Üveg is nagy mennyiségben gyűlt. Újrahasznosítják
Fotó: Csíkrákos község Facebook-oldala
Közös érdeke fűződik a szelektív hulladékgyűjtéshez a lakosságnak, a hulladékgazdálkodási vállalkozásoknak, illetve a csomagolóanyag-gyártó és értékesítő cégeknek. A cél, hogy minél kevesebb szemét kerüljön a lerakókba, és minél többet újrahasznosítsanak a hulladékokból. Ennek érdekében nemrég több csíkszéki településen nagyszabású hulladékgyűjtési akciót szerveztek.
2018. október 04., 09:072018. október 04., 09:07
A Környezetvédelmi Alapba évente illetéket kell befizetniük azoknak a csomagolóanyag-gyártó és értékesítő cégeknek, amelyek nem bizonyítják be hogy szelektíven visszagyűjtötték újrahasznosítás céljából a törvény által előírt csomagolóanyag-mennyiséget.
Ez a mennyiség változik különböző csomagolóanyag-típusonként: üveg, papír esetében a piacra dobott mennyiség 60 százalékát kell szelektíven visszagyűjteni, fém és alumínium esetében 50, a fa 15, és a műanyag 22,5 százalékát. Ugyanakkor
ez az arány pedig 2020-ra el kell érje a 60 százalékot.
Mindezen tényezők arra sarkallják az érintetteket, hogy minél több szelektív hulladékot gyűjtsenek be a lakosságtól. Ebből a célból szervezték meg a nagyszabású hulladékgyűjtési akciót szeptember 21–27. között a csíkszeredai hulladékgazdálkodással foglalkozó Eco-Csík Kft., valamint a szolgáltatási területén lévő önkormányzatok, közösen az Amigo, a Harplast és az Eco Bálint Recycling Kft.-vel.
– számolt be Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója. Eloszlás szerint 60 százalékát teszi ki ennek a mennyiségnek az üveg, 30 százalékát a karton és a papír, és a fennmaradó rész pedig műanyag. Az igazgató hozzátette, mindenkinek megérte az akció, hiszen a lakosok vásárlási utalványt kaptak cserébe a hulladékért, a cégeknek pedig a begyűlt mennyiséggel kevesebb hulladék után kell a Környezetvédelmi Alapba illetéket befizetni.
Ugyanakkor a begyűjtött szelektív hulladék mennyiségével az önkormányzatok is jól jártak, mert a kötelező 35 százalékos hulladék-újrahasznosítási arány teljesítéséhez egyre közelebb kerülnek. Az igazgatótól tudjuk,
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere megkeresésünkre elmondta, nagyon hasznosnak találja a hulladékgyűjtési akciókat, mindamellett, hogy most már a kászoni lakók is egyre többen külön gyűjtik zsákokban a szelektív hulladékot, amelyet a kapuk elöl rendszeresen elszállít a szolgáltató.
– jegyezte meg. Hozzátette, a múlt heti kampány során is számos újrahasznosítható hulladékot tudtak begyűjteni a lakóktól.
Az akció egyik szervezőjét, az Amigo vállalkozást is megkérdeztük, Doru Vancu környezetvédelmi felelős munkatársuk elmondta, számukra megérte ezt az akciót megszervezni, még úgy is, hogy költsége volt többek között a vásárlási utalványoknak, a szállításnak, a szervezésnek és az akcióban dolgozóknak. Tőle tudjuk, hogy jövőtől változik a vonatkozó jogszabály, és így a hulladékok újrahasznosítását nem tudják többé a helyi hulladékgazdálkodási céggel megoldani, hanem kötelesek lesznek szerződést kötni felelősségátvállaló szervezetekkel (Organizaţiile de Transfer de Responsabilitate – OTR), amelyekből alig van tíz engedélyezett vállalkozás az országban.
A cégeknek havonta kell vezetniük a termelt és begyűjtött hulladékmennyiséget, évente pedig jelentést kell benyújtaniuk erről a Környezetvédelmi Alapba, valamint a megyei környezetvédelmi ügynökségekhez. Mint Puskás Évától, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársától megtudtuk, a 2017-es évre vonatkozó jelentést idén március végéig kellett a cégeknek benyújtaniuk, kivéve azoknak, akik szerződést kötöttek egy felelősséget átvállaló szervezetekkel (OTR). Az megyei ügynökséghez leadott jelentések feldolgozását ugyan már elvégezték, de nem tudnak pontos adatokkal szolgálni mindaddig, amíg Bukarestben is jóvá nem hagyják az összesítést. Annyit viszont az intézmény munkatársa elmondott, hogy
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
Miért nincs túljelentkezés az orvosi rezidensvizsgákon és miért éri meg a háziorvosi szakosodást választani – többek között erről is beszélgettünk Vass Levente egészségügyi szakemberrel a vasárnap tartandó rezidensvizsga kapcsán.
Rászoruló családok számára tart jótékonysági gyűjtést a Csíkszeredai Vöröskereszt Kis Cipő elnevezéssel november 23-án és 24-én Szabadság-téren és a Csíki NEST pláza területén.
Erősen irritáló hatású vegyszert tartalmazó palackokat dobott valaki a szelektív hulladékba, emiatt le kellett állítani a munkafolyamatot a lécfalvi hulladéklerakóban. A sepsiszentgyörgyi köztisztasági vállalat nagyobb elővigyázatosságra int.
szóljon hozzá!