Csendélet az autóbusz-állomáson. Kényszerpihenő a járvány miatt
Fotó: Pinti Attila
Minimálisra csökkent a helyközi és távolsági autóbusz-közlekedés Székelyföldön a koronavírus-járvány terjedését követő korlátozások nyomán. Csak ingázókat szállítanak a buszok, de egyre kevesebb az utas, és egyre nagyobb a cégek vesztesége, így kérdéses a folytatás. A vonatjáratok is ritkulnak.
2020. április 06., 15:572020. április 06., 15:57
Behúzták a vészféket márciusban a tömegközlekedés számára a járványhelyzet miatti korlátozásokkal. Március közepe előtt már leálltak a nemzetközi autóbuszjáratok, ezt követték a megyeköziek, majd a megyéken belüli járatok nagy többségét függesztették fel, mivel elmaradtak az utasok.
A csíkszeredai távolsági autóbusz-állomást még néhány héttel ezelőtt a nemzetközi járatok mellett a moldvai városokat Brassóval, Kézdivásárhelyt Marosvásárhellyel összekötő járatok is érintették, mára ebből nem maradt semmi,
Veres Sz. János, a buszállomást működtető Csíki Trans Kft. igazgatója szerint a vidéki járatok 90 százaléka leállt.
Fotó: Pinti Attila
– ismertette az igazgató.
A Hargita és Maros megyékben számos útvonalon buszjáratokat üzemeltető Bálint Trans Kft. tevékenysége szinte teljesen leállt – tudtuk meg a cégtől. Csíkszereda környékén megtartották az Ajnádra, Balánbányára és Kászonba tartó járataikat, amelyek reggel szállítják a városba az ingázókat, délután pedig vissza. Ezek azonban veszteségesen működnek, mert egyre kevesebb az utas, a sofőrök fizetését viszont biztosítani kell,
Fotó: Pinti Attila
Maros megyében is két ingázókat utaztató járat maradt üzemben, mert másra nincs is igény és lehetőség – tájékoztattak. Alkalmazottaik egyelőre megkapják a bérüket. A farkaslaki székhelyű Transp-Tur Kft. nemzetközi és belföldi útvonalakon közlekedő buszjáratai is leálltak, a nemzetköziek március közepétől, a helyköziek április elsejétől – számolt be kérdésünkre Demény Magdolna cégvezető, aki elmondta, a vidéki járatok márciusban még a kiadott bérletek alapján közlekedtek. „Lehet, hogy még vannak ingázók vidékről, de nem tudjuk megoldani, hogy 2-3 személyt szállítsunk egy-egy útvonalon, ezt jelentettük a megyei tanácsnak is” – magyarázta az illetékes, akitől megtudtuk,
Annyira veszteséges tevékenység ez, hogy ha naponta 4-500 lejt dobnának a Marosba, jobban járnának – érzékeltette a helyzetet Fehér Zoltán, a gyergyószentmiklósi Vándor Trans Kft. ügyvezetője. A busztársaság által Gyergyószentmiklós környékén üzemeltetett járatok még közlekednek, reggel 5–6 órakor indulnak a városba Borzontról, illetve a Gyergyócsomafalvát, Gyergyóújfalut, Tekerőpatakot, Kilyénfalvát és Marosfalvát érintő járatok, és délután vissza. Az illetékes szerint annyira lecsökkent az utasszám, hogy szinte személyautóval is meg lehetne oldani a szállításukat, de mivel vannak még működő cégek, nem akarnak kitolni a vidékről ingázó alkalmazottakkal, akik másképp nem tudnak eljutni a munkahelyekre. Ezért
Hogy mi lesz utána, még nem lehet tudni.
Fotó: Pinti Attila
A csökkenő utasszám miatt a Román Vasúttársaság Székelyföldön is kevesebb szerelvényt közlekedtet, több Regio besorolású járatot felfüggesztettek. Így Székelyudvarhely és Székelykeresztúr között nem közlekedik a 3541-es és a 3544-es számú, Székelyudvarhely és Segesvár között pedig a 3549 és a 3550-es számú szerelvény. Brassó és Gyergyószentmiklós között a 4509-es, Csíkszereda és Gyergyószentmiklós között a 4522-es, Brassó és Csíkszereda között pedig a 4515-ös számú vonatjárat közlekedését függesztették fel. Csíkszeredától Tusnádfürdőig, illetve Marosfőig már nem lehet eljutni a 4524-es, illetve a 4523-as számú járatokkal. De szintén nem közlekedik Marosvásárhelytől Dédáig és vissza a 4544-es, a 4552-es, illetve a 4545-ös számú szerelvény sem. Az aktuális menetrend elérhető az infofer.ro oldalon.
A második fiskális csomagnak nem csak a bírák és az ügyészek nyugdíját, hanem az összes különnyugdíjat szabályoznia kell – jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan.
Ilie Bolojan pénteken bejelentette, hogy a kormány második deficitcsökkentő csomagjának része az állami vállalatok reformja, ezen belül az igazgatótanácsaik létszámának csökkentése és a vezetőik juttatásainak korlátozása.
Fizetése 20 százalékát az államkasszába utalta pénteken Bogdan Ivan energiaügyi miniszter, aki arra kérte a minisztériumnak alárendelt vállalatok vezetőit, hogy kövessék a példáját.
A parlament épületén lévő antennák és elektromágneses mezőt generáló berendezések azonnali leszerelését kérték pénteken a szenátus alkalmazottainak szakszervezetei, arra hivatkozva, hogy a kormány korlátozni készül a veszélyességi bérpótlékot.
A marosvásárhelyi magyar közösség ünnepét, a Vásárhelyi Forgatagot idén augusztus 27–31. között szervezik meg, idén pedig a „vásárhelyiség” köré épül. A tizenkettedik családi rendezvényen mindenki talál magának való programot idén is.
Hatvanmillió lejből újítják fel a Csíkszentmártoni Korai Fejlesztő és Rehabilitációs Központot. Hargita Megye Tanácsa és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház partnerségben pályázott európai uniós és kormányforrásokra.
Idén 23 Hargita megyei templom és műemlék felújítására, restaurálására biztosít 1,6 millió lejt Hargita Megye Tanácsa – soron kívüli ülést tartottak pénteken.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
2 hozzászólás