Balánbánya főutcáján, a református templomtól nem messze óvoda épült a város magyar anyanyelvű gyermekei számára. A magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának támogatásával elkészült tanintézetet vasárnap adták át.
2019. november 17., 17:362019. november 17., 17:36
2019. november 17., 19:282019. november 17., 19:28
Fotó: Gábos Albin
Balánbánya főutcáján, a református templomtól nem messze óvoda épült a város magyar anyanyelvű gyermekei számára. A magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának támogatásával elkészült tanintézetet vasárnap adták át.
2019. november 17., 17:362019. november 17., 17:36
2019. november 17., 19:282019. november 17., 19:28
Fotó: Gábos Albin
Korábban egy alapítványi tulajdonú, romos épület állt azon a telken, amelyet az Erdélyi Református Egyházkerület egy másik területtel cserélt el azért, hogy ott magyar óvoda épülhessen. A terület tulajdonjogának rendezése után tavaly kezdődött el a korszerű, minden igényt kielégítő óvoda építése, amelynek
Mint Orbán Loránd, az RMDSZ helyi szervezetének elnöke kérdésünkre elmondta, jelenleg huszonkét gyermek jár a másik óvoda magyar csoportjába, ők januártól kezdenek az új helyszínen. Ugyanakkor előkészületben van egy magyar bölcsődei csoport megszervezése is, ők tizenketten vannak.
Fotó: Gábos Albin
A tágas udvarral, játszótérrel, filagóriával ellátott korszerű épület, amelynek elkészítését, felszerelését a magyar kormány óvodafejlesztési programja kétmillió lejjel támogatta, a református egyház tulajdonában van, az óvoda üzemeltetését szerződés alapján a helyi önkormányzatra bízták.
A vasárnapi avatóünnepség a református templomban megtartott istentisztelettel kezdődött, ahol Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdetett igét. Mint mondta, ilyenkor hálát kell adni azért, hogy vannak gyermekek, és vannak szülők, akik vállalják őket, de a hálaadás legyen egyúttal kötelesség és feladat is, mert nem elég az épület, megfelelő pedagógusok is kellenek az oktató-nevelő munkához.
Fotó: Gábos Albin
Az óvodánál Szatmári Szilárd csíkszeredai református lelkész, espereshelyettes szólt a jelenlévőkhöz, majd Demeter Levente Hargita megyei főtanfelügyelő következett, aki úgy fogalmazott, az új óvoda szilárd alapokat jelent, amely megalapozza a gyermekek iskolai helytállását, és sok szülő érezheti azt, hogy érdemes a magyar nyelvű oktatást választania gyermeke számára.
Dézsi Zoltán, az Erdélyi Református Egyházkerület főgondnoka szerint egy újabb győzelemről van szó, amely azt mutatja, hogy az a közösség, amely igyekszik megőrizni önmagát, megkapja méltó jutalmát.
Borboly Csaba, a Hargita megyei önkormányzat elnöke úgy értékelt, Balánbányának sok szövetségese van, köztük a magyar kormány, az egyházak, politikusok, vállalkozók, akik hisznek a város jövőjében, és a mai nap is azt bizonyítja, hogy van rá okuk.
Fotó: Gábos Albin
Grezsa István, a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának koordinálásáért felelős miniszteri biztos arról beszélt, hogy az óvodában jó színvonalú és keresztyén szellemiségű nevelői munkára számítanak. Emlékeztetett, minden korábbi veszteség ellenére a 21. században a magyarság azon van, hogy a gyarapodó nemzetek sorába emelkedjék.
– utalt a magyar kormány óvodafejlesztési programjára, amely – mint mondta – a magyar jövőről szól. „Minden magyarra számítunk, a balánbányaiakra éppúgy, mint a budapestiekre. Ha egy vérből valók vagyunk, ezt mindennap mondjuk el magunknak” – biztatta a jelenlévőket Grezsa István.
Fotó: Gábos Albin
A balánbányai óvodások ünnepi műsorral kedveskedtek a vendégeknek, akik ezután belülről is megtekintették az épületet.
„Száz évig panaszkodtunk, hogy fogy a népünk, fogy az erőnk, megfosztottak minket értékeinktől. Most a Kárpát-medencei magyarságra egységként gondolunk, és büszkén tervezzük a jövőnket” – mondta Grezsa István miniszteri biztos vasárnap Backamadarason az újonnan épült óvoda és bölcsőde átadásán.
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Fotó: Gábos Albin
Megkönnyítették a fegyvertartási engedély igénylését, ezentúl online is lehetőség van erre. Évről évre nő a fegyvertartási engedéllyel rendelkezők száma, idén Hargita megyében 88-an kérték. Jelenleg közel 2400 embernek van fegyvere a megyében.
A Gyergyói-medence magyar tannyelvű iskoláiban folytatódik az a zenei-előadássorozat, melyet a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Rákóczi Tárogató Egyesület szervez, a kuruc hősökre és különösen II. Rákóczi Ferenc fejedelemre emlékezve.
Három székelyudvarhelyi fotós, Balázs Attila, Erdély Bálint Előd és Magyari Hunor munkáit lehet megtekinteni Székelyudvarhely központjában. A kiállításokat szerda este nyitották meg baráti hangulatban.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerint már a romániai elnökválasztás második fordulója előtt megszülethet a döntés Románia teljes körű schengeni csatlakozásáról, amelyet december végéig hivatalosítanak, és a gyakorlatban jövő év tavaszától lenne érvényes.
Szinte lehetetlen megjósolni, hogy milyen árak szerepelnek majd a számlákon 2025. április 1-jétől, ettől függetlenül az energiaügyi miniszter „belőtte”, hogy nagyjából milyen intervallumban mozoghat az elektromos energia kilowattóránkénti ára.
A hálózaton végzett javítási munkálatok miatt nem lesz víz a mai napon Gyergyószentmiklós egy részén.
Csíkszereda és Izmir, valamint a két város környékének szépségeit tárják a nézők szeme elé a megyeháza földszinti kiállítóterében nyíló fotókiállítással pénteken.
Forgalomkorlátozásra kell számítani csütörtökön a Bethlen Gábor utcában a kórház és a múzeum közötti szakaszon – adja hírül Székelyudvarhely Polgármesteri Hivatala.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
szóljon hozzá!