Képünk illusztráció
Fotó: Borbély Fanni
Egy szászrégeni férfi 18 000 lejes pénzbírságot kapott idén, miután rendszeresen hamis bejelentésekkel hívta az 112-es sürgősségi segélyhívószámot. Maros megyében nőtt a telefonbetyárkodások száma ebben az évben.
2024. november 08., 10:102024. november 08., 10:10
Az 112-es sürgősségi telefonszámot azért hozták létre, hogy a mentősök, rendőrök, tűzoltók, gyermekvédelmi szakemberek hatékonyan és mihamarabb tudjanak közbelépni különböző vészhelyzetek, például egy katasztrófa, baleset vagy bűncselekmény esetén.
A Maros Megyei Rendőr-főkapitányság rendőrbiztosa, Mihai Dobre, a témában megtartott sajtótájékoztatón arról számolt be, hogy a borsos büntetések ellenére még mindig vannak olyanok, akik rosszhiszeműen használják a segélyhívószámot.
Ha az érintett egy éven belül megismétli tettét, a büntetés négyszerese róható ki rá – tájékoztatott a rendőrbiztos.
Maros megyében az idei év első kilenc hónapjában 38 108 esetben irányították át a rendőrséghez az 112-es telefonszámra beérkezett hívásokat, ez az összes hívás 32 százalékát teszi ki.
314 személyt azért büntettek meg, mert trágár szavakkal illették az ügyeleteseket vagy nem szólaltak meg, de volt olyan is, aki tréfálkozott a diszpécserekkel. 171-en azért kaptak pénzbüntetést, mert félrevezették az életmentőket, valótlan esetekhez riasztva őket.
A múlt év azonos időszakában, tehát az év első kilenc hónapjában 365 bírságot róttak ki a rendőrök telefonbetyárkodások miatt, azok összértéke 531 000 lej volt.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy a Maros megyei rendőrök
például vészcsengők használatával, vagy a helyzet eltúlzásával, azaz olyan helyzetekben, amikor nem volt indokolt a mentős vagy rendőri jelenlét.
A sajtótájékoztatón beszámoltak nemrég történt kirívó esetekről is. Elhangzott, hogy november 5-én tárcsázta az 112-es telefonszámot egy szászrégeni férfit, aki azt mondta, hogy leszúrták. A helyszínre érkezett rendőrök megállapították, hogy a férfi nem sérült meg, de jelentős mennyiségű alkoholt fogyasztott. Kétezer lejes pénzbírságot kapott.
Volt, amikor azzal hívta a segélyhívószánmot, hogy felgyújtotta házát, máskor arról számolt be, hogy családtagjait bántotta, sőt, olyan eset is volt, amikor azt mondta, hogy meggyilkolta őket.
Egy másik kirívó eset október végén történt, amikor egyik éjszaka egy telefonáló halkan és érthetetlenül segítséget kért, mivel saját bevallása szerint bántalmazták, fogva tartják. Az ügyeletesek a riasztották a megadott település, azaz Mezőrücs rendőreit és a mentőszolgálatot is, ők azonban a helyszínen nem találtak senkit, aki segítségre szorult volna.
Bár az érintett tagadta, hogy telefonált, végül beismerte azt, magányosságra, érzelmi gondokra hivatkozva. Ellene bűnügyi eljárást indítottak.
A Maros megyei rendőrség vezetője, Constantin Mihalache arra hívta fel mindenki figyelmét, hogy az indokolatlan hívások lefoglalják az életmentőket és így nem tudnak teljes mértékben a valódi vészhelyzetekre összpontosítani, hatékonyan segíteni ott, ahol valóban nagy a baj.
Sokan elégedetlenek azzal a döntéssel, hogy a Környezetvédelmi Alap kályhacserékre vonatkozó roncsprogramjában a városlakók nem vehetnek részt. A jogosultsági feltételek azonban egyértelműek: csak meghatározott községek élhetnek a lehetőséggel.
Érdekes mód Székelyföld-szerte Csíkszeredában volt a legenyhébb az időjárás szerdán reggel. Bőven fagypont fölött indult a nap, ám előreláthatóan nem lesz ez így az előttünk álló napokban.
A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház áprilisban is izgalmas előadásokkal várja a közönséget az Öntöde játszóhelyen. Új bemutatóra is lesz, a társulat több évtized után újra színre viszi a Szép magyar komédiát.
A belügyminiszterhez fordult Kelemen Hunor a Kolozsváron bántalmazott magyar fiatalok ügyében. Az RMDSZ-elnök Facebook-oldalán közzétett felhívásában arra kéri a tárcavezetőt, hogy statuáljon példát.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Öt férfit vettek őrizetbe 24 órára Maros megyében, miután szerdán házkutatást tartottak illegális fakitermelés gyanújával – adja hírül a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság közleményben.
Nagyon súlyos a vasárnapi medvetámadás áldozatának állapota – közölte szerdán az Agerpresszel kezelőorvosa, Rodica Ciolacu.
Hargita Megye Tanácsa idén is csatlakozik a nemzetközi a Light it up blue – Ragyogj kéken! figyelemfelhívó kampányhoz az autizmus világnapján, és ennek alkalmából szerda este kék fénybe borul a megyeháza épülete.
Csíkszentimrei és szatmárnémeti diákok értek el első helyezést az Örökségünk őrei országos versenyen. A Hargita megyei csapat a Henter-kúriát népszerűsítették a helyi örökségek megőrzésében szerepet vállaló versenyen.
Leaszfaltozzák a csíkszeredai Olt és Sas utcákat idén. A város saját költségvetéséből 2,3 millió lejt biztosít az önkormányzat az ipari övezetben található kis utcák felújítására.
szóljon hozzá!