Medve, farkas, esetleg dingó kutya vagy kutyaborz? Folynak a találgatások Gyergyóújfaluban a háziállatokat pusztító vadról (vadakról). Hogy a dingó nem éppen vidékünkön honos, ez nem tántorít el egyeseket az állításától, hisz mint a falubeliek mondják, az egyre növekvő számban felbukkanó medvék sem maguktól vertek tanyát a környék erdőiben, hanem idetelepítették őket. Tény viszont, hogy az alig több mint egy éve történt medvetámadás után, ismét vadkár érte az egyik újfalvi gazdát.
2011. szeptember 27., 16:262011. szeptember 27., 16:26
2012. február 10., 13:482012. február 10., 13:48
Vadállat „szerzett” prédát a szarkáknak
A pajtából az udvarra hurcolt három juhtetem látványa fogadta kedden reggel a gyergyóújfalusi Sólyom Kálmánt, kinek gazdaságában egyébként tavaly szeptemberben egy éjszaka alatt hét juhot pusztított el a medve. Az akkori eset körülményei egyértelműen behatárolhatóvá tették a támadót, a letört kerítésdeszkák, a megrongált juhakol, az istállóajtóról leszaggatott lécek mind arra utaltak, hogy a portán nagy testű vadállat garázdálkodott. A mostani pusztító körül azonban találgatások folynak, főként azért, mert az utóbbi időben háziállatok közelébe férkőző farkasokat is láttak a falubéliek, sőt egyesek szerint kutyaborz is szedi az áldozatokat, s még bizony dingó kutya támadásról is hallottak egyesek. A károsult Sólyomék háza elé összegyűlt szomszédok mindenike saját tapasztalattal hozakodott elő.
Bajkó Ilona elmesélése szerint például, egy hónapja lehetett, amikor egyik kutyájukat a láncról vitte el egy vadállat. Az éjszaka történt esetet nem látták ugyan, csak egy „szörnyű nyiffanást” hallottak, s reggelre a hűséges állat helyett csak a kutyaláncot találták, később viszont a háztól távolabb lévő pityókaföldön találtak rá az eb fejére.
Az összegyűltek mindenikének volt saját, vadállatos élménye
Máté Ferenc pásztorkodással foglalkozik. Szerinte a Sólyomék juhait farkas szedte szét. Gyanúját azzal alapozza, hogy sem a kerítés, sem az ól deszkáin nem látszik rongálás nyoma (ami egyébként medvejárásra utalna), s farkassal már a nyáj közelében is találkozott. Mint mondja, egész nyáron jártak a farkasok Mező-vészben, ahol az esztena állt. Legutóbb pedig hétfő este ólálkodott a nyáj közelében, Szenétén az ordas, éppen fejés idején.
A saját tapasztalatok mellett ismerőseik eseteiről is beszámoltak az összegyűlt helybeliek, a legtöbb történet a környéken élő medvékről szólt.
Sólyomék állítják, hogy az újfalvi kőbánya szomszédságában lévő gyümölcsösükbe rendszeresen bejár egy nagy barna és egy kisebb fekete bundás medve. Az ott termő szilvát, almát dézsmálták meg, de miattuk az őrző kutyának sem maradt sok haszna, amióta megsebesítették. „Egyik kutyát, a kicsi feketét kettészakította, a másikat úgy pofon ütötte, hogy az, amikor szürkülödik, úgy bemegy a pajtába, hogy ki sem mer mozdulni” – állítja Sólyom Kálmán, hozzátéve, hogy a gyümölcsös körüli kerítést is többször megrongálták már a nemkívánatos „vendégek”.
Sólyomné arról számolt be, hogy pár héttel ezelőtt egy piknikező család kért tőlük segítséget, akiket éppen uzsonna közben lepett meg a vad. „Az abroszukat cafatokba tépte, s keresztülvitte a patakon. Jött a férjem villával, jöttek a pásztorkutyák, a medve kicsit eltávolodott, s leült. Flakont, kávét, amit el lehet képzelni, hogy egy piknikre visznek, mindent tönkretett” – meséli az asszony. Az őket ért ismételt vadkár kapcsán pedig annyit mondott: „Ez most már az utolsó fényképezkedés a részünkről, mert a megmaradt öt juh számára megpróbálunk biztonságosabb környezetet teremteni, s aztán szépen lassan elfogyasztjuk”.
A károsult család nem bízik abban, hogy az állam megtérítené az őket ért veszteséget. Állítják, hogy a tavalyi medvetámadást jelentették a helyi polgármesteri hivatalhoz, ahova az őket ért kár megtérítéséért kérvényt is nyújtottak be. Erre választ azonban egy év elteltével sem kaptak.
Harmadik napja, hogy nem találják a Maroshévízen, a Maros folyóban eltűnt férfit. A hatóságok egy drónt is bevetettek a kereséshez, eredménytelenül. A keresőakciót szerdán is folytatják.
Jubileumi kiadásához érkezett Székelyföld legnagyobb teljesítménytúrája: az Erdélyi Kárpát-Egyesület Gyergyószéki Osztálya tizedik alkalommal szervezi meg a gyalogos és kerékpáros túrát a Kancsendzöngán eltűnt hegymászó, Erőss Zsolt emlékére.
Áramszünetre kell számítani Gyergyószentmiklóson két utcában kedden, a reggeli és délutáni órákban is.
Különleges esemény zajlott le a gyergyószentmiklósi kórházban. A budapesti székhelyű Plüsskommandó Alapítvány több mint egymillió forint értékű, koraszülöttek és újszülöttek számára készült speciális textíliákat adományozott az intézménynek.
Gyergyószentmiklós Önkormányzata tájékoztatja a lakosságot, hogy a május 12–14. időszakban, naponta 10 és 14 óra között vehetik át a jogosultak a fűtéstámogatásokat – közismert nevükön a „fapénzt” és a „butéliapénzt”.
Különleges közösségi eseményt tartanak május 17-én, szombaton Gyergyószentmiklóson, amelynek célja, hogy segítséget nyújtson a súlyos betegséggel küzdő, négyéves Molnár Ilonának és családjának.
Immár 18. alkalommal szervezik meg a Gyergyóvidéki Ifjúsági Néptánctalálkozót Gyergyóremeteén. Május 11-én, vasárnap népzenétől lesz hangos a Balás Gábor Művelődési ház és környéke.
Folytatódik a gyergyócsomafalvi közúti infrastruktúra-fejlesztés: javában zajlik a Loki turisztikai övezethez vezető községi út modernizálása. A határidő augusztus, de várhatóan hamarabb lezárul a beruházás.
Mi történik, ha hibázunk? Hogyan kerülhetjük el a bajt? Mit tegyünk, ha mégis gyanúsítással, vagy rendőri intézkedéssel találkozunk? – ilyen kérdésekre kaphatnak választ az érdeklődő fiatalok pénteken Dr. Budai István gyergyószentmiklósi előadásán.
Rendhagyó irodalomórára hívják az érdeklődőket szombaton a gyergyóremetei Balás Gábor Művelődési Házba.
szóljon hozzá!