Székely őseink összefogása, helytállása követendő példa gyermekeink számára is – Böjte Csaba ferences szerzetes kezdeményezésére immár harmadik éve a Gyergyószárhegy és Gyergyóditró határában levő Tatárdombnál gyűlnek össze Csaba testvér gyergyószéki otthonainak neveltjei és a hívek, hogy a történelmi helyen merítsenek erőt az életben való helytálláshoz. Szombaton kettős ünnepet ültek itt a résztvevők: a tatárverő székelyekre való megemlékezés és a Székelyföldi Családok Napja ünnepségei gyűjtötték egybe az érdeklődőket.
2011. szeptember 10., 21:132011. szeptember 10., 21:13
2011. szeptember 14., 16:482011. szeptember 14., 16:48
A szentmisével kezdődő megemlékezésen Baróti László ditrói plébános a családok szerepére, fontosságára hívta fel az egybegyűltek figyelmét. „A család a társadalomnak a szíve – ezért kell nagyon vigyázzunk a családunkra, mert onnan fog származni az, ami boldogítja, vagy pedig fékezni fogja társadalmunk fejlődését” – fogalmazott a plébános. Prédikációjában kiemelte a jó közösség, a szerető család biztonságának, a bizalom átélésének fontosságát, a valódi szabadság megélésének jelentését, ugyanakkor a népességcsökkenés veszélyeire is rávilágított, kiemelve a keresztény ember hit általi feladatát, az életben felmerülő problémákra a megoldások keresését.
A Tatárdombnál tartott szentmisét – az 1658-ban ezen a helyen harcoló, a tájat, a népet, a kultúrát, az értékeket megvédő székely asszonyok, családanyák emlékére – a megpróbáltatásban élő magyar családokért ajánlották fel.
A szentmisét követően Bajna György újságíró, valamint Fazakas Károly és Fazakas Gizella történelem szakos tanárok elevenítették fel a 353 évvel ezelőtt Gyergyószárhegy határában zajlott történelmi eseményeket. Az elhangzottak szerint 1658. szeptember 6-án Gyergyószárhegy határában győzte le a Gábor diák vezette maroknyi asszony, idős és gyermekből álló székely csapat a betörő tatárokat és moldvaiakat. A győztes csata emlékét hirdeti a máig Tatárdombnak nevezett halom, mely alá az elesetteket temették közös sírba.
Gábor László a családok számszerű és hitben való megerősödésének szükségességét emelte ki
Gábor László, Gyergyószárhegy polgármestere a tatárdombi egykori eseményekre hivatkozva elmondta, az 1658-as tatárdúlás sikeres visszaverésének emléke példaértékű útmutatást ad az összefogás fontosságáról, a megemlékezés pedig jó alkalom arra, hogy az emberek nagyobb odafigyeléssel viseltessenek egymás iránt. A polgármester elismerését fejezte ki Böjte Csaba atya áldozatos munkássága, a rászorulókon való segítő tevékenysége iránt.
A Székely Családok Napjának ünnepe kapcsán a polgármester a családok számszerű és hitben való megerősítésének fontosságát emelte ki. Ez alkalommal adta át a község legnépesebb családjának járó kitüntetést is, melyet Vakaria Ernő ötgyermekes családapa vehetett át.
A kitüntetett nagycsaládnak Böjte atya is gratulált
Hargita megye önkormányzatának nevében Magyari Vencel képviselő köszöntötte az egybegyűlteket.
Böjte Csaba ferences szerzetes az ősök példájára hivatkozva, a megmaradás érdekében az összefogásra buzdította a jelenlévőket. A tatárdombi emlékhely építés alatt álló oltárának kapcsán köszönetét fejezte ki Köllő Miklós tervezőnek, Szabó Tamás kivitelezőnek, és a tervek szerint egy év múlva elkészülő építmény további munkálatait ismertetve, a hely adta lehetőségek kihasználásáról is szólt: „Miért ne lehetne itt gyakrabban összegyűlni, a múltból építkezve a jövőre közösen gondolva, egy szép helyet kialakítani?” A ferences rendház tulajdonában lévő terület nemes célokra való kihasználása érdekében az atya együttgondolkodásra kértre fel a „hangadó” személyeket.
Az ünnepi beszédeket követően az 1908-ban állított emlékmű megkoszorúzása, rövid kulturális műsor következett, majd felszelték a székelyföldi családok kenyerét. A délutáni programok során az érdeklődők kiselőadásokon, kerekasztal-beszélgetéseken vehettek részt, megnézhették a székely vörös darabont díszőrségváltást, és bemutatásra került a Székelyföldi Legendárium is. Nem maradtak el a már megszokott játékok, arcfestés, bográcsolás sem.
Az emlékműnél helyezték el a kegyelet koszorúit
A Tatárdomnál tartott Székelyföldi Családok Napja rendezvénysorozatot Hargita Megye Tanácsa, Gyergyószárhegy Polgármesteri Hivatala, a Csíki Anyák Egyesülete, a Dévai Szent Ferenc Alapítvány és a Caritas együttműködésében szervezték meg.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!