Több mint egy épület, több mint egy múzeum, több mint egy intézmény

Több mint egy épület, több mint egy múzeum, több mint egy intézmény

Sepsiszentgyörgy legrégibb ismert zászlója

Fotó: Vargyasi Levente

Négyévi bezártság és kétévnyi felújítás után megnyitotta kapuit Sepsiszentgyörgyön a Székely Nemzeti Múzeum, a székely nemzet temploma. Noha sok tárlata még korántsem mutatja végleges formáját, a két új kiállítás már ízelítőt adott abból a modern, izgalmas, interaktív múzeumból, amely fiatalnak és öregnek élvezetes formában tálalja a természettudományi, néprajzi, régészeti ismeretanyagot. A csütörtöki ünnepélyes megnyitóra számos neves vendég, közreműködő munkatárs és a kivitelezők jelenlétében került sor.

Bodor Tünde

2023. október 26., 20:242023. október 26., 20:24

Az ünnepség nem véletlenül kapott helyett éppen abban a teremben, ahol a Mérföldövek című múzeumtörténeti kiállítás látható, hiszen a felújítás végezte is egy mérföldkő, a legutolsó, az elsőt pedig éppen a múzeumalapítás pillanata jelenti. 1875-ben történt ugyanis „az a hallatlan dolog, hogy egy székely asszony nem gyermekeire hagyta vagy idegeneknek adta el családja vagyonának igen becses hányadát, hanem ebből a vagyonrészből múzeumot alapított és e múzeumot a székely nemzetnek adományozta.

Idézet
Csereiné Zathureczky Emilia nemcsak vagyonát, gyűjteményeit és tudásának legjavát hagyta örökül nemzettársainak és az utána következő nemzedékeknek, hanem azt is, hogy e kincset őrizni és gyarapítani kell”

– idézte Csutak Vilmos egykori múzeumigazgató szavait P. Magyarosi Imola színésznő, az ünnepség moderátora a megnyitó felvezetőjében, a későbbiekben pedig e mérföldkövekből egyre többet megismerhetett a hallgatóság.

Az elsőként felszólaló Vargha Mihály múzeumigazgató összefoglalta a legutóbbi munkálatok lényegét: nemcsak külsőleg szépült meg a múzeum,

a vízelvezetéstől a tetőig, az épületgépészettől az épületet körülvevő parkig minden megújult.

Vargha rendkívül szerencsés körülménynek értékelte, hogy abban a jelenben, amelyben „a közbeszerzésekre vonatkozó hiányos törvénykezés sokszor szült szörnyeket”, és csak döcögtek vagy teljességgel megfeneklettek a munkálatok, a múzeum felújításakor összhangban folyt a munka, a megrendelő–tervező–kivitelező háromszögben „nyelvi nehézségek nem voltak”, azaz

kulturált hangnemben folytatott párbeszéddel mindig szót tudtak érteni a helyi cégekkel.

„A munka dandárja ezután jön” – mondta az intézmény igazgatója, célként fogalmazva meg, hogy a fiatalokat meg kell fogni, a szívhez és az észhez is kell szólni, valamint hogy az „élő múzeum” a szabadidő minőségi eltöltésére is alternatívát kínáljon.

Galéria

VR-szemüveggel lőhetünk szabadságharc korabeli fegyverrel

Fotó: Vargyasi Levente

Kovászna Megye Tanácsa intézményfenntartó szereppel bír, ugyanakkor a felújítást célzó uniós pályázat koordinátora és társfinanszírozója is volt. Tamás Sándor tanácselnök szerint a székely nemzet múzeuma szülőföldünk egyik legerősebb kulturális erőtere, és ez egy nagyon tudatos tervezés eredménye. Idézte a transzszilvanista Kós Károlyt, az épület tervezőjét: „Számbavéve mindazt, amit Erdély magyar népére, főképpen pedig a székelységnek népi építkezéséből, illetve népi művészetéből tipikusnak láttam és vallottam, valamelyest megnemesítve úgy alkalmaztam egy modern és speciál igényeket szolgáló alaprajzra, hogy az magától értetődően természetes és művésziesen monumentális lehessen és

Idézet
senki székely ne szégyellje azt magáénak vallani.”

Ezt a célt nemcsak a szónok, de minden jelenlévő teljesültnek érezte.

Tamás Sándor elmondta, a múzeum felújítása egyben a befejezését is jelenti, mert csak most készült el a Kós által tervezett kapu és a kertbe tervezett ivókút, előbbi a múzeum asztalosának, Ferencz Lászlónak, utóbbi Éltes Barna szobrászművésznek a keze munkája. Köszönet járt érte nekik és a múzeum, valamint a megyei tanács minden közreműködő, egységben cselekvő, kitartó, nehezített pályán is magas színvonalon cselekvő munkatársának.

Galéria

Lehet nyomdázni – egy szép Székely Nemzeti Múzeum logót emlékbe

Fotó: Vargyasi Levente

Tamás Sándor egy „friss örömhírt” is hozott a megnyitón jelenlévőknek. Megtudhattuk, a Magyar Országgyűlés október 25-én, azaz szerdán arról döntött, hogy

december 16-át, Kós Károly születésnapját a magyar építészet napjává nyilvánítja.

Lázár János miniszter előterjesztése szerint „ez nem csupán a Kós Károly szellemi örökségére való emlékezés napja, hanem a nemzet- és országépítő akaratot, a teremtő alázatot, a közösségépítő lelkületet megtestesítő ember születési dátumához kötött szakmai ünnep”.

Galéria

Nyáry Krisztián is megnézte a múzeumot

Fotó: Vargyasi Levente

Brendus Réka, a magyar kormány Nemzetpolitikai Államtitkárságának osztályvezetője azokról is szót ejtett, akik úgy gondolják, hogy nincs helye a magyar, székely múltnak és kultúrának ebben az országban, de felemelő, megerősítő üzenete is volt.

„Ez már nem is múzeum, ez a hely a székely nemzet örökségének, mindennapjainak, életművének, születésének és dicsőségének otthona és még annál is több,

Idézet
a székelység megmaradásának szentélye.

(…) Bár hajlamosak vagyunk úgy tekinteni egy múzeumra mint történeti örökségünk gyűjteményére, ide azért is jövünk, hogy a múlt viharaiban edzett nemzet erejéből feltöltődjünk, példát merítsük, hogy megtaláljuk a helyes utat egyénként és közösségként.”

Galéria

Vargha Mihály becses ajándékot kapott Csuha Imrétől

Fotó: Vargyasi Levente

L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum igazgatója felidézte, hogy 1910-ben a Múzeumok és Könyvtárak Országos Főfelügyelőségének vezetője azt javasolta a Székely Nemzeti Múzeum igazgató választmányának, hogy Hültl Dezsőt kérje fel az új múzeumépület tervezésére. És bár ő meg is tette, amire kérték, Kós emlékezete szerint azt mondta neki: „én nem akarnám ezt az épületet felépíteni, úgy érzem, ez nem nekem való feladat. Akartam székely épületet kihozni, de nem hiszem, hogy ez volna az igazi. És egyáltalán, helyesnek gondolom, ha az ország vidékein épülő múzeumok – sőt minden kultúrépület – lehetőleg annak az országrésznek a népének és művészi miliőjének kifejezőjévé legyen, sokkal inkább, mint ahogy ez eddig történt.” Ezek után

Kós egy héten belül vitte a vázlatot, és 1910-ben megbízást kapott a részletes kiviteli tervek elkészítésére is.

L. Simon László fontosnak tartotta, hogy a magyar és a székely nemzeti múzeum közötti régi szakmai együttműködés és barátság fennmaradjon, de felhívta a figyelmet arra is, hogy a magántámogatások rendszerét, a magán mecenatúrát erősíteni kell, mert a kultúra finanszírozása nemcsak állami feladat.

Idézet
Legyen a kultúra támogatása újra polgári erény!

– e felhívással zárta beszédét, majd átadott egy, a Magyar Nemzeti Múzeum 220 éves fennállása alkalmából kiadott emlékérmet Vargha Mihálynak „azzal a reménnyel, hogy ez a múzeum 220 év múlva is állni fog és akkor is közösségünk javát fogja szolgálni”.

Galéria

Nagy nap Vargha Mihály számára, amely sok mindent feledtet az elmúlt négy év megpróbáltatásaiból

Fotó: Vargyasi Levente

Székely István, az RMDSZ társadalmi kapcsolatokért felelős alelnöke szerint 2002 után a generációváltás nyomán megjelentek azok az emberek, akik „elmentek a falig”, a térség nagyot lépett előre az intézményalapítás tekintetében is, Székelyföld elkezd magára találni és összerdélyi feladatokat magára vállalni. Megjelent egy olyan generáció, amely már európai lehetőségeit tartja természetesnek, ugyanakkor újra kell fogalmazza magát, választ találjon arra, hol a helye a világban, Európában, milyen feladatokat vállal az erdélyi magyar közösségen belül, hogyan kapcsolódik a román államhoz.

„A Székely Nemzeti Múzeum fogódzókat ad, hogy a múlt autentikus gyökereihez nyúljon vissza, és elmeséli azokat a történeteket, amelyek által otthonra lelünk e hazában” – zárta beszédét Székely.

Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Dr. Csuha Imre, a Magyar Nemzeti Bank elnöki tanácsadója, aki civilben műtörténész egy szép ajándékot hozott a múzeumnak: Klement György honvéd őrnagy kardját, amellyel a felvidéki katona Beszterce környékén harcolt a szabadságharcban.

A megnyitó ünnepség utolsó momentumaként Vargha Mihály egy kis ajándékot nyújtott át mindazoknak, akik a felújításhoz hozzátették a maguk szaktudását, akaratát, így az említett felszólalóknak, a kivitelező Baumeister cég szakembereinek és a megyei tanács apparátusához tartozó személyeknek.

Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Az ünnepi műsor lélekemelő perceinek bizonyultak a Petrás Mária és zenekara által elénekelt-eljátszott népi imák, amelyekkel a csángómagyar világból adtak át hangokat, hangulatokat, büszkén vállalva, hogy keleti gyökerű kultúránk és hitünk tartott meg minket a magyarság soraiban.

Játszani is lehet a kiállításokon, de digitális továbbképzésre is ráveszik a látogatót

A továbbiakban Herczeg Ágnes a megújult múzeumkertben vezette körbe az érdeklődőket, Tóth-Bartos András történész pedig – aki Kinda István mellett a Géniusz a hősök mögött tárlat kurátora – az „új szemléletű” kiállításon kalauzolta végig a vendégeket. „A háromszéki önvédelmi harc megszervezését közösségi szempontból vizsgáló kiállítás célja, hogy megjelenítse a szabadságharc háromszéki eseményeit, illetve hadiiparának megszervezését, ugyanakkor a forradalom hátországának történéseit, a hősök mögötti hétköznapi géniuszokat, az önfeláldozó módon megnyilvánuló közösséget, és kidomborítsa a női szerepeket is” – írja a megnyitó beharangozójában.

Galéria

Fotó: Vargyasi Levente

Az új szemléletet magunk is megtapasztalhattuk, hiszen nemcsak a multimédiás felületekkel, de kézzelfogható eszközökkel is bevonják a nézőket a bemutatott korba: ráveszik, hogy katonát öltöztessen, ágyút faragjon, ahogy azt 1848-ban tették, de

kilőhet korabeli rakétát VR-szemüveggel,

és ha egy kamera lencséje elé áll, megnézheti magát huszárhadnagyi öltözetben egy applikációnak köszönhetően.

Sok kiállítási tárgyat még fehér lepellel letakarva láthatunk, épp csak egy résen, egy „kutatóablakon” keresztül, ennek oka Kinda István magyarázata szerint az, hogy ezek a költöztetéskor voltak így „felruházva”, és mivel a visszaköltözés még nincs befejezve, a leplek pedig restaurálatlan tárgyakat rejtenek, mellettük egy QR-kód az új honlapra vezeti a látogatót, ahol teljes szépségében láthatja a múzeumi darabot.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 23., kedd

Hamisított termékek miatt tartottak házkutatást Székelyudvarhelyen

Hamisított termékekkel való jogtalan kereskedelem megalapozott gyanúja miatt őrizetbe vettek egy férfit Székelyudvarhelyen, miután több házkutatást is tartottak a város területén.

Hamisított termékek miatt tartottak házkutatást Székelyudvarhelyen
2024. április 23., kedd

Neves nemzetközi tréner tart előadást Székelyudvarhelyen

Közös rendezvényt szervezett az RMKT és az UKKSZ csütörtökre Székelyudvarhelyen, melyen rangos előadó fog beszélni a vállalkozók számára is egyik legfontosabb területről, a vezetésről.

Neves nemzetközi tréner tart előadást Székelyudvarhelyen
2024. április 23., kedd

Nincs meglepetés: Tőke Ervin lesz az EMSZ csíkszeredai polgármesterjelöltje

Harmadjára is bevállalja a polgármesterjelöltséget Tőke Ervin Csíkszeredában, aki idén is az Erdélyi Magyar Szövetség (EMSZ) színeiben indul a városvezetői pozícióért a júniusi helyhatósági választásokon. Gyűjti a lakossági aláírásokat a támogatásához.

Nincs meglepetés: Tőke Ervin lesz az EMSZ csíkszeredai polgármesterjelöltje
2024. április 23., kedd

Csíkszeredába is elhozzák a híres akadályversenyt

Lehet jelentkezni a szeptemberben esedékes csíkszeredai Spartan Race-re. Az akadályverseny-sorozat csíkszeredai rendezvényén a városközpontot összekapcsolva Somlyó-hegyével alakítanak ki egy különböző akadályokból álló pályát.

Csíkszeredába is elhozzák a híres akadályversenyt
2024. április 23., kedd

Beiktatta választási iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ

Beiktatta kedden a körzeti választási irodánál a polgármesteri és önkormányzati képviselői jelöltjeinek iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ. A tanácsosi listán vannak változások az előválasztáson született sorrendhez képest.

Beiktatta választási iratcsomóit a gyergyószentmiklósi RMDSZ
2024. április 23., kedd

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik

Mága Zoltán hegedűművész, Liszt Ferenc-díjas magyar zenész május 3-án, pénteken 19 órától marosvásárhelyi Kultúrpalota nagytermében lép színpadra.

Mága Zoltán hegedűművész Marosvásárhelyen koncertezik
2024. április 23., kedd

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható

Jelentős csapadékra és a szél élénkülésére figyelmeztető előrejelzést bocsátott ki kedden az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) tizenkét megyére.

Csapadék és szél: csütörtök reggelig az egész országban rossz idő várható
2024. április 23., kedd

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?

Romániában élünk, de nem igazán beszélünk románul – erre az örökös problémára hívja fel a figyelmet az április 23-án megrendezett román nyelvi kompetenciák verseny. A versenyt Hargita megyei magyar anyanyelvű 9–11. osztályos diákok számára szervezték meg.

Beszélik a román nyelvet a székelyföldi magyar diákok?
2024. április 23., kedd

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben

Porig égett egy gazdasági épület Kápolnásfaluban, a kedd hajnali tűzben számos baromfi és haszonállat elpusztult.

Állatok vesztek oda a kápolnási tűzvészben
2024. április 23., kedd

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők

Hargita megyében is elkezdték hétfőn az Érzékelő az életért kampányban adományozott 500 füst- és szén-monoxid-érzékelő felszerelését a tűzoltóság munkatársai.

Életeket menthetnek a füst- és szén-monoxid-érzékelők
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!