Miként jut el a kormánypénz Bukarestből Székelyföldre?

Tánczos Barna szenátor •  Fotó: Veres Nándor

Tánczos Barna szenátor

Fotó: Veres Nándor

Az ötlet felmerülésétől kezdődően évekbe is telhet, mire megszületik a finanszírozási döntés egy-egy nagyobb beruházás esetében. Tánczos Barna szenátorral, a szenátus pénzügyi bizottságának tagjával a beruházási támogatások megszerzésének módjáról és az ezzel kapcsolatos buktatókról beszélgettünk.

Iszlai Katalin

2020. október 31., 15:062020. október 31., 15:06

Számos tényezőtől függ a nagyobb beruházási támogatások, kormánypénzek megszerzése: a folyamat gyorsaságát befolyásolják egyebek mellett a személyes kapcsolatok, de sok múlik azon is, milyen típusú finanszírozásról van szó. Gyakran ugyanakkor a „járni jár, csak nem jut” forgatókönyvvel kénytelenek szembenézni a székelyföldi politikusok a román parlamentben. A témáról Tánczos Barna szenátort kérdeztük, aki a pénzügyi bizottság tagjaként számos tapasztalatot gyűjtött az évek során.

Helyben marad

Mint a szenátor kifejtette, a pénzügyi bizottság tagjaként az elmúlt négy évben szerepet vállalt a költségvetési törvény előkészítésében és elfogadásában. „Elsősorban onnan tudtuk befolyásolni – amikor megfelelő tárgyalási pozícióba kerültünk – az önkormányzatok költségvetését, azokat a bevételeket, amelyek önműködően érkeznek, ha megfelelően vannak összeállítva a leosztási képletek. Fontos, hogy az RMDSZ-nek köszönhetően 2019 óta a személyi jövedelemadó száz százaléka helyben marad, azelőtt ez csak mintegy 70 százalékra volt tehető” – mutatott rá Tánczos. Ez azt jelenti, hogy a személyi jövedelemadó 60 százaléka a helyi önkormányzatoknál marad, 15 százaléka a megyei önkormányzatnál, 17,5 százaléka leosztásra kerül, és a fennmaradó 7,5 százalék egy beruházási alapba a megyei tanácshoz, amelyből az önkormányzatoknak nyújthatnak finanszírozást.

Idézet
Ez egy olyan stratégiai döntés volt, amely nagyon sok önkormányzatot kedvező helyzetbe hozott. Ennek tulajdonítható például, hogy Csíkszeredának közel százmillió lejes tartaléka van, vagy hogy Sepsiszentgyörgynek is teljesen másként áll a szénája pénzügyi szempontból, mint korábban.

Ezekre az összegekre jönnek rá azok a pontszerű beruházási támogatások, amelyek megszerzése egy érdekes folyamat” – vezette fel a témát Tánczos.

Számos beruházást finanszíroznak kormánytámogatásból. Képünk illusztráció •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Számos beruházást finanszíroznak kormánytámogatásból. Képünk illusztráció

Fotó: Erdély Bálint Előd

A személyes kapcsolatok fontossága

Egy ilyen támogatás megszerzése az ötlet megszületésével kezdődik, és ezek származhatnak önkormányzatoktól, különböző intézményektől, de a parlamenti tisztségviselőktől is. „Egyénfüggő, miként érkeznek ezek a kérések. Vannak polgármesterek, akik folyamatosan keresik a szenátorokat, képviselőket, az RMDSZ elnökét elképzeléseikkel, például szeretnének egy sportcsarnokot, egy uszodát, vagy éppen egy kórháznak, repülőtérnek kérnének pénzt. Mások viszont nem jönnek, és ezekben az esetekben sokszor helyettük találjuk ki a megoldásokat látva, hogy hol lenne szükségük támogatásra. Ilyen volt például a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház esete” – emelte ki a szenátor.

Mint kifejtette,

a kórházat működtető Hargita megyei önkormányzat nem kért tőlük segítséget, de a kórház terveit látva 2019-ben javasolta először, hogy az RMDSZ elsőbbségi listára tűzze az intézmény finanszírozását a költségvetés elfogadásakor.

Az igény megfogalmazásának fázisa után aztán elkezdik összeállítani a forgatókönyveket, keresik a megoldásokat a kérések megvalósítására attól függően, hogy milyen beruházásról van szó. A kórházak esetében például a legjobb megoldás az országos költségvetés elfogadása alkalmával a célirányos leosztás, ilyen összegeket kapott az elmúlt két évben minden nagyobb megyei kórház. Ha viszont sportberuházásról van szó, az Országos Befektetési Alapot (CNI) keresik meg, ha pedig víz- vagy szennyvízhálózat létesítéséről, akkor valamelyik országos program nyújthat segítséget.

Idézet
Megkeressük minden ötlet helyét, vizsgáljuk, hogy hová lehet az adott beruházást úgy elhelyezni, hogy finanszírozni lehessen.
Fontos a beruházási támogatások megszerzése a régió számára, a folyamat viszont nem mindig egyszerű •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Fontos a beruházási támogatások megszerzése a régió számára, a folyamat viszont nem mindig egyszerű

Fotó: Erdély Bálint Előd

Ezt követi az a személyes kapcsolatokon alapuló politikai lobbi, amelyhez egyes esetekben elég egy baráti kézfogás, egy több éves vagy évtizedes barátság. Ilyen volt például a csíkkarcfalvi jégpálya esete, amikor Kelemen Hunor szövetségi elnök megkérte Vasile Blagát, hogy finanszírozzák a beruházást, vagy amikor én megkértem az akkori fejlesztési minisztert, hogy a gyergyószentmiklósi jégpályára biztosítsanak közel tíz millió eurós finanszírozást. A személyes kapcsolatok nagyon fontosak, de nem mindig elégségesek,

egy költségvetési vita során például a teljes RMDSZ-frakció erejére szükség van ahhoz, hogy egy-egy egyezséget ki lehessen vitelezni.

Ha megvan az egyezség, elindulhatnak a folyamatok, amelyek két héttől kezdődően akár évekig is eltarthatnak. Egy költségvetési vita során például egy kéthetes időszakban 10-20 millió eurós beruházást tudunk megoldani a kórházak számára, nagyobb beruházások esetében azonban, amikor terveket, hatástanulmányokat kell készíteni, évekig is eltarthat, mire eljutunk addig, hogy megszülessen a finanszírozási döntés” – magyarázta.

Nem mindig jön össze

A szenátor szerint sokszor történik meg továbbá az is, hogy olyan összegű beruházási finanszírozást hagynak jóvá az év elején, amelyet képtelen elkölteni például a megyei tanács. Ilyenkor megoldásokat kell keressenek arra, hogy az építkezési beruházásokra odaítélt pénzt hogyan tudják átirányítani például eszközvásárlásra a csíkszeredai kórház számára. A meglévő erőforrások átcsoportosíthatók ugyanakkor útjavításra vagy egyéb beruházásokra is. A kedvező forgatókönyvek mellett azonban gyakorta előfordul az is, hogy nem jönnek be a számításaik.

„Sokszor éveken keresztül állunk sorban, mivel egyáltalán nem biztos, hogy egy elképzelésre azonnal találunk megoldást.

Idézet
A felcsíki falvakban például évek óta próbálják felújítani a régi fürdőket, kisebb kezelőbázisokká átépíteni ezeket, de hiába kerestük a megoldást, nem tudtuk kivitelezni.

Nemrég úgy tudtuk módosítani a CNI-törvényt, hogy elméletileg beférnek majd ilyen jellegű beruházások is. Emellett jelenleg arra is várakoznunk kell, hogy leteljenek a választások, mert addig a kormány nem hajlandó újabb projektek finanszírozásában gondolkodni. A tárgyalások sikere sokszor a megfelelő pillanat megtalálásán múlik, de mivel nem mi hozzuk a döntéseket, nem mindig úgy, és nem mindig akkor történik, ahogy mi szeretnénk.

A személyes kapcsolatok sokat segítenek, de a minisztereket nagyon gyakran cserélik, így sokszor egy projektet több különböző személlyel kell tovább görgetni.

A gyergyószentmiklósi jégpálya esetében például már az ötödik miniszter ül a székben ahhoz képest, akivel megegyeztünk. Külön művészet, miként lehet folyamatosan új embereknek elmagyarázni, hogy a régi projektek miért fontosnak. Sokszor járunk úgy, mint a bőgős a viccben, hogy járni jár, csak most éppen nem jut” – zárta a szenátor.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 25., hétfő

Ahelyett, hogy téli álomra mentek volna, lakott területen jártak a medvék Udvarhelyszéken

Három udvarhelyszéki településen is lakott területre merészkedtek a medvék hétvégén.

Ahelyett, hogy téli álomra mentek volna, lakott területen jártak a medvék Udvarhelyszéken
2024. november 25., hétfő

Tűz egy csíkszeredai bútorgyárnál

Tűz ütött ki egy bútorgyártó cég fűrészpor-tárolójában, hétfő reggel Csíkszeredában – értesít a Hargita megyei tűzoltóság sajtóosztálya.

Tűz egy csíkszeredai bútorgyárnál
Tűz egy csíkszeredai bútorgyárnál
2024. november 25., hétfő

Tűz egy csíkszeredai bútorgyárnál

2024. november 24., vasárnap

Közel 350 százalékos részvétellel vezet egy falu – és meg van magyarázva

Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.

Közel 350 százalékos részvétellel vezet egy falu – és meg van magyarázva
2024. november 24., vasárnap

Érdekes eltérés a románok lakta negyed és az erős magyar körzetek között

A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.

Érdekes eltérés a románok lakta negyed és az erős magyar körzetek között
2024. november 24., vasárnap

Aki többször szavazott volna, aki az anyja nevében is pecsételt, és aki kihasználta a másikat

A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.

Aki többször szavazott volna, aki az anyja nevében is pecsételt, és aki kihasználta a másikat
2024. november 24., vasárnap

Lakóház égett Kilyénben

Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.

Lakóház égett Kilyénben
Lakóház égett Kilyénben
2024. november 24., vasárnap

Lakóház égett Kilyénben

2024. november 24., vasárnap

Politikai propaganda és alkohol – bódító mindkettő

A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.

Politikai propaganda és alkohol – bódító mindkettő
2024. november 24., vasárnap

Áramszünetkor legyen generátorunk – tudják ezt a Maros megyei szavazókörzeteknél is

Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.

Áramszünetkor legyen generátorunk – tudják ezt a Maros megyei szavazókörzeteknél is
2024. november 24., vasárnap

Nem mindegy, hogy öt vagy csak egyetlen szavazólapot kap a választó

Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.

Nem mindegy, hogy öt vagy csak egyetlen szavazólapot kap a választó
2024. november 24., vasárnap

Templom utáni szavazókedv: egy kicsit még várakozni is kellett néhány szavazóhelyiségnél

Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.

Templom utáni szavazókedv: egy kicsit még várakozni is kellett néhány szavazóhelyiségnél
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!