A régi víztározó medence bejárata, több lépcső vezet le a föld mélyében rejlő tárolókhoz.
Fotó: Gálna Zoltán
Az UNESCO védnökség alatt működő Vízmúzeumok Nemzetközi Hálózatának tagja lett a marosvásárhelyi Víz Háza. A 2016-ban megnyitott vásárhelyi múzeum udvarán és belső szobáiban levő tárgyak, dokumentumok betekintést nyújtanak az ivóvíz gyűjtésének és tisztításának történetébe a múlt század elejétől napjainkig.
2019. március 26., 16:462019. március 26., 16:46
Mint Nicu Tomuletiu az Aquaserv regionális szolgáltató sajtószóvivője elmondta, a Vízmúzeumok Nemzetközi Hálózatát, azért hozták létre, hogy a hozzá csatlakozó intézmények együttesen tudatosítsák az emberekben az ivóvíz fontosságát, a tiszta vízre leselkedő veszélyeket és azt, hogy
A régi tűzcsapokból is látható néhány a múzeum udvarán
Fotó: Gálna Zoltán
A nemzetközi hálózatnak hatvan múzeum a tagja, ezeknek tavaly mintegy 5 millió látogatója volt. Az Aquaserv az idén csatlakozott a hálózathoz, így bekerült a nemzetközi körforgásba.
A Víz Háza a marosvásárhelyi Somostető felé vezető Nyár utcában található, a város egyik legelső víztározó medencéje udvarán. A medencét évtizedek óta nem használják, ezért döntött úgy a vízüzemek vezetősége, 2016-ban, hogy múzeumi látványosságként fogja hasznosítani.
Az udvaron számos kisebb-nagyobb tárgyat helyeztek el, amelyeket a száz évvel ezelőtt kialakított víztisztító üzemben használtak. A múzeum udvarán a kiállított tárgyak mellett játszóeszközök, padok és egy tágas filagória várja a látogatókat.
Az épületben fotók és kordokumentumok vannak kiállítva
Fotó: Gálna Zoltán
A Víz Háza mindennap díjmentesen látogatható a Nyár utca 44. szám alatt, érdeklődni és csoportos érkezés esetén bejelentkezni a 0265-208 861-es telefonszámon lehet.
A látogatók kis leírásból tudhatják meg, hogy az udvaron kiállított tárgyakat mire használták
Fotó: Gálna Zoltán
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!