
Üveg is nagy mennyiségben gyűlt. Újrahasznosítják
Fotó: Csíkrákos község Facebook-oldala
Közös érdeke fűződik a szelektív hulladékgyűjtéshez a lakosságnak, a hulladékgazdálkodási vállalkozásoknak, illetve a csomagolóanyag-gyártó és értékesítő cégeknek. A cél, hogy minél kevesebb szemét kerüljön a lerakókba, és minél többet újrahasznosítsanak a hulladékokból. Ennek érdekében nemrég több csíkszéki településen nagyszabású hulladékgyűjtési akciót szerveztek.
2018. október 04., 09:072018. október 04., 09:07
2018. október 04., 09:072018. október 04., 09:07
A Környezetvédelmi Alapba évente illetéket kell befizetniük azoknak a csomagolóanyag-gyártó és értékesítő cégeknek, amelyek nem bizonyítják be hogy szelektíven visszagyűjtötték újrahasznosítás céljából a törvény által előírt csomagolóanyag-mennyiséget.
Ez a mennyiség változik különböző csomagolóanyag-típusonként: üveg, papír esetében a piacra dobott mennyiség 60 százalékát kell szelektíven visszagyűjteni, fém és alumínium esetében 50, a fa 15, és a műanyag 22,5 százalékát. Ugyanakkor
ez az arány pedig 2020-ra el kell érje a 60 százalékot.
Mindezen tényezők arra sarkallják az érintetteket, hogy minél több szelektív hulladékot gyűjtsenek be a lakosságtól. Ebből a célból szervezték meg a nagyszabású hulladékgyűjtési akciót szeptember 21–27. között a csíkszeredai hulladékgazdálkodással foglalkozó Eco-Csík Kft., valamint a szolgáltatási területén lévő önkormányzatok, közösen az Amigo, a Harplast és az Eco Bálint Recycling Kft.-vel.
– számolt be Pál Tamás, az Eco-Csík Kft. igazgatója. Eloszlás szerint 60 százalékát teszi ki ennek a mennyiségnek az üveg, 30 százalékát a karton és a papír, és a fennmaradó rész pedig műanyag. Az igazgató hozzátette, mindenkinek megérte az akció, hiszen a lakosok vásárlási utalványt kaptak cserébe a hulladékért, a cégeknek pedig a begyűlt mennyiséggel kevesebb hulladék után kell a Környezetvédelmi Alapba illetéket befizetni.
Ugyanakkor a begyűjtött szelektív hulladék mennyiségével az önkormányzatok is jól jártak, mert a kötelező 35 százalékos hulladék-újrahasznosítási arány teljesítéséhez egyre közelebb kerülnek. Az igazgatótól tudjuk,
András Zoltán, Kászonaltíz polgármestere megkeresésünkre elmondta, nagyon hasznosnak találja a hulladékgyűjtési akciókat, mindamellett, hogy most már a kászoni lakók is egyre többen külön gyűjtik zsákokban a szelektív hulladékot, amelyet a kapuk elöl rendszeresen elszállít a szolgáltató.
– jegyezte meg. Hozzátette, a múlt heti kampány során is számos újrahasznosítható hulladékot tudtak begyűjteni a lakóktól.
Az akció egyik szervezőjét, az Amigo vállalkozást is megkérdeztük, Doru Vancu környezetvédelmi felelős munkatársuk elmondta, számukra megérte ezt az akciót megszervezni, még úgy is, hogy költsége volt többek között a vásárlási utalványoknak, a szállításnak, a szervezésnek és az akcióban dolgozóknak. Tőle tudjuk, hogy jövőtől változik a vonatkozó jogszabály, és így a hulladékok újrahasznosítását nem tudják többé a helyi hulladékgazdálkodási céggel megoldani, hanem kötelesek lesznek szerződést kötni felelősségátvállaló szervezetekkel (Organizaţiile de Transfer de Responsabilitate – OTR), amelyekből alig van tíz engedélyezett vállalkozás az országban.
A cégeknek havonta kell vezetniük a termelt és begyűjtött hulladékmennyiséget, évente pedig jelentést kell benyújtaniuk erről a Környezetvédelmi Alapba, valamint a megyei környezetvédelmi ügynökségekhez. Mint Puskás Évától, a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség munkatársától megtudtuk, a 2017-es évre vonatkozó jelentést idén március végéig kellett a cégeknek benyújtaniuk, kivéve azoknak, akik szerződést kötöttek egy felelősséget átvállaló szervezetekkel (OTR). Az megyei ügynökséghez leadott jelentések feldolgozását ugyan már elvégezték, de nem tudnak pontos adatokkal szolgálni mindaddig, amíg Bukarestben is jóvá nem hagyják az összesítést. Annyit viszont az intézmény munkatársa elmondott, hogy
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
szóljon hozzá!