Székely őseink összefogása, helytállása követendő példa gyermekeink számára is – Böjte Csaba ferences szerzetes kezdeményezésére immár harmadik éve a Gyergyószárhegy és Gyergyóditró határában levő Tatárdombnál gyűlnek össze Csaba testvér gyergyószéki otthonainak neveltjei és a hívek, hogy a történelmi helyen merítsenek erőt az életben való helytálláshoz. Szombaton kettős ünnepet ültek itt a résztvevők: a tatárverő székelyekre való megemlékezés és a Székelyföldi Családok Napja ünnepségei gyűjtötték egybe az érdeklődőket.
2011. szeptember 10., 21:132011. szeptember 10., 21:13
2011. szeptember 14., 16:482011. szeptember 14., 16:48
A szentmisével kezdődő megemlékezésen Baróti László ditrói plébános a családok szerepére, fontosságára hívta fel az egybegyűltek figyelmét. „A család a társadalomnak a szíve – ezért kell nagyon vigyázzunk a családunkra, mert onnan fog származni az, ami boldogítja, vagy pedig fékezni fogja társadalmunk fejlődését” – fogalmazott a plébános. Prédikációjában kiemelte a jó közösség, a szerető család biztonságának, a bizalom átélésének fontosságát, a valódi szabadság megélésének jelentését, ugyanakkor a népességcsökkenés veszélyeire is rávilágított, kiemelve a keresztény ember hit általi feladatát, az életben felmerülő problémákra a megoldások keresését.
A Tatárdombnál tartott szentmisét – az 1658-ban ezen a helyen harcoló, a tájat, a népet, a kultúrát, az értékeket megvédő székely asszonyok, családanyák emlékére – a megpróbáltatásban élő magyar családokért ajánlották fel.
A szentmisét követően Bajna György újságíró, valamint Fazakas Károly és Fazakas Gizella történelem szakos tanárok elevenítették fel a 353 évvel ezelőtt Gyergyószárhegy határában zajlott történelmi eseményeket. Az elhangzottak szerint 1658. szeptember 6-án Gyergyószárhegy határában győzte le a Gábor diák vezette maroknyi asszony, idős és gyermekből álló székely csapat a betörő tatárokat és moldvaiakat. A győztes csata emlékét hirdeti a máig Tatárdombnak nevezett halom, mely alá az elesetteket temették közös sírba.
Gábor László a családok számszerű és hitben való megerősödésének szükségességét emelte ki
Gábor László, Gyergyószárhegy polgármestere a tatárdombi egykori eseményekre hivatkozva elmondta, az 1658-as tatárdúlás sikeres visszaverésének emléke példaértékű útmutatást ad az összefogás fontosságáról, a megemlékezés pedig jó alkalom arra, hogy az emberek nagyobb odafigyeléssel viseltessenek egymás iránt. A polgármester elismerését fejezte ki Böjte Csaba atya áldozatos munkássága, a rászorulókon való segítő tevékenysége iránt.
A Székely Családok Napjának ünnepe kapcsán a polgármester a családok számszerű és hitben való megerősítésének fontosságát emelte ki. Ez alkalommal adta át a község legnépesebb családjának járó kitüntetést is, melyet Vakaria Ernő ötgyermekes családapa vehetett át.
A kitüntetett nagycsaládnak Böjte atya is gratulált
Hargita megye önkormányzatának nevében Magyari Vencel képviselő köszöntötte az egybegyűlteket.
Böjte Csaba ferences szerzetes az ősök példájára hivatkozva, a megmaradás érdekében az összefogásra buzdította a jelenlévőket. A tatárdombi emlékhely építés alatt álló oltárának kapcsán köszönetét fejezte ki Köllő Miklós tervezőnek, Szabó Tamás kivitelezőnek, és a tervek szerint egy év múlva elkészülő építmény további munkálatait ismertetve, a hely adta lehetőségek kihasználásáról is szólt: „Miért ne lehetne itt gyakrabban összegyűlni, a múltból építkezve a jövőre közösen gondolva, egy szép helyet kialakítani?” A ferences rendház tulajdonában lévő terület nemes célokra való kihasználása érdekében az atya együttgondolkodásra kértre fel a „hangadó” személyeket.
Az ünnepi beszédeket követően az 1908-ban állított emlékmű megkoszorúzása, rövid kulturális műsor következett, majd felszelték a székelyföldi családok kenyerét. A délutáni programok során az érdeklődők kiselőadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken vehettek részt, megnézhették a székely vörös darabont díszőrségváltást, és bemutatásra került a Székelyföldi Legendárium is. Nem maradtak el a már megszokott játékok, arcfestés, bográcsolás sem.
Az emlékműnél helyezték el a kegyelet koszorúit
A Tatárdomnál tartott Székelyföldi Családok Napja rendezvénysorozatot Hargita Megye Tanácsa, Gyergyószárhegy Polgármesteri Hivatala, a Csíki Anyák Egyesülete, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány és a Caritas együttműködésében szervezték meg.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!