
Fagyott és havazott, de jól jött a csapadék a földeken. Vízpótlásra még jobb is az olvadó hó, mint a gyors eső
Fotó: Veres Nándor
Nincs fagykárveszély, és egyéb problémákat sem okoz a mezőgazdaságban a fagyosra fordult időjárás, sőt a mezőgazdasági igazgatóság vezetője szerint még jól is jött a keddi havazás a földeken. A korai virágzású gyümölcsfafajták rügyei viszont károsodhatnak, ha huzamosabb ideig maradnak az éjszakai fagyok.
2023. március 29., 08:042023. március 29., 08:04
Jelentősen lehűlt az idő, havazott is keddre virradóan Hargita megyében, de a mezőgazdaságban emiatt nem kell fagykároktól tartani.
„Nem áll fenn fagykárveszély, az őszi vetésű növénykultúrákban még nem indult meg a vegetáció, úgymond a lábadozási időszakban vannak, a tavaszi mezőgazdasági munkálatok még nem kezdődtek el, és a gyümölcsfák sincsenek még kivirágozva.
– tájékoztatott Romfeld Zsolt, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Igazgatóság vezetője.
Az előrejelzések szerint csütörtökig marad a fagyos időjárás, és egyes helyeken akár –10 fokos éjszakai fagyok is előfordulhatnak, de Romfeld Zsolt szerint az sem okozhat problémát a mezőgazdaságban, ám – mint mondta – hosszabb távra vonatkozóan értelmetlen volna jóslatokba bocsátkozni.
– mondta, hozzátéve, hogy e tekintetben még jobb is a hó az esőnél, mert ahogy olvad, beszivárog a földbe, nem fut le rajta, mint a gyors eső.
A talaj nedvességtartalmát illetően a megyei mezőgazdasági igazgatóság vezetője elmondta, kielégítő a helyzet Hargita megyében, az agrometeorológiai térképek is
Komoly gondokat a gyümölcsöskertekben sem okoz a fagyos időjárás Székely Csaba nyikómalomfalvi gyümölcstermesztő szerint. „Esetleg a havazásnak a vége okozhat gondokat, mert amint kitisztul az idő, biztosan lesznek fagyos éjszakák” – mondta. A legkorábban virágzó gyümölcsfák, például a barack, legfeljebb a székelykeresztúri térségben virágozhattak ki, ahol melegebb az idő. Máshol is látszanak már a barackfákon a rózsaszínű virágbimbók, de azok még
vagy ha károsodnak, akkor sem komolyabb mértékben – magyarázta a szakember. Ha viszont mínusz 5 fok alá esik az éjszakai hőmérséklet, az már okozhat fagykárokat, de teljes rügy- vagy virágveszteséget csak akkor, ha rügyfakadás után éri a fagy a fát. „Az is hozzátartozik a helyzethez, hogy az utóbbi tíz napban tapasztalt jó idő miatt hatalmasat duzzadtak a rügyek, tehát a bomlás előtti fázisban vannak a körtefélék, a meggy és a cseresznye is.
mert ahogy én látom, szép termésrügy-berakodás van” – bizakodott Székely Csaba.
Eddig a kereskedők jóindulatán múlt, hogy kicserélik-e a 30 napon belül meghibásodott termékeket, vagy hosszú útra indítják, vissza a gyártóhoz. Ám ezentúl már a vevő dönthet, a bolt pedig borsos bírságot kaphat, ha nem cseréli ki a hibás terméket.
Minél távolabb van egy település az orvosi egyetemi központoktól, annál jobban érezhető a szakemberhiány Romániában. A stabil finanszírozás ígérete segíthet a szakorvoshiányon, de egy jól működő digitális adattérre is égető szükség van.
A Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) hétfői ülésén jóváhagyta azt a kérelmet, amelyet Románia az Európai Bizottsághoz készül benyújtani a SAFE védelmi hitelprogram keretében rendelkezésére álló uniós források lehívásához.
Õrizetbe vették hétfőn a rendőrök a Beszterce-Naszód megyei Jád (Livezile) község polgármesterét.
A kormány „nagytakarítási”, vagyis átfogó cselekvési tervet dolgoz ki a veszteséges állami vállalatok hatékonyságának növelése, a menthetetlen cégek felszámolása érdekében, oly módon, hogy a közpénzekből működő vállalatok valóban a közérdeket szolgálják.
Szabálysértőket és ittas sofőröket is elkaptak a Hargita megyei közlekedésrendészek Csík- és Udvarhelyszéken hétvégén.
A hét eleji felmelegedés után csütörtöktől jelentős lehűlésre lehet számítani több régióban - derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (AMN) november 24.-december 7. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.
Új korszak kezdetét harangozta be az RMDSZ sepsiszentgyörgyi városi szervezetének pénteken megválasztott új vezetősége, Miklós Zoltán elnökletével. A lemondott Antal Árpád örökébe lépő csapat célja, hogy közelebb vonják a közösséget a közélethez.
Még tart a nyomozás a szépvízi víztározónál holtan talált fiatalok ügyében, de a szakvélemény szerint semmi nem utal arra, hogy a két érintetten kívül más is részt vett volna a tragédia okozásában.
A katonai nyugdíjakat szabályozó jogi keret tervezett módosítása ellen is tüntetnek hétfőtől a börtönalkalmazottakat tömörítő szakszervezetek.
szóljon hozzá!