Medve, farkas, esetleg dingó kutya vagy kutyaborz? Folynak a találgatások Gyergyóújfaluban a háziállatokat pusztító vadról (vadakról). Hogy a dingó nem éppen vidékünkön honos, ez nem tántorít el egyeseket az állításától, hisz mint a falubeliek mondják, az egyre növekvő számban felbukkanó medvék sem maguktól vertek tanyát a környék erdőiben, hanem idetelepítették őket. Tény viszont, hogy az alig több mint egy éve történt medvetámadás után, ismét vadkár érte az egyik újfalvi gazdát.
2011. szeptember 27., 16:262011. szeptember 27., 16:26
2012. február 10., 13:482012. február 10., 13:48
Vadállat „szerzett” prédát a szarkáknak
A pajtából az udvarra hurcolt három juhtetem látványa fogadta kedden reggel a gyergyóújfalusi Sólyom Kálmánt, kinek gazdaságában egyébként tavaly szeptemberben egy éjszaka alatt hét juhot pusztított el a medve. Az akkori eset körülményei egyértelműen behatárolhatóvá tették a támadót, a letört kerítésdeszkák, a megrongált juhakol, az istállóajtóról leszaggatott lécek mind arra utaltak, hogy a portán nagy testű vadállat garázdálkodott. A mostani pusztító körül azonban találgatások folynak, főként azért, mert az utóbbi időben háziállatok közelébe férkőző farkasokat is láttak a falubéliek, sőt egyesek szerint kutyaborz is szedi az áldozatokat, s még bizony dingó kutya támadásról is hallottak egyesek. A károsult Sólyomék háza elé összegyűlt szomszédok mindenike saját tapasztalattal hozakodott elő.
Bajkó Ilona elmesélése szerint például, egy hónapja lehetett, amikor egyik kutyájukat a láncról vitte el egy vadállat. Az éjszaka történt esetet nem látták ugyan, csak egy „szörnyű nyiffanást” hallottak, s reggelre a hűséges állat helyett csak a kutyaláncot találták, később viszont a háztól távolabb lévő pityókaföldön találtak rá az eb fejére.
Az összegyűltek mindenikének volt saját, vadállatos élménye
Máté Ferenc pásztorkodással foglalkozik. Szerinte a Sólyomék juhait farkas szedte szét. Gyanúját azzal alapozza, hogy sem a kerítés, sem az ól deszkáin nem látszik rongálás nyoma (ami egyébként medvejárásra utalna), s farkassal már a nyáj közelében is találkozott. Mint mondja, egész nyáron jártak a farkasok Mező-vészben, ahol az esztena állt. Legutóbb pedig hétfő este ólálkodott a nyáj közelében, Szenétén az ordas, éppen fejés idején.
A saját tapasztalatok mellett ismerőseik eseteiről is beszámoltak az összegyűlt helybeliek, a legtöbb történet a környéken élő medvékről szólt.
Sólyomék állítják, hogy az újfalvi kőbánya szomszédságában lévő gyümölcsösükbe rendszeresen bejár egy nagy barna és egy kisebb fekete bundás medve. Az ott termő szilvát, almát dézsmálták meg, de miattuk az őrző kutyának sem maradt sok haszna, amióta megsebesítették. „Egyik kutyát, a kicsi feketét kettészakította, a másikat úgy pofon ütötte, hogy az, amikor szürkülödik, úgy bemegy a pajtába, hogy ki sem mer mozdulni” – állítja Sólyom Kálmán, hozzátéve, hogy a gyümölcsös körüli kerítést is többször megrongálták már a nemkívánatos „vendégek”.
Sólyomné arról számolt be, hogy pár héttel ezelőtt egy piknikező család kért tőlük segítséget, akiket éppen uzsonna közben lepett meg a vad. „Az abroszukat cafatokba tépte, s keresztülvitte a patakon. Jött a férjem villával, jöttek a pásztorkutyák, a medve kicsit eltávolodott, s leült. Flakont, kávét, amit el lehet képzelni, hogy egy piknikre visznek, mindent tönkretett” – meséli az asszony. Az őket ért ismételt vadkár kapcsán pedig annyit mondott: „Ez most már az utolsó fényképezkedés a részünkről, mert a megmaradt öt juh számára megpróbálunk biztonságosabb környezetet teremteni, s aztán szépen lassan elfogyasztjuk”.
A károsult család nem bízik abban, hogy az állam megtérítené az őket ért veszteséget. Állítják, hogy a tavalyi medvetámadást jelentették a helyi polgármesteri hivatalhoz, ahova az őket ért kár megtérítéséért kérvényt is nyújtottak be. Erre választ azonban egy év elteltével sem kaptak.
Noha még tart a nyomozás a Gyergyóditróhoz tartozó Orotván februárban történt emberölés ügyében, az ügyészség nem adhat semmilyen információt erről. Így azt sem tudtuk meg, sikerült-e minden kétséget kizáróan azonosítani az áldozatot.
Nemrégiben Csinódra látogattunk, abba a faluba, ahol nem terem meg a burgonya, csak 2002 óta van villany, és ahová két éve vezet aszfaltozott út. Egy ottani gazdával beszélgetve kiderült, Uz Bence utódait nem hozzák lázba a megszorító intézkedések.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
szóljon hozzá!