
A dohányzásnak számottevőbb következményei nincsenek az iskolában, és ezt tudják a diákok is. Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
Mindössze az iskola területén belül van hatásköre a tanintézeteknek fellépni a tanulók dohányzása ellen, az iskolák kapuján kívül nem sokat tehetnek a jelenség visszaszorítására. Legalábbis egyelőre, ugyanis amennyiben a szenátus után a képviselőház is elfogadja a 2002-ből származó 349-es számú törvény módosítását, akkor a kiskorúak számára tilos lesz a dohányzás a közterületeken. A szabályszegésért akár 500 lejes bírságban is részesülhetnek – amitől a tanulók szülei nem lesznek boldogok.
2023. február 12., 09:062023. február 12., 09:06
Ha hétköznap reggel 8.50 és 9 óra között (vagy a későbbi iskolai szünetek ideje alatt) elhaladunk a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola épülete mellett,
Az említett iskola korántsem az egyetlen, ahol szünetben cigarettáznak a kiskorúak, ez a létesítmény mindössze abban különbözik a többitől, hogy a járókelők és az autóvezetők számára szem előtt van. Pontosabban a tanulók, akiknek a cigarettázás idejére el kell hagyniuk az iskola területét, ezért nekik legalább a közeli körforgalom mentén haladó járdáig vagy a Kalász lakótelepi temető sarkáig kell menniük egy cigaretta erejéig.
Sebestyén Kinga, a csíkszeredai Székely Károly Szakközépiskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, tudnak arról, hogy vannak diákok, akik dohányoznak az iskola környékén. A tanintézet belső rendszabályzata az iskola területén belül tiltja a dohányzást, kapun kívül azonban már nincs hatáskörük, hogy közbelépjenek.
„Régebb az iskola udvarán is rágyújtottak egyes tanulók, de
– jegyezte meg. Ha dohányzáson kapnak egy tanulót (az iskola területén), akkor először csak figyelmeztetésben részesítik, amennyiben ez megismétlődik, akkor
– magyarázta. Ebben a tanévben még nem kellett senkinek levonni emiatt a magaviseleti jegyét, de mint megtudtuk, a korábbi években volt rá példa.
Dombi Gyula, a Csíkszeredai Helyi Rendőrség igazgatója a téma kapcsán megjegyezte, tavaly október óta naponta járőröznek az említett oktatási intézmény környékén, azóta ritkábban látni csoportosuló diákokat a járdán, az iskola kerítése előtt, így az ott dohányzó tanulók száma is csökkent. Egyébként ők is várják a vonatkozó jogszabályok módosítását, hogy hatékonyabban tudjanak fellépni a kiskorúak közterületi dohányzása ellen is.
„Azzal egyetértek, hogy
tette hozzá az igazgató.
Hasonló gondokkal küszködnek a székelyudvarhelyi tanintézetek is. Trinfa Pálma, a székelyudvarhelyi Eötvös József Szakközépiskola igazgatója megkeresésünkre elmondta, amikor 2016-ban bevezették a dohányzás korlátozására vonatkozó törvényt, amely tiltja a nyilvános, zárt terekben a cigarettázást, akkor az iskola rendszabályzatába belefoglalták, hogy ennek megszegése az iskolán belül kicsapással járhat. „A határozatot ismertettük a diákokkal, szülőkkel, és ez meglehetősen hatékonyan visszaszorította a dohányzást” – jegyezte meg.
Csakhogy 2020 óta kötelezővé vált az iskolai oktatás 18. éves korig, így ilyen intézkedést már nem lehet hozni,
Hozzátette, időközben a diákok rájöttek, hogy a dohányzásnak számottevőbb következményei nincsenek, így ismét megnövekedett a cigarettázók száma. „Ha rajta kapjuk a tanulót, behívatjuk a szülőket, esetenként levonjuk a magaviseleti jegyét, de ez nem eléggé hatékony módszer a dohányzás visszaszorítására a tanulók körében” – mutatott rá. Tőle tudjuk, hogy az iskola ötszáz diákjára négy ügyeletes tanár jut, akik nem tudnak ott lenni mindenhol, a diákok pedig megtalálják a módját és a helyét annak, hogy rágyújtsanak.
„A legfontosabb az lenne, hogy a törvényeket ne csak meghozzák, hanem be is tartassák, mert például hiába tilos az üzletekben kiszolgálni kiskorút dohánytermékkel, ha mégis könnyedén hozzájutnak a cigarettához. Így nehéz eredményt elérni.
– adott hangot véleményének az iskolaigazgató.
A 2016-ból származó 15-ös számú törvény értelmében az oktatási intézmények minden helyiségében tilos a dohányzás, beleértve az udvart is. Ugyanez érvényes minden nyilvános, zárt térre is. A jogszabály szerint a tiltott helyen dohányzók 100 és 500 lej közötti pénzbírsággal sújthatók. Ugyanakkor a képviselőház asztalán van egy törvénymódosítás, a 2002-ből származó, 349-es számú törvényé, amely a dohányzás és dohánytermékek hatásainak megelőzését és visszaszorítását tűzte ki célul.
Tiniként a legkönnyebb rászokni a dohányzásra, hosszútávú negatív hatásai pedig csak évek múltán jelentkezhetnek. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
A módosítástervezet bővítené a korlátozásokat, azaz többek között
(parkokban, stadionokban, sportpályákon, kulturális intézményekben, előadótermekben, gazdasági intézményekben és kereskedelmi egységekben, tömegközlekedéseken, buszpályaudvarokon, vonatállomásokon, repülőtereken, valamint a tanintézetekben és ezek 200 méteres körzetében). A törvényszegők számára 100–500 lej közötti bírságot is kiróhatnak. A módosítást ugyan a szenátus már hallgatólagosan elfogadta, ezt még jóvá kell hagynia a képviselőháznak is.
Kurkó Csilla, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház tüdőgyógyásza megkeresésünkre elmondta, a dohányzás hatásai csak évek múltán jelentkeznek, ezért a diákok, akiknek ép, egészséges tüdejük van, nem érzékelik azonnal annak negatív hozadékait.
„Azok az asztmás gyermekek, akik már átestek légszomjjal, köhögőrohammal járó asztmás krízisen, kevésbé valószínű, hogy dohányosok lesznek, azonban az egészséges tüdejű fiataloknál az a tapasztalat, hogy sokukat a cigarettadobozokon látható horrorisztikus képek sem rettentik el a cigarettázástól” – magyarázta. A tüdőgyógyász szerint
Mint kifejtette, több új tanulmány is bizonyította, hogy a cigarettázás hosszú távon növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát, és egyéb tüdőbetegségeket is okoz, mint például a krónikus obstruktív tüdőbetegséget (COPD-t). Ez a betegség tüdőtágulással, a hörgők tágulásával és a légzőfelület beszűkülésével jár. „Ez
Attól függően, hogy például milyen genetikájú, milyen más társbetegségekben szenved” – jegyezte meg.
Hozzátette, az elektromos cigaretták esetében szintén végeztek már tanulmányokat Kínában és az Amerikai Egyesült Államokban, amelyekben kimutatták, hogy ugyancsak károsak az egészségre.
A marosvásárhelyi bíróság elrendelte csütörtökön Cristian Pomohaci népdalénekes harmincnapos előzetes letartóztatását.
Mintegy 200 ember jelenlétében zajlott Sepsiszentgyörgy főterén a trianoni döntés évfordulójáról való megemlékezés csütörtök délután, melynek fő szónoka Toroczkai László, a Mi Hazánk pártelnöke volt.
Az RMDSZ a kormányprogram és a miniszterek listájának ismeretében dönti el, hogy megszavazza-e parlamentben az Eugen Tomac vezette kormányt – nyilatkozta csütörtökön Kelemen Hunor.
Pénteken lezárul az idei egységes mezőgazdasági támogatások közel három hónapos igénylési időszaka. Megnéztük, hogy állnak a támogatásigénylés véghajrájában a székelyföldi megyék.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) a jövő héten „komolyan” elemezni fogja az Eugen Tomac kijelölt miniszterelnök által javasolt kormányprogramot és politikai konstrukciót – jelentette be az alakulat csütörtökön.
Egy hónap alatt csaknem négyszáz bevetése volt a Kovászna megyei tűzoltóságnak. A közúti balesetek mellett tűzesetekhez, valamint bajba jutott állatokhoz riasztották őket.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Sorin Grindeanu csütörtökön kijelentette, hogy alakulata feltételekhez köti az új kormány támogatását.
Kovásznán szennyvíz öntött el több pincét és udvart a májusi esős időjárás során. A háromszéki szolgáltató szerint ez a szennyvízcsatorna-hálózat túlterheltsége miatt következett be, ezért bírságolást, ledugózást helyezett kilátásba.
Az RMDSZ jövő héten dönti el, hogy bizalmat szavaz-e az Eugen Tomac vezette kormánynak, miután a kijelölt miniszterelnök ismerteti a terveit – nyilatkozta csütörtökön az Agerpres hírügynökségnek Csoma Botond.
Egy férfi meghalt és egy nő megsérült csütörtök kora este a Temesvár körgyűrűjén történt közúti balesetben, amelyben három autó és egy téglákat szállító kamion ütközött össze.
2 hozzászólás