Székelypeteken a közbirtokosság vállalta át a majdani forrás bevizsgáltatásának költségét
Fotó: Erdély Bálint Előd
Új forrásokra van szükség az égei, a székelypeteki, az abránfalvi és a székelydályai időszakos vízhiányok megszüntetése érdekében. Éppen ezért Kányád község vezetősége mélyfúrásokat fog végeztetni, amire pénzt is különítettek el a költségvetésükben.
2021. május 08., 10:012021. május 08., 10:01
Szárazabb időszakokban rendszerint ivóvízhiánnyal küzdenek Székelypeteken, Székelydályában, Égében és Abránfalván – tudtuk meg György Sándortól, Kányád község polgármesterétől. Mint mondta,
„A mai világban nem megengedhető, hogy vízhiány legyen a falvainkban, így prioritásként kezeljük a probléma megoldását” – fogalmazott lapunknak a tisztségviselő.
György Sándor kifejtette, nagyon messze van a községtől az a vízhálózat, amelyre csatlakozva a Nagy-Küküllőből kiszivattyúzott, tisztított vizet biztosíthatnak a felsorolt településeken, így más megoldás után kellett nézniük. Úgy döntöttek, hogy
Ehhez azonban költséges mélyfúrásokra van szükség, amit egyszer már el is végeztettek Székelydályában, ahol sós víz tört a felszínre és Székelypeteken, ahol egyáltalán nem találtak vizet. A korábbi próbálkozások során csak Égében jártak sikerrel. Az önkormányzat ennek ellenére nem adta fel a próbálkozást, hiszen
Utóbbi falu környékén jelenleg talajvizsgálatokat folytatnak a felkért szakemberek annak érdekében, hogy biztosan találjanak forrást az elkövetkezőben.
A feltörő vizek összetételét a későbbiekben elemeztetni kell, ami szintén költséges, ám az őket érintő részen ebben besegít a hivatalnak a székelydályai közbirtokosság, ugyanakkor a székelypeteki közbirtokosság teljesen átvállalta az ottani vizekről készülő tanulmány finanszírozását. Abránfalva esetében az önkormányzat biztosítja majd a szükséges összeget.
Marosvásárhelyen 1948-ban államosították a római katolikus gimnázium épületét, megszüntetve ezzel az iskolát. Húsz évvel ezelőtt újraindult a római katolikus felekezeti oktatás, erre emlékeztek kedden a Keresztelő Szent János-templomban.
Egyszerűsített feltételek teljesítésével kaphatnak élelmiszer-biztonsági engedélyt a jövőben azok az őstermelők, akik feldolgozott formában értékesítenék zöldségeiket, gyümölcseiket. Az ilyen kistermelők számára új kategóriát hoz létre a szakhatóság.
Igazgató nélkül maradt a székelyudvarhelyi Hargita Business Center (HBC), miután „főnökét”, Szakács-Paál Istvánt polgármesterré választották. Szerdán kiderült, hogy fél évig Berkeczi Zsolt vezeti az intézményt.
Nagy kiterjedésű avartűzhöz riasztották a Maros megyei tűzoltókat szerda délután. A lángok egy, az Apold község melletti erdőben csaptak fel.
Felfüggeszthetik a Kovászna és Hargita megyei környezetvédelmi ügynökségek által kibocsátott medvekilövési engedélyeket, miután egy környezetvédelemmel foglalkozó brassói civilszervezet törvényszéken támadta meg ezeket. Döntés november 13-án várható.
Áramkimaradás teszi nehézzé az életet Csíkszereda nagy részén szerda délután. Bíró Árpádot, a DEER áramszolgáltató igazgatóját kérdeztük az okokról.
Székelyudvarhelyen is bemutatják a Hun utódok című, hun-mongol-magyar rokonságot és történelmi múltat feltáró dokumentumfilmet, amely körüljárja a közös eredet kérdését, illetve arra is választ kaphatunk, mi köti össze a székelyeket a mongolokkal.
Az egészségügyi miniszter szerdán közölte, hogy elkészült azoknak a gyógyszereknek a listája, amelyek befolyásolhatják az autóvezetési képességet.
További három évre igényelhető nagycsaládos kártyát hirdetett meg Csíkszereda önkormányzata. A kártyát számos intézményben lehet használni, melyeket egy egységes matrica fog jelölni.
Az úgynevezett Respiratorikus Szinciciális Vírus (RSV) veszélyeire figyelmeztetett szerdai közleményében a Román Pneumológiai Társaság.
szóljon hozzá!