Miért érdemesebb éjszaka foglalkozni a kukorica betakarításával? Milyen teendői vannak egy kukoricatermesztőnek? Miért marad szülőföldjén egy gazdálkodásból élő fiatal? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk, miközben betekintettünk a gazdálkodó siménfalvi Gruer család őszi mindennapjaiba.
2018. október 14., 09:392018. október 14., 09:39
2018. október 15., 12:262018. október 15., 12:26
Fotó: Barabás Ákos
Miért érdemesebb éjszaka foglalkozni a kukorica betakarításával? Milyen teendői vannak egy kukoricatermesztőnek? Miért marad szülőföldjén egy gazdálkodásból élő fiatal? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaptunk, miközben betekintettünk a gazdálkodó siménfalvi Gruer család őszi mindennapjaiba.
2018. október 14., 09:392018. október 14., 09:39
2018. október 15., 12:262018. október 15., 12:26
Ifj. és id. Gruer László. Ezt a munkát szeretni kell, máskülönben nem érdemes belefogni
Fotó: Barabás Ákos
Nem sokat teketóriáztak a családtagok az éjjel fél tizenkettőre időzített érkezésünkkor, egy rövid kézfogás után azonnal elindították a mintegy húszéves, egyszerre két sor kukoricát leszedő csőtörőgépet.
Ifj. Gruer László feladata a termény leszedése és utánfutókba töltése, míg édesapjáé elsősorban az elszállítás volt.
Éjszakai munka. Jóval hidegebb van, és fárasztóbb is, de hatékonyabban lehet dolgozni
Fotó: Barabás Ákos
Félelmetes érzés, amikor éjszaka a 2,5 méteres magasságú sűrű kukoricás közepében először indul el a traktor, majd az utánaszerelt gép lassan haladva elkezdi begyűjteni a terményt, apróra darabolva a kórókat. Mint kiderült, két sor kukoricát már kézzel leszedtek a gazdák, hogy a tábla ne érjen össze a szomszéd terményével, illetve hogy a munkagép is elférjen a felszabadított részen.
A traktoron ülve ifj. Gruer László elmondta, nem sokat aludt az elmúlt időszakban, és erre az elkövetkezőkben sem lesz sok ideje a bőséges termény miatt. Ezen a táblán kívül ugyanis máshol is vannak saját vagy bérelt földjeik, ráadásul mások területén is elvégzik a betakarítást, ha felkérik őket.
– magyarázta. Ennek ellenére ő inkább éjszaka szeret dolgozni, mert ilyenkor könnyebb a betakarítás, mivel nedvesek a levelek, így azokat könnyebben letakarítja a gép, és kevesebb marad belőlük az utánfutókba öntött kukoricacsöveken. A termény ugyanakkor idén a megszokottnál jóval hamarabb beérett, és peregtek le a kukoricaszemek, így minél hatékonyabban kell dolgozni.
Fotó: Barabás Ákos
Sokat hallani a kukoricásokban tanyázó medvékről, így kíváncsiak voltunk, hogy Grueréknek voltak-e hasonló tapasztalataik. A fiatal gazda szerint itt is vannak gondok, de
Ettől függetlenül nem ritka, hogy a szarvasok vagy a vaddisznók megdézsmálják a terményt. Utóbbiakkal lehet leggyakrabban találkozni a kukorica betakarítása közben.
Az emberek többsége már csőtörőgéppel takarítja be a kukoricát a nagyobb területekről, kézzel szedni ugyanis csak a kisebb, néhány áras földeken érdemes – mondta ifj. Gruer László. Ehhez ugyanakkor jó gépek kellenek, amelyek rengeteg pénzbe kerülnek. Ők pályázni nem akarnak a kötöttségek, illetve a megélhetés bizonytalansága miatt, ezért nem is tudtak új csőtörőt venni, inkább egy régebbivel „kínlódnak”, amely gyakorta elromlik munka közben.
– magyarázta a fiatal gazda, aki ugyan nem rendelkezik ilyen jellegű képzettséggel, ám az évek során megtanulta és meg is szerette a helyrepofozásokkal járó munkát. Hozzátette, nemcsak alkatrészekre, de üzemanyagra és vetőmagra is költeni kell, utóbbi pedig évente csak egyszer terem.
Fotó: Barabás Ákos
„Ezt a munkát szeretni kell, máskülönben nincs miért belefogni. Én szeretem, amit csinálok, és azt is, hogy nem nyolc órában dolgozom más parancsait teljesítve minimálbérérét” – jegyezte meg ifjabb Gruer. Ő szerencsésnek érzi magát sok társával szemben, hiszen szülei meg tudták vásárolni a munkagépeket, azonban úgy véli, keserves munkával ugyan, de bárki elérheti ugyanezt.
– szögezte le.
Id. Gruer László már az elején kijelentette, hogy ha fia nem akar többé a gépekkel dolgozni, akkor a földeket és mindent elad, ő ugyanis már belefáradt ebbe a munkába.
A keserves munka ellenére többnyire az időjárástól függ a siker, ráadásul betegségek is jöhetnek, s ki tudja, meddig lesznek európai uniós támogatások – magyarázta.
Fotó: Barabás Ákos
Soha nem pihenhet egy gazda, aki meg szeretne élni – ha nem is a legjobb körülmények között – a munkájából, hiszen mindig van tennivaló – mondta id. Gruer László. Tavasszal ugyanis el kell vetni a kukoricát, lehetőleg olyan formában, hogy a felnövő növények között majd könnyen lehessen mozogni a betakarítást végző géppel, nyáron pedig a védelmükre kell fektetni a hangsúlyt. Utóbbi egyebek mellett azt jelenti, hogy villanypásztorral kell elkeríteni a területet, illetve permetezni kell a gyomok ellen, amelyek elszívnák a tápanyagot a haszonnövényektől. Ősszel zajlik a betakarítás, aztán télen le kell fejteni a kukoricát, amelyet később eladnak. Természetesen a kukorica mellett más haszonnövények termesztésével is foglalkoznak, ami pluszmunkát jelent.
A hajnali órákhoz közeledve egyre kevesebbet beszélgettünk, hiszen mindenki nagyon elfáradt.
Nagy pihenő ezután sem volt – csak egy gyors reggelire jutott idő –, hiszen nyolc órára érkezett a segítség, és le kellett takarítani a csuhét meg más növényi hulladékot a kukoricacsövekről, ezután pedig el kellett rakni a terményt. Ekkorra már ki tudja, hányadszor estek át a fáradtság holtpontján, így jó hangulatban zajlott a közös munka, viccelődtek egymással az emberek.
Távozásunkkor ugyanakkor annyit még mondott a fiatalabb gazda, hogy sietni kell a tisztítással, mert délután folytatódik a betakarítás, és nem lenne jó elkésni.
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Fotó: Barabás Ákos
Rekord értékű, további befektetőket is vonzó beruházás megvalósítása veszi kezdetét rövidesen Sepsiszentgyörgyön, a szépmezői ipari parkban. A termelő vállalatok számára épülő csarnokok alapkőletételén Gulyás Gergely miniszter is tiszteletét tette.
A székelyudvarhelyi Admasys RO SRL, a 3D nyomtatási és szkennelési technológiák területén országosan is jelentős szereplő, idén is megszervezte Nyílt napját, melyen a 3D nyomtatási piac gyártói is magas szinten képviseltették magukat.
Előbb 24 órára vették őrizetbe, majd miután újabb bűncselekményt követett el, előzetes letartóztatásba került egy 15 éves marosvásárhelyi fiú veszélyes tárgyak jogellenes birtoklása és használata miatt.
Megkezdi a fűtés- és energiaellátási támogatásról szóló kérések begyűjtését csütörtöktől Tusnádfürdő polgármesteri hivatala.
Vizsgálatot rendeltek el a Maros Megyei Mentőszolgálatnál, ahol egy orvost azzal gyanúsítanak, hogy nem volt hajlandó elmenni egy sürgősségi esethez, mert lejárt a munkaideje. Az idős páciens végül megfulladt és meghalt.
Megváltoztak a fogyasztói szokások, nem úgy fogy a krumpli, ahogy azt a termelők szeretnék, de alkalmazkodnak az új körülményekhez. Gyengébb a tavalyinál az idei burgonyatermés Hargita megyében, de a minősége legalább jó.
Az emlékezés felelőssége mindannyiunké, hiszen csak akkor lehetünk méltóak az ’56-os hősök örökségéhez, ha továbbvisszük a szabadság eszméjét és a nemzeti összetartozás ügyét – hangzott el szerda este Székelykeresztúron.
Többszázan vonultak fel fáklyákkal Székelyudvarhely központjában szerdán este, az 1956-os forradalom áldozataira és eredményeire emlékezve. A felszólalók az összetartás, értékeink megőrzésének fontosságát hangsúlyozták.
Ha a délelőtti sepsiszentgyörgyi megemlékezéseken még csupán maroknyi ember vett részt, a városi önkormányzat által szervezett esti ünnepségen már közel kétszázan rótták le tiszteletüket az '56-os forradalom hősei előtt.
szóljon hozzá!