Fotó: illusztráció
Jogi összeférhetetlenségre derült fény a Bánffy család által a Felső-Maros mentén 130 000 hektár erdő visszaigénylésére vonatkozó perben – állítja Maros megye kormánybiztosa, aki feljelentést tett a „gyanús” örökösök ellen. A felhozott vádakat megalapozatlannak és hamisnak tartja a felperest képviselő – és érintett – ügyvéd, aki jogi kivizsgálást kért a prefektus kijelentéseire.
2011. június 16., 15:212011. június 16., 15:21
2011. június 16., 15:332011. június 16., 15:33
Marius Paşcan (fotó) prefektus szerint meglepetésörökösökre derült fény abban az évek óta tartó perben, amelyben a Bánffy család 130 000 erdőt igényel vissza a Felső-Maros mentén. A kormánybiztos szerint bizonyíték van arra, hogy a perben a Bánffy családot képviselő kolozsvári Mihai Bejenaru ügyvéd, valamint a Ratosnyai Erdészet volt vezetője, Cotyso Străuţ egyaránt örökös az ügyben, ezért mindkettejük ellen feljelentést tett.
Marius Paşcan úgy véli, az erdőrészt 1945 előtt kobozták el, a visszaszolgáltatási törvény azonban csak az 1945 után államosított területekre vonatkozik. „Bánffy hadügyminiszter volt és a magyar államot képviselte Romániával szemben, úgyhogy könnyű volt azt mondania, hogy ez meg az a domb az övé. Az erdészeti igazgatóság fizetett egy ügyvédet, hogy bizonyítékokat gyűjtsön. Az ügyvéd kolozsvári volt, Bejenaru. Akkoriban együtt védtük az állam érdekét, azaz 130 000 hektár erdőt, amely a Maros megyei erdők 70%-a. Gyanús lett, hogy valami nincs rendben, ezért javasoltam, hogy váltsunk ügyvédet, amit meg is tettünk. Ezután kezdtünk nyerni a tárgyalásokon, és került vissza a per Szászrégenbe. Tavaly Bánffy utódja, az egyetlen örökös, Bánffy Éva elhunyt. Ekkor kutatni kezdtünk, hogy ki az ő örököse, s így derült ki, hogy Bejenaru ügyvéd 10%-ban, Cotyso Străuţ 10%-ban, ezután tettünk feljelentést ellenük” – ismertette álláspontját a prefektus. Hozzátette, neves Maros megyei ügyvédekhez fordult, Ioan Sabău Pophoz és Vasile Gherehez, akiktől ingyenes szolgálatot kért a prefektúrának.
Nyílt válaszlevelében Mihai Bejenaru ügyvéd hamisnak, alaptalannak tartja az összes vádat, és ezek kiviszgálását kérte a szenátus, a képviselőház, a miniszterelnöki hivatal, a főügyészség, az igazságszolgáltatás stb. szerveitől: „elfogadhatatlan, hogy 2011 Romániájában, amely tagja az Európai Uniónak, a végrehajtó hatalom közpénzekből fizetett képviselője ennyire részrehajlóan viselkedjen”, és elfogultsággal, szubjektivitással vádolja a prefektust. Továbbá leszögezi: Bánffy Éva Mária két évvel ezelőtt halt meg, 2009 júliusában (és nem tavaly), ezután pedig az ügyvéd örökösét, Bánffy Imre román állampolgárt képviseli. Tisztázza, hogy a Bánffy család különböző ágainak legalább 7 visszaigénylési pere van folyamatban Maros megyében, és ő (Bejenaru ügyvédi iroda) csak ebben az egyben biztosít jogi képviseletet.
„A 2005. évi 247-es számú törvény alapján nem 130 000 hektárt, hanem csupán ennek 5%-át igényelte vissza Bánffy Éva Mária. Ezt a kommunisták vették el erőszakkal 1948–1949-ben felmenőitől: Bánffy Lászlótól, az édesapjától, aki 1974. december 16-án hunyt el Kolozsváron, Bánffy Jánostól, a nagyapjától, aki 1946. március 8-án hunyt el Kolozsváron, ifj. Bánffy Jánostól, az édesapja testvérétől, aki 1962. február 7-én hunyt el Kolozsváron, mindannyian román állampolgárok. (...) Nem létezik az a virtuális Bánffy gróf, akiről ön említést tesz és a román állam ellenségének állítja be, az ön által említett Bánffy Dániel nem Bánffy Éva Mária felmenője. Tudja-e ön, hogy Bánffy László, Bánffy Éva édesapja a román hadseregben szolgált 1927-ben Botoşani-nál? Akkor hogyan állíthatja, hogy magyar hadügyminiszter és Románia ellenségének a leszármazottja?” – áll többek között az ügyvéd nyílt levelében.
Az ügy 2007-ben robbant ki Maros megye akkori prefektusa, Ciprian Dobre és a Bejenaru, Filip&Parteners kolozsvári ügyvédi iroda között, és akkor 4339 hektár erdőről volt szó.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
Az államelnök-választáson ma nemcsak a jelöltekre kell figyelni, hanem arra is, hogyan hajtjuk össze a szavazólapot. A friss tinta ugyanis könnyen megpecsételheti máshol is a lapot, így a szavazat érvénytelenné válhat.
szóljon hozzá!