosból több mint 450 ezer magyar

A felvidéki magyarok képviseletében Forró Krisztián, a Szövetség-Aliancia elnöke a Szlovákiában közelmúltban tartott népszámlálás eredményét ismertette – ennek egyik újdonsága volt, hogy két nemzetiséget is be lehetett jelölni, az ötmilliós országban az adatok szerint 422 ezer személy elsőként jelölte be a magyar nemzetiséget, továbbá 34 ezer másodikként. Noha a felvidéki magyaroknak nincs csoportos képviselete a parlamentben, ezért szövetség alakult, amely a helyhatósági választásokra készülve „szeretné megtartani az erős magyar bástyákat”, továbbá cél, hogy a 2024-es választásokon a közösségi képviselet visszakerüljön a parlamentbe is.

Gazdaságfejlesztéssel az elvándorlás ellen

A magyar és szlovén kormányok kiváló együttműködését emelte ki beszédében Horváth Ferenc, a Muravidéki Magyar Önkormányzati Nemzeti Közösség elnöke – ez ahhoz is hozzájárul, hogy „az ország egyik legfejletlenebb térségében, Muravidéken is biztosított legyen a gazdaságfejlesztés”, így lehetőség adódik arra, hogy gátat vessenek a magyar fiatalok elvándorlásának. Horváth külön megköszönte a magyar nemzeti közösség új lendvai székházának megvalósításához nyújtott magyarországi segítségét – ennek megnyitóján részt vett Novák Katalin magyar és Borut Pahor szlovén köztársasági elnök is.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Szintén a kormányok közötti, sőt a Szerbián belüli nemzetiségek jó együttműködéséről beszélt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke, hozzátéve, hogy a pandémia azt is megmutatta, „ki az, aki nehéz helyzetben tényleg segíteni tud a közösségen, és ki az, aki csak üres szólamokat puffogtat”. Pásztor a migrációs problémára is kitért:

Idézet
várjuk, hogy Magyarország emelje meg egy méterrel a határkerítés magasságát, hátha úgy kevesebben jutnak át, és akkor kevesebben is próbálkoznak.

A Nemzetpolitikai Államtitkárság identitásmegőrzésben hathatós segítségét méltatta Jankovics Róbert, a Horvátországi Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke, beszédében kitérve arra, hogy az országot nemcsak a koronavírus-járvány és az orosz-ukrán konfliktus hozta nehéz helyzetbe, hanem a közelmúltban történt két súlyos földrengés is.

Nevelni a jövő generációt

Felelősségteljes politizálás – ez képezte Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke felszólalásának gerincét. Az erdélyi magyar politikai viszonyokra utalva azt mondta, „el kell gondolkodni azon, hogy ami most van, az nekünk jó vagy sem”. Meglátása szerint nem

mandátumról mandátumra, hanem hosszú távra kell célt megfogalmazni, „azért tenni nap mint nap, és aki ettől eltér, azt le kell váltani”.

„A pozícióban lévő személyeknek ki kellene használniuk a lehetőségeiket, nem elég egy bársonyszékbe belehuppanni, a kampányszlogeneken túl a tetteknek is súlya kellene legyen” – fogalmazott. Megkerülhetetlenül fontos feladat véleménye szerint a jövő változásaira gyorsan reagáló, egymást segítő generációjának nevelése, oktatása, hiszen „ha erre nem fordítunk figyelmet, nem lesz jövő”. Mint fogalmazott, éppen ezt segítené a szeptemberben induló Társas Tanulás program.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ne bántsd a magyart!

Potápi Árpád János, a magyar Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának államtitkára mindenekelőtt gratulált a Sepsi OSK labdarúgócsapat csütörtök esti, Konferencia Ligában elért 3–1-es eredményéhez. Az államtitkárság által idénre meghirdetett Cselekvő nemzet évére utalva Potápi úgy fogalmazott, a cselekvés egyik legfontosabb bizonyítéka az április 3-ai választási eredmény.

Idézet
A legjobb kampány maga a munka. A választások között is mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a saját politikai családunkat megtartsuk, és az egész nép, nemzet számára sikereket tudjunk hozni

– hangsúlyozta. Határon túlról 318 083 szavazat érkezett, 50 ezerrel több mint négy évvel korábban, és a külhoni magyarság közel 94 százalékban fejezte ki abbeli akaratát, hogy az Orbán-kormány folytassa a munkát – részletezte, hozzátéve, „együtt alakítottuk ki a célokat, és a sikereket is együtt értük el”.

A következő esztendők sikere az lesz, hogy az eredményeinket meg tudjuk őrizni

– tért az elkövetkező időszakra az államtitkár. „A legfontosabb, hogy azt a hálózatot, amit a közösségek között kiépítettünk, tudjuk megtartani, -erősíteni, és erre építkezni, amikor újra lehetőségünk lesz a bővülésre” – magyarázta.

Most a legfontosabb a nemzet számára, hogy a kárpátaljai magyarságot fizikai jelenlétében, szülőföldjükön tudjuk megőrizni

– hangsúlyozta Potápi, Zrínyi Miklóst idézve hozzátéve, hogy „ne bántsd a magyart!” A magyar nemzet egészének arra kell törekednie, hogy kimaradjon ebből a háborúból, mert nekünk ehhez semmi közünk – zárta előadását.

Harmincegy év múlva

Miről fogunk beszélgetni, ha 31 év múlva itt leülünk beszélgetni? – tette fel a zárókérdést Zsigmond Barna Pál magyar országgyűlési képviselő, a Külgazdasági és Külügyminisztérium miniszteri biztosa, az előadás moderátora. Bocskor Andrea a békés együttélés iránti reményét emelte ki, Csomortányi István szerint pedig nemcsak az fontos, hogy miről, hanem az is, hogy hányan – utalva a folyamatban lévő romániai népszámlálásra, majd hozzátette, „azt nem lehet sikerként eladni majd, hogy meglesz az egymillió magyar”, mivel az is rendkívüli csökkenést jelent a legutóbbi népszámlálás óta. Mezei János a hosszú távú célkitűzések megvalósítására tért vissza, Tánczos Barna pedig reményét fejezte ki, hogy 31 év múlva is gazdaságilag és politikailag erős ország lesz Magyarország.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 30., hétfő

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben

A következő két hétben a sokéves átlagnál melegebb lesz, a hőmérséklet az ország déli részein elérheti a 39 Celsius-fokot, viharos időjárásra pedig főként június 30. körül és július 5. után van kilátás.

Időként viharok szakítják meg a kánikulát a következő két hétben
2025. június 30., hétfő

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek

A közszférában dolgozókat érintő költségcsökkentő megszorítóintézkedés-tervek miatt akár országos szintű általános sztrájkot is kirobbanthatnak a szakszervezetek. A Sanitas képviselője szerint az egészségügyben is tiltakozások kezdődhetnek.

Fokozódik az elégedetlenség, általános sztrájkra készülnek a szakszervezetek
2025. június 30., hétfő

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen

A három éve június végére előhozott kézdivásárhelyi „őszi” sokadalom az egykori katonanevelde tulajdonképpeni birtokba vételével kezdődött csütörtökön, a vasárnap esti tűzijáték előtt pedig a Wellhello hozta lázba a városünnep népes közönségét.

Több mint három napig „állt a bál” Kézdivásárhelyen
2025. június 30., hétfő

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát

Elfogadta hétfői rendkívüli ülésén a kormány a közalkalmazottak bérpótlékát csökkentő sürgősségi rendeletet.

Elfogadta a kormány: csökkentik a közalkalmazottak bérpótlékát
2025. június 30., hétfő

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem

Kilenc fogyatékkal élő felnőtt befogadására alkalmas Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Vezérigazgatóság, amit a felnőtt fogyatékkal élők szépvízi ápoló- és gondozóközpontja mellé húznának fel.

Respiro-központ létesítésére pályázik a Hargita megyei gyermekvédelem
2025. június 30., hétfő

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon

Ünnepélyes pillanatokkal ért véget a 28. Marosvásárhelyi Napok programsorozata: a város két kivételes művészt ismert el az Ars Musica Pro Urbe tiszteletbeli címmel.

Kitüntették Demjén Ferencet a Marosvásárhelyi Napokon
2025. június 30., hétfő

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán

A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.

Kiszámolták, mennyivel csökkennének a nyugdíjak a megszorító intézkedések nyomán
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

Szúnyog- és kullancsirtás lesz Csíkszereda közterületein július 1-jén, kedden.

Rovarirtás lesz Csíkszeredában
Rovarirtás lesz Csíkszeredában
2025. június 30., hétfő

Rovarirtás lesz Csíkszeredában

2025. június 30., hétfő

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia

Július elsején indul az online iratkozás a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem csíkszeredai, marosvásárhelyi, sepsiszentgyörgyi és kolozsvári karaira. Az újdonságokról, tudnivalókról hétfőn számoltak be az illetékesek.

Ezerötszáz helyre hirdet felvételit a Sapientia
2025. június 30., hétfő

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat

Felborult egy üvegeket szállító teherautó az E60-as út Maros megyei szakaszán, Székelyvajánál; az érintett útszakaszon egy sávon halad a forgalom.

Üveggel megrakott teherautó borult fel Marosszéken, részlegesen lezárták az E60-as utat