Fotó: Boda L. Gergely
Partnerre talált az erdélyi történelmi magyar egyházak képviselőiben a három magyar párt, amely május végén előválasztást készül szervezni Marosvásárhelyen. A lelkészek támogatásukról biztosították az összefogó politikusokat. A háttérbeszélgetésekből viszont kiderült: nem minden pap örül maradéktalanul annak, hogy a polgármesteri székre eddig egyetlenként jelentkező Soós Zoltán a Hit Gyülekezete tagja.
2015. április 10., 10:232015. április 10., 10:23
Csütörtökön az RMDSZ Dózsa György úti székházában találkoztak a magyar pártok képviselői a történelmi magyar egyházak lelkészeivel, akiket arra kértek, segítsék a politikumot ama szándékában, hogy az előválasztások során megtalálja azt a polgármesterjelöltet, akit a marosvásárhelyi magyarság támogatni tud a 2016-os helyhatósági megmérettetés során. A beszélgetésen megjelent lelkészek üdvözölték az összefogást, és az előválasztások támogatásáról biztosították a szervezőket. A papok mindössze egyetlen feltételt szabtak: korrekt, átlátható versenyt kértek. Bár a tárgyalások során hivatalosan senki nem tette szóvá, a találkozó után mégis akadt olyan lelkész, aki – amint fogalmazott – nem tudott maradéktalanul örülni annak, hogy az eddigi egyetlen jelölt, Soós Zoltán, a megyei múzeum igazgatója nem egy történelmi egyház tagja.
„Ha a vallás a lényeg, bukott a közös ügy”
Bár furcsállja az erdélyi hagyományos vallásszabadságra teljesen rácáfoló megközelítést, Soós Zoltánt nem lepték meg a történtek, mert mint mondotta, elég sok negatív híresztelés kering az általa látogatott Hit Gyülekezete körül. „Úgy vélem, a közösségnek kell eldöntenie, hogy mit akar. Ha a huszonegyedik században nem az a fontos, hogy mit tettem az életben, illetve a megyei múzeum élén, hanem a vallási hovatartozásom, akkor rég elbukott az ügyünk” – fejtette ki szerkesztőségünknek Soós, hozzátéve, hogy nincs szándékában szembemenni a közösség akaratával. Mint mondta, szülei reformátusnak keresztelték, ő felnőtt korában, tíz évvel ezelőtt állt be a gyülekezetbe. „Mi is ugyanazt a Bibliát használjuk, amit a történelmi magyar egyházak, és ugyanazokat a keresztény értékeket valljuk. Személy szerint egyetlen egyházat sem tartok többnek vagy kevesebbnek” – hangoztatta az eddig egyetlen potenciális jelöltként ismert politikus. Soós örvendetesnek tartja, hogy a háta mögötti egy-két rosszindulatú megjegyzést leszámítva, a lelkészek eddig is méltányolták a múzeum élén és a városi önkormányzatban végzett munkáját.
Brassai: a nyitottság a lényeg, nem a kizárás
Az RMDSZ Maros megyei szervezetének elnöke, Brassai Zsombor cáfolta, hogy a lelkészek kifogást emeltek volna Soós felekezeti hovatartozása miatt. „Erről nem volt szó, legalábbis addig, amíg a teremben voltam. Úgy értettem, a lelkészeknek egyetlen elvárásuk van, tisztességes előválasztásokat akarnak” – szögezte le Brassai, aki a meghívottak előtt távozni kényszerült. A szövetség megyei vezetője úgy érzi, a csütörtök megbeszélések után képletesen az egyházakat is a marosvásárhelyi magyar-magyar összefogás részének tekintheti. Kérdésünkre, hogy neki, mint valamikori református lelkésznek, vannak-e fenntartásai Soós felekezeti hovatartozásával kapcsolatosan, kitérő választ adott. „Nekem már nincs lelkészi státusom. Politikusként viszont hangsúlyozni kívánom, hogy az előválasztások lényege a nyitottság, és semmiképp nem a kizárás” – hangsúlyozta Brassai Zsombor.
Szintén a kör kiterjesztéséről beszélt szerkesztőségünknek Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt vezetője is, aki szerint a felekezeti hovatartozás nem lehet követelmény a megmérettetés során. „Mi nem arra buzdítottuk az egyházi vezetőket, hogy álljanak ki Soós Zoltán mellett, hanem arra kértük, hogy próbálják meg az előválasztásokat népszerűsíteni” – mondta el az MPP országos elnöke.
Szilágyi Zsolt, a néppárt elnöke a csütörtöki kolozsvári sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy alakulata „megújult struktúrával készül a 2016 tavaszán esedékes önkormányzati választásokra”, ami azt jelenti, hogy hamarosan bejelenti jelöltjének nevét a marosvásárhelyi előválasztáson.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
szóljon hozzá!