Miért érdemesebb éjszaka foglalkozni a kukorica betakarításával? Milyen teendői vannak egy kukoricatermesztőnek? Miért marad szülőföldjén egy gazdálkodásból élő fiatal? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk, miközben betekintettünk a gazdálkodó siménfalvi Gruer család őszi mindennapjaiba.
2018. október 14., 09:392018. október 14., 09:39
2018. október 15., 12:262018. október 15., 12:26
Fotó: Barabás Ákos
Miért érdemesebb éjszaka foglalkozni a kukorica betakarításával? Milyen teendői vannak egy kukoricatermesztőnek? Miért marad szülőföldjén egy gazdálkodásból élő fiatal? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk, miközben betekintettünk a gazdálkodó siménfalvi Gruer család őszi mindennapjaiba.
2018. október 14., 09:392018. október 14., 09:39
2018. október 15., 12:262018. október 15., 12:26
Ifj. és id. Gruer László. Ezt a munkát szeretni kell, máskülönben nem érdemes belefogni
Fotó: Barabás Ákos
Nem sokat teketóriáztak a családtagok az éjjel fél tizenkettőre időzített érkezésünkkor, egy rövid kézfogás után azonnal elindították a mintegy húszéves, egyszerre két sor kukoricát leszedő csőtörőgépet.
Ifj. Gruer László feladata a termény leszedése és utánfutókba töltése, míg édesapjáé elsősorban az elszállítás volt.
Éjszakai munka. Jóval hidegebb van, és fárasztóbb is, de hatékonyabban lehet dolgozni
Fotó: Barabás Ákos
Félelmetes érzés, amikor éjszaka a 2,5 méteres magasságú sűrű kukoricás közepében először indul el a traktor, majd az utánaszerelt gép lassan haladva elkezdi begyűjteni a terményt, apróra darabolva a kórókat. Mint kiderült, két sor kukoricát már kézzel leszedtek a gazdák, hogy a tábla ne érjen össze a szomszéd terményével, illetve hogy a munkagép is elférjen a felszabadított részen.
A traktoron ülve ifj. Gruer László elmondta, nem sokat aludt az elmúlt időszakban, és erre az elkövetkezőkben sem lesz sok ideje a bőséges termény miatt. Ezen a táblán kívül ugyanis máshol is vannak saját vagy bérelt földjeik, ráadásul mások területén is elvégzik a betakarítást, ha felkérik őket.
– magyarázta. Ennek ellenére ő inkább éjszaka szeret dolgozni, mert ilyenkor könnyebb a betakarítás, mivel nedvesek a levelek, így azokat könnyebben letakarítja a gép, és kevesebb marad belőlük az utánfutókba öntött kukoricacsöveken. A termény ugyanakkor idén a megszokottnál jóval hamarabb beérett, és peregtek le a kukoricaszemek, így minél hatékonyabban kell dolgozni.
Fotó: Barabás Ákos
Sokat hallani a kukoricásokban tanyázó medvékről, így kíváncsiak voltunk, hogy Grueréknek voltak-e hasonló tapasztalataik. A fiatal gazda szerint itt is vannak gondok, de
Ettől függetlenül nem ritka, hogy a szarvasok vagy a vaddisznók megdézsmálják a terményt. Utóbbiakkal lehet leggyakrabban találkozni a kukorica betakarítása közben.
Az emberek többsége már csőtörőgéppel takarítja be a kukoricát a nagyobb területekről, kézzel szedni ugyanis csak a kisebb, néhány áras földeken érdemes – mondta ifj. Gruer László. Ehhez ugyanakkor jó gépek kellenek, amelyek rengeteg pénzbe kerülnek. Ők pályázni nem akarnak a kötöttségek, illetve a megélhetés bizonytalansága miatt, ezért nem is tudtak új csőtörőt venni, inkább egy régebbivel „kínlódnak”, amely gyakorta elromlik munka közben.
– magyarázta a fiatal gazda, aki ugyan nem rendelkezik ilyen jellegű képzettséggel, ám az évek során megtanulta és meg is szerette a helyrepofozásokkal járó munkát. Hozzátette, nemcsak alkatrészekre, de üzemanyagra és vetőmagra is költeni kell, utóbbi pedig évente csak egyszer terem.
Fotó: Barabás Ákos
„Ezt a munkát szeretni kell, máskülönben nincs miért belefogni. Én szeretem, amit csinálok, és azt is, hogy nem nyolc órában dolgozom más parancsait teljesítve minimálbérérét” – jegyezte meg ifjabb Gruer. Ő szerencsésnek érzi magát sok társával szemben, hiszen szülei meg tudták vásárolni a munkagépeket, azonban úgy véli, keserves munkával ugyan, de bárki elérheti ugyanezt.
– szögezte le.
Id. Gruer László már az elején kijelentette, hogy ha fia nem akar többé a gépekkel dolgozni, akkor a földeket és mindent elad, ő ugyanis már belefáradt ebbe a munkába.
A keserves munka ellenére többnyire az időjárástól függ a siker, ráadásul betegségek is jöhetnek, s ki tudja, meddig lesznek európai uniós támogatások – magyarázta.
Fotó: Barabás Ákos
Soha nem pihenhet egy gazda, aki meg szeretne élni – ha nem is a legjobb körülmények között – a munkájából, hiszen mindig van tennivaló – mondta id. Gruer László. Tavasszal ugyanis el kell vetni a kukoricát, lehetőleg olyan formában, hogy a felnövő növények között majd könnyen lehessen mozogni a betakarítást végző géppel, nyáron pedig a védelmükre kell fektetni a hangsúlyt. Utóbbi egyebek mellett azt jelenti, hogy villanypásztorral kell elkeríteni a területet, illetve permetezni kell a gyomok ellen, amelyek elszívnák a tápanyagot a haszonnövényektől. Ősszel zajlik a betakarítás, aztán télen le kell fejteni a kukoricát, amelyet később eladnak. Természetesen a kukorica mellett más haszonnövények termesztésével is foglalkoznak, ami pluszmunkát jelent.
A hajnali órákhoz közeledve egyre kevesebbet beszélgettünk, hiszen mindenki nagyon elfáradt.
Nagy pihenő ezután sem volt – csak egy gyors reggelire jutott idő –, hiszen nyolc órára érkezett a segítség, és le kellett takarítani a csuhét meg más növényi hulladékot a kukoricacsövekről, ezután pedig el kellett rakni a terményt. Ekkorra már ki tudja, hányadszor estek át a fáradtság holtpontján, így jó hangulatban zajlott a közös munka, viccelődtek egymással az emberek.
Távozásunkkor ugyanakkor annyit még mondott a fiatalabb gazda, hogy sietni kell a tisztítással, mert délután folytatódik a betakarítás, és nem lenne jó elkésni.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!