Jakab Tünde kezdeményezésére külföldön tanulnak okos telefonos applikációkat programozni a diákok
Fotó: Haáz Vince
Sokan azt gondolják, hogy az Erasmusba bekerült diák csak veszi a csomagját, és külföldre utazik kirándulni, pedig a program nem egyszerűen kirándulás, komoly kutatásokban, projektekben kell évekig részt venniük a diákoknak: miközben az életre is készülnek.
2018. november 25., 20:382018. november 25., 20:38
2018. november 26., 10:032018. november 26., 10:03
Románia középiskoláiban még nem elterjedt, hogy komoly nemzetközi projektekben vesznek részt, leginkább csak most kezdik felfedezni az ezekben rejlő lehetőségeket. A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumban például történelmet írnak jelenleg, amikor
Az Erasmus + az Európai Unió oktatást, képzést, ifjúságügyet és sportot támogató projektje, amely 1,47 milliárd eurós költségvetésével és egy pályázati rendszerrel segíti a fiatalok képzését, tapasztalatszerzését.
„Ha visszapillantunk az elmúlt évekre, elmondhatjuk, hogy iskolánkban nem voltak nemzetközi projektek egy pár évvel ezelőtti Comenius programon kívül. Mi azonban azt gondoljuk, hogy ezzel
– fogalmaz a most induló programok jelentőségéről Mátéfi István, a Bolyai Farkas Gimnázium igazgatója. Hozzáteszi, az iskola oktatói és tanulói rögtön három projektet nyertek az Erasmus + programban, az egyiknek a Bolyai a kezdeményezője is volt.
Jakab Irma Tünde vezető tanár kezdeményezése az ANDRiOS elnevezésű projekt, amelynek segítségével a diákok telefonos alkalmazások programozását tanulhatják meg a két legelterjedtebb, az Android és a iOS alapú okos telefonokra. A marosvásárhelyi gimnázium csaknem százezer eurót nyert kezdeményezőként erre a projektre, amit a diákok külföldi cseretapasztalatok költségeire fordítanak többek közt, ugyanis
Az egész iskolát megmozgatják a nemzetközi projektek
Fotó: Haáz Vince
Egy másik projekt során egy elektronika tananyag megalkotása és az elektronika kör beindítása a feladat, a László József tanár vezette projekt végeredményeként egy 24 fejezetből álló elektronika tankönyvet fog kifejleszteni a magyarországi XTalin mérnöki tervező cég, tehát igazán kézzelfogható eredménye lesz a projektnek. A harmadik egy humán jellegű projekt, amely révén az egészséges életmódot kutatják és népszerűsítik a diákok. A Kálmán Attila tanár vezette projekt során
„Románia középiskoláiban most van elterjedőben az Erasmus +, amelybe nem egyszerű, de nem is túl nehéz bekerülni attól a pillanattól kezdve, hogy nemzetközi partnereket sikerül találni. A Bolyaiban tehetséges diákok vannak, de a Bolyai mint márkanév is sokat jelent európai viszonylatban. Ilyen szempontból nem volt nehéz ezeket a projekteket beindítani” – summáz Mátéfi. Az iskola igazgatója úgy véli:
Az idei év első kilenc hónapjában a Román Rendőrség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai a DIICOT ügyészeivel együtt több mint 700 operatív akciót hajtottak végre a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem terén.
Megerősödő szélre, illetve hófúvásra figyelmeztető, sárga jelzésű riasztásokat adott ki szombaton az Országos Meteorológia Szolgálat az ország délkeleti régiójára. Hétfőig országszerte szeles, csapadékos idő várható.
Átfogó keresés indult a péntek délelőtt eltűnt Sándor Péter Katalin felkutatására Csíkszeredában és környékén.
Kigyulladt egy leparkolt személyautó a csíkszeredai Testvériség sugárúton szombat reggel, a lángok átterjedtek egy másik autóra is.
Több, mint 40 rendőr vett részt a Maros megyei Csatófalván tartott átfogó ellenőrzési akcióban, amelybe közrendvédelmi, közlekedési, bűnügyi és gazdasági nyomozói kapcsolódtak be.
Gyalogost gázolt el egy személyautó pénteken este Csíkszereda központjában, a Kossuth Lajos utcában, a Szabadság téri gyalogátkelőn.
Olyan transzformátorállomás létesült Gyergyóremetén, amilyenhez hasonlót legutóbb évtizedekkel ezelőtt építettek a Hargita megyében. A községben létrejött ipari park üzemeinek ellátása mellett a gyergyói települések áramellátási gondjait is megoldja.
Európában, de az egész világban is a hosszú távú stabilitásnak, a demokrácia kiteljesítésének és a jogállamiságnak is kérdése, hogyan kezelik a kisebbségek problémáit, figyelemmel a bevándorló közösségek mozgására is – jelentette ki Szili Katalin.
Az oktatási minisztérium pénteken közölte, eleget fog tenni az alkotmánybíróság határozatának, amely szerint alkotmányellenes az a törvény, amely csak az állami iskolák tanulóinak biztosít teljesítményösztöndíjat.
szóljon hozzá!