A dohányzásnak számottevőbb következményei nincsenek az iskolában, és ezt tudják a diákok is. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Mindössze az iskola területén belül van hatásköre a tanintézeteknek fellépni a tanulók dohányzása ellen, az iskolák kapuján kívül nem sokat tehetnek a jelenség visszaszorítására. Legalábbis egyelőre, ugyanis amennyiben a szenátus után a képviselőház is elfogadja a 2002-ből származó 349-es számú törvény módosítását, akkor a kiskorúak számára tilos lesz a dohányzás a közterületeken. A szabályszegésért akár 500 lejes bírságban is részesülhetnek – amitől a tanulók szülei nem lesznek boldogok.
2023. február 12., 09:062023. február 12., 09:06
Ha hétköznap reggel 8.50 és 9 óra között (vagy a későbbi iskolai szünetek ideje alatt) elhaladunk a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola épülete mellett,
Az említett iskola korántsem az egyetlen, ahol szünetben cigarettáznak a kiskorúak, ez a létesítmény mindössze abban különbözik a többitől, hogy a járókelők és az autóvezetők számára szem előtt van. Pontosabban a tanulók, akiknek a cigarettázás idejére el kell hagyniuk az iskola területét, ezért nekik legalább a közeli körforgalom mentén haladó járdáig vagy a Kalász lakótelepi temető sarkáig kell menniük egy cigaretta erejéig.
Sebestyén Kinga, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, tudnak arról, hogy vannak diákok, akik dohányoznak az iskola környékén. A tanintézet belső rendszabályzata az iskola területén belül tiltja a dohányzást, kapun kívül azonban már nincs hatáskörük, hogy közbelépjenek.
„Régebb az iskola udvarán is rágyújtottak egyes tanulók, de
– jegyezte meg. Ha dohányzáson kapnak egy tanulót (az iskola területén), akkor először csak figyelmeztetésben részesítik, amennyiben ez megismétlődik, akkor
– magyarázta. Ebben a tanévben még nem kellett senkinek levonni emiatt a magaviseleti jegyét, de mint megtudtuk, a korábbi években volt rá példa.
Dombi Gyula, a Csíkszeredai Helyi Rendőrség igazgatója a téma kapcsán megjegyezte, tavaly október óta naponta járőröznek az említett oktatási intézmény környékén, azóta ritkábban látni csoportosuló diákokat a járdán, az iskola kerítése előtt, így az ott dohányzó tanulók száma is csökkent. Egyébként ők is várják a vonatkozó jogszabályok módosítását, hogy hatékonyabban tudjanak fellépni a kiskorúak közterületi dohányzása ellen is.
„Azzal egyetértek, hogy
tette hozzá az igazgató.
Hasonló gondokkal küszködnek a székelyudvarhelyi tanintézetek is. Trinfa Pálma, a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, amikor 2016-ban bevezették a dohányzás korlátozására vonatkozó törvényt, amely tiltja a nyilvános, zárt terekben a cigarettázást, akkor az iskola rendszabályzatába belefoglalták, hogy ennek megszegése az iskolán belül kicsapással járhat. „A határozatot ismertettük a diákokkal, szülőkkel, és ez meglehetősen hatékonyan visszaszorította a dohányzást” – jegyezte meg.
Csakhogy 2020 óta kötelezővé vált az iskolai oktatás 18. éves korig, így ilyen intézkedést már nem lehet hozni,
Hozzátette, időközben a diákok rájöttek, hogy a dohányzásnak számottevőbb következményei nincsenek, így ismét megnövekedett a cigarettázók száma. „Ha rajta kapjuk a tanulót, behívatjuk a szülőket, esetenként levonjuk a magaviseleti jegyét, de ez nem eléggé hatékony módszer a dohányzás visszaszorítására a tanulók körében” – mutatott rá. Tőle tudjuk, hogy az iskola ötszáz diákjára négy ügyeletes tanár jut, akik nem tudnak ott lenni mindenhol, a diákok pedig megtalálják a módját és a helyét annak, hogy rágyújtsanak.
„A legfontosabb az lenne, hogy a törvényeket ne csak meghozzák, hanem be is tartassák, mert például hiába tilos az üzletekben kiszolgálni kiskorút dohánytermékkel, ha mégis könnyedén hozzájutnak a cigarettához. Így nehéz eredményt elérni.
– adott hangot véleményének az iskolaigazgató.
A 2016-ból származó 15-ös számú törvény értelmében az oktatási intézmények minden helyiségében tilos a dohányzás, beleértve az udvart is. Ugyanez érvényes minden nyilvános, zárt térre is. A jogszabály szerint a tiltott helyen dohányzók 100 és 500 lej közötti pénzbírsággal sújthatók. Ugyanakkor a képviselőház asztalán van egy törvénymódosítás, a 2002-ből származó, 349-es számú törvényé, amely a dohányzás és dohánytermékek hatásainak megelőzését és visszaszorítását tűzte ki célul.
Tiniként a legkönnyebb rászokni a dohányzásra, hosszútávú negatív hatásai pedig csak évek múltán jelentkezhetnek. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A módosítástervezet bővítené a korlátozásokat, azaz többek között
(parkokban, stadionokban, sportpályákon, kulturális intézményekben, előadótermekben, gazdasági intézményekben és kereskedelmi egységekben, tömegközlekedéseken, buszpályaudvarokon, vonatállomásokon, repülőtereken, valamint a tanintézetekben és ezek 200 méteres körzetében). A törvényszegők számára 100–500 lej közötti bírságot is kiróhatnak. A módosítást ugyan a szenátus már hallgatólagosan elfogadta, ezt még jóvá kell hagynia a képviselőháznak is.
Kurkó Csilla, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza megkeresésünkre elmondta, a dohányzás hatásai csak évek múltán jelentkeznek, ezért a diákok, akiknek ép, egészséges tüdejük van, nem érzékelik azonnal annak negatív hozadékait.
„Azok az asztmás gyermekek, akik már átestek légszomjjal, köhögőrohammal járó asztmás krízisen, kevésbé valószínű, hogy dohányosok lesznek, azonban az egészséges tüdejű fiataloknál az a tapasztalat, hogy sokukat a cigarettadobozokon látható horrorisztikus képek sem rettentik el a cigarettázástól” – magyarázta. A tüdőgyógyász szerint
Mint kifejtette, több új tanulmány is bizonyította, hogy a cigarettázás hosszú távon növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, és egyéb tüdőbetegségeket is okoz, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD-t). Ez a betegség tüdőtágulással, a hörgők tágulásával és a légzőfelület beszűkülésével jár. „Ez
Attól függően, hogy például milyen genetikájú, milyen más társbetegségekben szenved” – jegyezte meg.
Hozzátette, az elektromos cigaretták esetében szintén végeztek már tanulmányokat Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban, amelyekben kimutatták, hogy ugyancsak károsak az egészségre.
Elutasítják és nem tartják hatékonynak a román kormány közoktatást érintő válságkezelési intézkedéstervezetét – állást foglalt a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
A hatalmas forgalom és a zsúfoltság miatt bedugult a Transzfogarasi út, a parkoló autók egymás útját zárták el.
A marosvásárhelyi VIBE Fesztivál nemcsak buliról, hanem közösségről, hangulatról és magyar identitásról is szól – legalábbis ezt mondják azok a fiatalok, akik ott voltak.
Vörös beavatkozási tervet léptettek életbe vasárnap délben Konstanca megyében, miután az A2-es autópályán tömegbaleset történt több jármű részvételével – közölte a Konstanca megyei tűzoltóság.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Mindössze öt megyét nem érint az országos kánikulariasztás, köztük Hargita és Kovászna megyét sem, de Maros megyére is csak elsőfokú hőségriasztás érvényes. Ezzel szemben Románia déli részén vörös jelzésű riadót fújnak az elviselhetetlen hőség miatt.
Július 14-étől elérhető lesz az egészségügyi minisztérium honlapján egy online űrlap a kórházi étkeztetéssel kapcsolatos panaszok bejelentésére – közölte egy szombati Facebook-bejegyzésben Alexandru Rogobete tárcavezető.
A Richter-skála szerint 3,3-as erősségű földrengés történt vasárnap reggel 6 óra 29 perckor Gorj megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Felcsíki, alcsíki, kászoni, vagy éppen gyimesi és moldvai – számos tájegység népviseletbe öltözött képviselője ünnepelt együtt szombaton a csíksomlyói nyeregben, az Ezer Székely Leány Napján. Videón mutatjuk.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
2 hozzászólás