A korondi községháza. Az új felirat sem maradhat. Archív
Fotó: Pál Árpád
Koronddal szemben a Községháza felirat eltávolítására vonatkozó jogerős bírósági ítélet végrehajtásának elmulasztása, Felsőboldogfalván pedig a községháza homlokzatáról hiányzó román címer és zászló miatt indított pereket első fokon megnyerte a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC).
2018. december 14., 10:472018. december 14., 10:47
Korond polgármestere ellen már 2015-ben pert indított a Dan Tanasă vezette egyesület, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezze az elöljárót az épületet megnevező felirat eltávolítására a községháza homlokzatáról. Egy évvel később jogerős ítélet született, a feliratot le kellett venni. Mivel a Marosvásárhelyi Ítélőtábla akkor azzal indokolta a felirat eltávolításának szükségességét, hogy annak román megfelelője nem a „primăria” – a Romániában hivatalos megnevezés –, hanem „casa comunală” vagy „casa comunei”, 2017-ben
Ezt a lépést az ADEC törvénytelennek tartotta, és újabb pert indított Katona Mihály polgármester ellen, azt kérve a bíróságtól, hogy kötelezzék a községvezetőt pénzbírság kifizetésére a korábbi jogerős ítélet végrehajtásának elmulasztása miatt.
A Hargita Megyei Törvényszék nemrég kihirdetett elsőfokú ítéletében helyt adott az egyesület kérésének, és úgy rendelkezett, hogy a polgármester köteles a bruttó minimálbér 20 százalékának megfelelő pénzbírságot fizetni minden nap késlekedésért, a jelenlegi ítélet jogerőre emelkedésétől kezdve. Eszerint a per jogerős lezárásától számítva a felirat levételének elmulasztása – a megemelt minimálbért véve alapul –
Kerestük Katona Mihályt is az ügy kapcsán, arról érdeklődtünk, hogy várható-e fellebbezés az elsőfokú döntés ellen. A polgármester azt mondta, először szeretné tanulmányozni az ítélet indoklását, amelyet még nem kapott meg, és azután dönt erről.
Ekkor még volt román zászló a boldogfalvi községházán, de nemcsak erre, hanem a címer hiányára is felfigyelt Tanasă. Archív
Fotó: Pál Árpád
Felsőboldogfalva esetében az egyesület azt kérte keresetében a bíróságtól, hogy kötelezzék a polgármestert Románia címerének és zászlójának kitűzésére a községháza homlokzatára. Ebben az esetben is jogszabályi előírásra hivatkozott, amelyet a 2001. évi 1157-es számú kormányhatározat tartalmaz. A Hargita Megyei Törvényszék elsőfokú ítélete szerint a községháza homlokzatára ki kell helyezni a címert, a két román zászlót, a polgármesteri hivatalt és helyi tanácsot megnevező táblákat pedig a megfelelő sorrendben kell elhelyezni, felül a román és alul a magyar változattal.
Két éve, egy másik perben, amelyet szintén az egyesület indított, arra kötelezték a községvezetőt, hogy távolítsa el az épületet megnevező Községháza feliratot, ez meg is történt. A mostani ítélet ellen a Marosvásárhelyi Ítélőtáblánál lehet fellebbezést benyújtani.
Helyt adott az elsőfokú bíróság a Méltóságért Európában Polgári Egyesület keresetének, és úgy döntött, hogy el kell távolítani a csíkszentdomokosi községháza homlokzatáról az épületet megnevező magyar feliratot. Az ítélet nem jogerős, a község fellebbezni fog.
A tusnádfürdői Városháza felirat után a polgármesteri hivatalnak is otthont adó épület előtt felhúzott székely- és városzászlók eltávolítását is szeretné elérni a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC).
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
5 hozzászólás