Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
2024. november 08., 10:102024. november 08., 10:10
Az 112-es sürgősségi telefonszámot azért hozták létre, hogy a mentősök, rendőrök, tűzoltók, gyermekvédelmi szakemberek hatékonyan és mihamarabb tudjanak közbelépni különböző vészhelyzetek, például egy katasztrófa, baleset vagy bűncselekmény esetén.
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrbiztosa, Mihai Dobre, a témában megtartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a borsos büntetések ellenére még mindig vannak olyanok, akik rosszhiszeműen használják a segélyhívószámot.
Ha az érintett egy éven belül megismétli tettét, a büntetés négyszerese róható ki rá – tájékoztatott a rendőrbiztos.
Maros megyében az idei év első kilenc hónapjában 38 108 esetben irányították át a rendőrséghez az 112-es telefonszámra beérkezett hívásokat, ez az összes hívás 32 százalékát teszi ki.
314 személyt azért büntettek meg, mert trágár szavakkal illették az ügyeleteseket vagy nem szólaltak meg, de volt olyan is, aki tréfálkozott a diszpécserekkel. 171-en azért kaptak pénzbüntetést, mert félrevezették az életmentőket, valótlan esetekhez riasztva őket.
A múlt év azonos időszakában, tehát az év első kilenc hónapjában 365 bírságot róttak ki a rendőrök telefonbetyárkodások miatt, azok összértéke 531 000 lej volt.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Maros megyei rendőrök
például vészcsengők használatával, vagy a helyzet eltúlzásával, azaz olyan helyzetekben, amikor nem volt indokolt a mentős vagy rendőri jelenlét.
A sajtótájékoztatón beszámoltak nemrég történt kirívó esetekről is. Elhangzott, hogy november 5-én tárcsázta az 112-es telefonszámot egy szászrégeni férfit, aki azt mondta, hogy leszúrták. A helyszínre érkezett rendőrök megállapították, hogy a férfi nem sérült meg, de jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott. Kétezer lejes pénzbírságot kapott.
Volt, amikor azzal hívta a segélyhívószánmot, hogy felgyújtotta házát, máskor arról számolt be, hogy családtagjait bántotta, sőt, olyan eset is volt, amikor azt mondta, hogy meggyilkolta őket.
Egy másik kirívó eset október végén történt, amikor egyik éjszaka egy telefonáló halkan és érthetetlenül segítséget kért, mivel saját bevallása szerint bántalmazták, fogva tartják. Az ügyeletesek a riasztották a megadott település, azaz Mezőrücs rendőreit és a mentőszolgálatot is, ők azonban a helyszínen nem találtak senkit, aki segítségre szorult volna.
Bár az érintett tagadta, hogy telefonált, végül beismerte azt, magányosságra, érzelmi gondokra hivatkozva. Ellene bűnügyi eljárást indítottak.
A Maros megyei rendőrség vezetője, Constantin Mihalache arra hívta fel mindenki figyelmét, hogy az indokolatlan hívások lefoglalják az életmentőket és így nem tudnak teljes mértékben a valódi vészhelyzetekre összpontosítani, hatékonyan segíteni ott, ahol valóban nagy a baj.
Lezárják a Függetlenség utca egy szakaszát munkálatok miatt csütörtök reggeltől – értesíti a gépjárművezetőket és lakókat a polgármesteri hivatal Facebook-bejegyzésben.
Értékes eszközökkel gazdagodott a csíkszeredai Nagy István Művészeti Középiskola: a Katalin-báli adományokból taneszközöket és hangszereket kaptak. A bálozók felajánlásait, két hangszert és tizenhat táblát meg is kapták az iskola diákjai.
Egy székelyudvarhelyi színesfémgyártó üzemben csaptak fel a lángok kedden délután, míg szerda reggel Gyergyószentmiklóson egy lakástűzhöz riasztották a tűzoltókat. Mindkét esetben sikerült gyorsan megfékezni a tüzet.
Nagyobb mennyiségű, lejárt szavatosságú növényvédő szereket foglalt le a rendőrség Székelykeresztúron egy ellenőrzés során kedden – adja hírül a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság.
Fogadóórát tart a nép ügyvédje Csíkszeredában március 27-én, csütörtökön, a megyeháza 15-ös termében, délelőtt fél 11 és délután 2 óra között.
Több székelyudvarhelyi olvasónk jelezte, hogy egyik hónapról a másikra magasabb összeg szerepelt a szemétdíjas számláikon, anélkül, hogy előzetesen részletes tájékoztatást kaptak volna az áremelkedés okáról. Az alábbiakban rávilágítunk erre.
Fotókiállítás nyílik Székelyudvarhelyen csütörtökön: bemutatják a nagyközönségnek a Homoród Fotóklub munkáit – olvasható a Művelődési Ház Facebook-oldalán.
Gyerekeiket egyedül nevelőkön igyekszik segíteni Kézdivásárhely önkormányzata. Az egyszülős kártyát még három napig, március 21-ig lehet igényelni.
Teltházzal és vastapssal fogadta Kézdivásárhely a „hazatérő” Kádár L. Gellértet, a Hunyadi filmsorozat főszereplőjét, aki kendőzetlen őszinteséggel vallott életéről, a forgatási időszakról, illetve a számára általános ismertséget hozó szerepről.
Közel egymilliárd lejt tesz ki idén Hargita Megye Tanácsának általános költségvetése, amelyből az intézmény saját költségvetése megközelíti a 600 millió lejt, jelentősen meghaladva a korábbi évek büdzséjét.
szóljon hozzá!