Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
2024. november 08., 10:102024. november 08., 10:10
Az 112-es sürgősségi telefonszámot azért hozták létre, hogy a mentősök, rendőrök, tűzoltók, gyermekvédelmi szakemberek hatékonyan és mihamarabb tudjanak közbelépni különböző vészhelyzetek, például egy katasztrófa, baleset vagy bűncselekmény esetén.
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrbiztosa, Mihai Dobre, a témában megtartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a borsos büntetések ellenére még mindig vannak olyanok, akik rosszhiszeműen használják a segélyhívószámot.
Ha az érintett egy éven belül megismétli tettét, a büntetés négyszerese róható ki rá – tájékoztatott a rendőrbiztos.
Maros megyében az idei év első kilenc hónapjában 38 108 esetben irányították át a rendőrséghez az 112-es telefonszámra beérkezett hívásokat, ez az összes hívás 32 százalékát teszi ki.
314 személyt azért büntettek meg, mert trágár szavakkal illették az ügyeleteseket vagy nem szólaltak meg, de volt olyan is, aki tréfálkozott a diszpécserekkel. 171-en azért kaptak pénzbüntetést, mert félrevezették az életmentőket, valótlan esetekhez riasztva őket.
A múlt év azonos időszakában, tehát az év első kilenc hónapjában 365 bírságot róttak ki a rendőrök telefonbetyárkodások miatt, azok összértéke 531 000 lej volt.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Maros megyei rendőrök
például vészcsengők használatával, vagy a helyzet eltúlzásával, azaz olyan helyzetekben, amikor nem volt indokolt a mentős vagy rendőri jelenlét.
A sajtótájékoztatón beszámoltak nemrég történt kirívó esetekről is. Elhangzott, hogy november 5-én tárcsázta az 112-es telefonszámot egy szászrégeni férfit, aki azt mondta, hogy leszúrták. A helyszínre érkezett rendőrök megállapították, hogy a férfi nem sérült meg, de jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott. Kétezer lejes pénzbírságot kapott.
Volt, amikor azzal hívta a segélyhívószánmot, hogy felgyújtotta házát, máskor arról számolt be, hogy családtagjait bántotta, sőt, olyan eset is volt, amikor azt mondta, hogy meggyilkolta őket.
Egy másik kirívó eset október végén történt, amikor egyik éjszaka egy telefonáló halkan és érthetetlenül segítséget kért, mivel saját bevallása szerint bántalmazták, fogva tartják. Az ügyeletesek a riasztották a megadott település, azaz Mezőrücs rendőreit és a mentőszolgálatot is, ők azonban a helyszínen nem találtak senkit, aki segítségre szorult volna.
Bár az érintett tagadta, hogy telefonált, végül beismerte azt, magányosságra, érzelmi gondokra hivatkozva. Ellene bűnügyi eljárást indítottak.
A Maros megyei rendőrség vezetője, Constantin Mihalache arra hívta fel mindenki figyelmét, hogy az indokolatlan hívások lefoglalják az életmentőket és így nem tudnak teljes mértékben a valódi vészhelyzetekre összpontosítani, hatékonyan segíteni ott, ahol valóban nagy a baj.
Hidegben, esőben és hóban is kénytelenek gyalog iskolába járniuk a gyimesközéploki Sötétpataka és Kápolnapataka iskolásainak, miután ettől a tanévtől kezdve nem jár hozzájuk az iskolabusz. Vannak ígéretek a helyzet megoldására – már csak ki kell bírni.
Román sajtóinformációk szerint huszonnégy órára őrizetbe vették Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármesterét hétfőn délután.
Az idei tanév nagy újdonsága az érettségi vizsga megváltozott időpontja: a végzősöknek másfél hónap múlva már bizonyítaniuk kell a szóbeli vizsgákon. 2025. január 27-e és február 7-e között szervezik meg az iskolák a szóbeli érettségit.
Az osztrák hatóságok hétfőn bejelentették, hogy Ausztria feloldja a vétóját Románia és Bulgária teljes körű schengeni csatlakozásának ügyében – számolt be az APA osztrák hírügynökség és a Reuters.
Kivágott fa okozta baleset miatt működésképtelenné vált a sugásfürdői kicsi sípálya felvonója. A szezonkezdés kérdésessé vált, hiszen a nagy pálya nyitása az időjárástól függ, a felvonó új alkatrészeinek engedélyeztetése pedig elhúzódhat.
A parlament két házának összehívását kéri a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnökének leváltásáért.
Kovászna megyében a Diakónia Alapítvány délutáni oktatást célzó programjának köszönhetően jelenleg 550 gyerek kap meleg ebédet és támogatást a tanuláshoz, egyben esélyt egy emberibb életre. De még sokan szorulnak ilyesfajta segítségre.
Fenyőfa dőlt a sínekre Vasláb és Marosfő között, így az említett szakaszon kénytelenek voltak leállítani a vasúti közlekedést. Jelenleg három vonat vesztegel a történtek miatt, egyikben mintegy száz utas tartózkodhat – közli a Hargita megyei tűzoltóság.
Jelentős a lavinaveszély a Fogarasi-havasokban, illetve a Bucegi- és a Csalhó-hegységben, 1800 méter feletti magasságban – figyelmeztetett hétfőn a nagyszebeni regionális meteorológiai szolgálat.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba helyezték azt a férfit, aki mintegy 7000 lej értékben tulajdonított el javakat egy marosvásárhelyi háztartásból – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság.
szóljon hozzá!