Fotó: Veres Nándor
Műemléki vagy műemlékvédelmi világnap – bármelyik megnevezés helyes, a cél azonban nem más, mint megóvni a több százéves épített örökségeket. A mai nap arra hivatott, hogy erre emlékezzünk, az év többi napján pedig vigyázzunk rájuk.
2024. április 18., 21:042024. április 18., 21:04
Településeink ékkövei a műemlékek, ezekhez kötjük a történelmi eseményeket. A műemléki világnap apropóján székelyföldi nevezetességeket válogattunk össze – a teljesség igénye nélkül –, így ha következőben azok mellett sétálunk el, szánjunk egy pillantást őseink hagyatékára.
Csíkszereda számos műemlékkel büszkélkedhet, melyek közül talán a legnevesebb a csíksomlyói Ferences templom és kolostor, és a Mikó-vár, utóbbiban működik a Csíki Székely Múzeum.
A csíksomlyói Ferences templomot és kolostort sem kell a közönségnek bemutatni, hiszen szakralitásának híre a világ számos országába eljutott már. A templom maga a barokk és a klasszicizmus stílusjegyeit egyaránt tartalmazza, hírnevét mégsem a külsejéből kölcsönzi.
Fotó: Pinti Attila
A Mikó-vár Székelyföld egyik legjobb állapotában megőrzött reneszánsz emléke, persze az idők során többször is felújításra szorult az épület. Mai pompáját az 1970-es években nyerte el, amikor János Pál vezetésével restaurálták a teljes kastélyt. Legutóbbi egy évtizede esett át teljes értékű felújításon a létesítmény.
Fotó: Pinti Attila
Gyergyószentmiklós is több műemléket tudhat magáénak, közülük kettő templom, egy pedig plébániaház. Az egyik ilyen az örmény-katolikus templom. Története a 17. századig vezethető vissza, amikor az örmények bérbe veszik a Ferenczy György esperes által létesített Idegenek temetőjében álló fakápolnát, azzal a feltétellel, hogy ha Erdélyből Moldvába visszatérnek „mindazon szereket és egyházi öltönyöket, melyeket szerezni fognak (...) nem fogják magukkal vinni, hanem a kápolna részére visszahagyják.”
Fotó: Tuchiluș Alex
Sepsiszentgyörgy két műemlékéről mindenképp szólnunk kell: az egyik a Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttese, a másik pedig a Vártemplom.
A Székely Nemzeti Múzeum épületegyüttese Kós Károly nevéhez köthető, saját bevallása szerint karrierje során ezt az épületet tervezte a legszívesebben. Munkája során felhagyott a művészettörténet nagy stílusbeli kérdéseivel és arra fókuszált, ami az erdélyi magyarság valódi jellemzője. A Székely Nemzeti Múzeum az elmúlt években teljesen megújult. négyévi bezártság és kétévnyi felújítás után 2023 őszén nyitotta úja kapuit a „székely nemzet temploma”.
A sepsiszentgyörgyi református vártemplom a város már-már festői kiegészítője, az egykori két védőfalából már csak egy veszi körbe a templomot. Maga a templom egyterű építmény, jellemző stílus rá a gótika. A város egyetlen középkori műemléképületének, a templomnak és körülötte levő épületegyüttesnek a felújítása is néhány évvel ezelőtt fejeződött be.
Fotó: Haáz Vince
Székelyföldön a legtöbb műemlékkel Marosvásárhely büszkélkedhet. Ezek közül Teleki Domokos palotáját és a Teleki Tékát mindenképp érdemes kiemelnünk.
Teleki Domokos palotája „sok gondba, s sok költségbe került” – írja a Romániai Magyar Lexikon –, ami elkészülte után kézről kézre vándorolt, majd 1935-től a református egyház tulajdonában áll.
A Teleki Tékának otthont adó épület L alaprajzú városi palota képezi. Az egykori tulajdonos Wesselényi Kata utódok hiányában az épületet Teleki Sámuel feleségére hagyta, Teleki Sámuel ennek bővítésével alakította ki az Erdélyi Nagyfejedelemség első nyilvános könyvtárának otthont adó csarnokot. Itt hívjuk fel a marosvásárhelyiek figyelmét egy érdekes eseményre: a műemlékvédelmi világnap alkalmából városnéző sétára hívják a történelem és építészet iránt érdeklődő marosvásárhelyieket Az elképzelt város témakörben; erről részleteket ide kattintva kaphatnak.
Fotó: László Ildikó
Székelyudvarhely szintén számos impozáns műemlékkel büszkélkedhet, ezek közül az egykori vármegyeházát (ma polgármesteri hivatal) és a Tamási Áron Gimnáziumot (egykori római katolikus főgimnázium) emeljük ki.
A mai Tamási Áron Gimnázium alapítása a jezsuiták nevéhez köthető, története rögös utat járt be, különböző politikai okok miatt pedig egy időre be is zárt az iskola. Érdekesség, hogy korábban Dr. Petru Groza nevét viselte az iskola, de röpke 32 év után egykori diákját, Tamási Áron írót érte a megtiszteltetés, hogy az iskolát hivatalosan is róla nevezzék el.
A műemlékvédelmi világnapról
1984-ben a Műemlékek és Műemléki Együttesek Nemzetközi Tanácsa (ICOMOS) április 18-át műemléki világnappá nyilvánította. Fontossága nem kérdés: a többszáz éves épített örökségeket világszerte örökös veszély fenyegeti, az idő vasfoga, az ideológiák, háborúk. A mai műemlékvédelem elveit a Velencei Cartában fogalmazták meg. Célja az emberiség közös múltjának és örökségének ünneplése, a világ sokszínű kultúrái lenyomatának megőrzése, felhívni a figyelmet a különleges értékkel bíró műemlékekre és helyszínekre, illetve a védelem fontosságára. (forrás: Wikipédia)
Véget ér a téli szünidő, szerdától folytatódik a tanítás az iskolákban.
Alkoholos befolyásoltság alatt állt a mozdonyvezető a hétfőn este Kóródszentmártonnál történt vonatbaleset idején – közölte a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóosztálya.
Munkaszüneti napok idejére is mindig két táborra oszlik az ország lakossága: azokra, akik szerint „végre”; és azokra, akik szerint „hát hogyne”.
Beüzemelték az e-SIGUR közúti ellenőrző- és bírásgolórendszer első elemeit: egyelőre az A1-es és az A2-es autópályán, illetve a Bukarestet a moldvai országrésszel összekötő DN2-es főút Vrancea megyei szakaszán szerelték fel a traffipaxokat.
Idéntől ismét lesz délutáni ügyfélfogadás a személyi nyilvántartó irodánál Székelyudvarhelyen. Az új program szerint csütörtökönként délután is be tudják nyújtani irataikat az új személyazonossági igazolvány igényléséhez az udvarhelyszékiek.
A Csíki Székely Múzeum és a csíkszeredai városháza március 20-a és április 20-a között újra életre hívja a Transylvanian Design Week-et (TDW). Az esemény második kiadására január 27-ig lehet jelentkezni.
Csúcsidényben korlátoznák a Hargitafürdőre tartó autós forgalmat, az érkezőket az országút melletti parkolóból buszok szállítanák fel, így el lehetne kerülni a torlódást. Ehhez viszont több helyi rendőrre van szükség, akik betartatnák a szabályokat.
Viccnek indult, néphagyomány lett a fotosmartonosi zángatás, melynek gyökerei a két világháború között időre nyúlnak vissza. A Vízkereszt napjához fűződő népszokás hétfő este is sokakat csábított a hagyományőrző megmozdulásra.
Vonat sodort el egy autót a Maros megyei Kóródszentmártonnál. Öt személy megsérült, egyikük a roncsok köré szorult – adja hírül közleményében a Maros megyei tűzoltóság.
Potápi Árpád János, a Magyar Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára emlékére faragott kopjafát avattak fel Madéfalván hétfőn este, két gyermeke és a megemlékező közösség jelenlétében.
szóljon hozzá!