Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
2024. november 08., 10:102024. november 08., 10:10
Az 112-es sürgősségi telefonszámot azért hozták létre, hogy a mentősök, rendőrök, tűzoltók, gyermekvédelmi szakemberek hatékonyan és mihamarabb tudjanak közbelépni különböző vészhelyzetek, például egy katasztrófa, baleset vagy bűncselekmény esetén.
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrbiztosa, Mihai Dobre, a témában megtartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a borsos büntetések ellenére még mindig vannak olyanok, akik rosszhiszeműen használják a segélyhívószámot.
Ha az érintett egy éven belül megismétli tettét, a büntetés négyszerese róható ki rá – tájékoztatott a rendőrbiztos.
Maros megyében az idei év első kilenc hónapjában 38 108 esetben irányították át a rendőrséghez az 112-es telefonszámra beérkezett hívásokat, ez az összes hívás 32 százalékát teszi ki.
314 személyt azért büntettek meg, mert trágár szavakkal illették az ügyeleteseket vagy nem szólaltak meg, de volt olyan is, aki tréfálkozott a diszpécserekkel. 171-en azért kaptak pénzbüntetést, mert félrevezették az életmentőket, valótlan esetekhez riasztva őket.
A múlt év azonos időszakában, tehát az év első kilenc hónapjában 365 bírságot róttak ki a rendőrök telefonbetyárkodások miatt, azok összértéke 531 000 lej volt.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Maros megyei rendőrök
például vészcsengők használatával, vagy a helyzet eltúlzásával, azaz olyan helyzetekben, amikor nem volt indokolt a mentős vagy rendőri jelenlét.
A sajtótájékoztatón beszámoltak nemrég történt kirívó esetekről is. Elhangzott, hogy november 5-én tárcsázta az 112-es telefonszámot egy szászrégeni férfit, aki azt mondta, hogy leszúrták. A helyszínre érkezett rendőrök megállapították, hogy a férfi nem sérült meg, de jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott. Kétezer lejes pénzbírságot kapott.
Volt, amikor azzal hívta a segélyhívószánmot, hogy felgyújtotta házát, máskor arról számolt be, hogy családtagjait bántotta, sőt, olyan eset is volt, amikor azt mondta, hogy meggyilkolta őket.
Egy másik kirívó eset október végén történt, amikor egyik éjszaka egy telefonáló halkan és érthetetlenül segítséget kért, mivel saját bevallása szerint bántalmazták, fogva tartják. Az ügyeletesek a riasztották a megadott település, azaz Mezőrücs rendőreit és a mentőszolgálatot is, ők azonban a helyszínen nem találtak senkit, aki segítségre szorult volna.
Bár az érintett tagadta, hogy telefonált, végül beismerte azt, magányosságra, érzelmi gondokra hivatkozva. Ellene bűnügyi eljárást indítottak.
A Maros megyei rendőrség vezetője, Constantin Mihalache arra hívta fel mindenki figyelmét, hogy az indokolatlan hívások lefoglalják az életmentőket és így nem tudnak teljes mértékben a valódi vészhelyzetekre összpontosítani, hatékonyan segíteni ott, ahol valóban nagy a baj.
Több a képzett szakember, ezért a pszichológusok, iskolai tanácsadók korábban észreveszik, ha a gyermek az autizmus jeleit mutatja, így a fejlesztésükhöz is korábban hozzá lehet kezdeni.
A jól bevált programok mellett meglepetésekkel is készülnek a 4. SepsiBook szervezői. A könyvvásár és kortárs irodalmi fesztivál egyik idei különlegessége, hogy a magyar és román szerzők mellett finn vendégekkel is kedveskedik az olvasóknak.
Felvette csaknem 31,56 millió lejes (több mint 6,3 millió eurós) nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
Elkezdődött az előkészítő osztályba való beiratkozás első szakasza, amely a tanügyminisztérium által jóváhagyott ütemterv szerint május 6-áig tart.
Tűzvédelmi fejlesztések miatt április elsejétől bezár a gyergyóalfalvi Petőfi Sándor Művelődési Ház. Munkálatok lesznek a rendezvényteremben, a galériában és a színházteremben is.
Több mint nyolc évtizede szolgálják a közösséget a Hargita megyei tűzoltók. A székelyudvarhelyi és csíkszeredai egységek évente több ezer bevetésen bizonyítják elhivatottságukat, legyen szó tűzesetről, mentőakcióról vagy természeti katasztrófáról.
Rutintevékenység, nincs ok az aggodalomra – nyilatkozták a Marosvásárhelyi Katonai Központ vezetői arra reagálva, hogy újra behívókat küldenek a tartalékosoknak, akik a megjelölt iratokkal kell jelentkezzenek a központba.
Őrizetbe vett az Arad megyei rendőrség egy 30 éves férfit, miután tetten érték több mint 7 kilogramm kannabisz eladása közben.
Kilőtték hétfőn este a medvét, amely a nyílt utcán támadt rá egy hazafelé tartó férfira, életveszélyes sérüléseket okozva neki. Az eset vasárnap este történt Predeal egyik utcáján, az áldozat pedig egy hegyimentő volt.
Petárdákkal űzték vissza az erdőbe azt a hárombocsos anyamedvét, amely kedd reggel bement a csíkszeredai 61-es hegyivadász dandár területére – mondta el Bors Béla, Csíkszereda alpolgármestere.
szóljon hozzá!