Lekerült a magyar felirat a csíkfalvi községházáról

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Csíkfalvát szemelte ki tavaly nyáron a magyarellenességéről ismert Dan Tănasa, és feljelentést tett a Maros megyei prefektúrán. Ennek nyomán a kormánybiztos előbb csak magyarázatot kért, utána már felszólítást küldött a községvezetőnek: minden nemhivatalos jelképet, feliratot távolítsanak el az intézményről.

Gligor Róbert László

2014. február 01., 16:392014. február 01., 16:39

2014. március 06., 14:392014. március 06., 14:39

Miután a székely zászlók ellen indított „hadjárat” nem járt a kívánt sikerrel Maros megyében, és a legtöbb helyen továbbra is sértetlenül az önkormányzatok épületén maradtak az aranysárga-kék lobogók, a Maros megyei kormánybiztos ismét bizonyítani akarja a törvény biztosította „erejét”. Ezúttal a nyárádmenti Csíkfalvára „húzta ki a nyilat”, és sikerült elérnie, hogy a községháza homlokzatáról lekerüljön az intézmény köznyelvi, magyar megnevezése. Többen úgy vélik, hogy a nyugdíjba készülő prefektus „hattyúdaláról” van szó, ennek ellenére a csíkfalvi épület egyelőre „csonkán” marad.

Ismét Tănasa a feljelentő

A közérdekű információkhoz való szabad hozzáférést szavatoló 2001. évi 544-es törvényre hivatkozva a a magyarellenességéről és notórius feljelentőként ismert sepsiszentgyörgyi Dan Tănasa elektronikus postán küldött levélben fordult a Maros megyei prefektushoz, azt kérve, hogy a kormánybiztos közölje vele: hány polgármestert hívott perbe, hogy azok eltávolítsák a polgármesteri hivatalok homlokzatáról a magyar megnevezést. Példaként a csíkfalvi polgármesteri hivatalt emlegeti, ahol a Községháza felirat áll az épületen. Mivel kérésére nem kapott választ, augusztus 27-én közigazgatási feljelentést fogalmazott meg, ismételten kérve az információkat.

Ennek nyomán Corneliu Grosu prefektus szeptemberben arra kérte a csíkfalvi önkormányzatot, hogy vizsgálja meg: amikor a Községháza feliratot kihelyezték, tiszteletben tartották-e a kisebbségi anyanyelvhasználatot szabályozó 2001. évi 1206-os kormányrendelet előírásait. Arra is felhívta a figyelmet, hogy az intézmény megnevezését magyar nyelven is fel lehet tüntetni, de ugyanakkora méretű, színű és alakú betűkkel, mint ahogyan a román nyelvű megnevezésben áll, és hogy ez a román felirat alá kerülhet. Ugyanakkor emlékeztet arra, hogy az épület homlokzatára és az intézményvezető irodájában a törvény értelmében két trikolór között ki kell legyen függesztve az állami címer is. Az átirat kitért arra is, hogy idegen állam zászlaja csak hivatalos látogatások, ünnepségek idején lehet kitűzve a székházon. Ez nyilvánvalóan a székely zászlóra vonatkozott, miután az tavaly az épületen maradt.

Azt követően, hogy ügyvéddel vizsgáltatták meg a kormánybiztos levelét, a csíkfalvi önkormányzat épületére a létező román zászló mellé kitűztek még egyet, valamint kifüggesztették a címert is. A Csíkfalva Község és a Helyi Tanács intézménynevek már azelőtt ki voltak függesztve, a törvényes előírásoknak megfelelően két nyelven.

Két évig nem zavart senkit

Az csíkfalvi önkormányzat 2010-ben költözött új székházba, ezután kerültek ki a hivatalos intézménytáblák is a homlokzatra. A lakosság kérését figyelembe véve 2011-ben a bejárat felé fából készített betűkkel felkerült a Községháza felirat is. Ugyanis sokan igényelték, hogy a köznyelvben élő intézménynév jelenjen meg magyarul az épületen. Mintegy két évig ez nem zavart senkit, mígnem Dan Tănasanak szemet szúrt, és a kormánybiztoshoz forult. A prefektusnak novemberben küldött válaszukban a csíkfalviak közlik, hogy a zászló- és címerhasználat kérdésében mindenben eleget tettek a törvény előírásainak, de nehezményezik azt, hogy Dan Tănasa nem hozzájuk fordult panaszával. Sőt, ha az esetleges törvénysértések kérdésében felkereste volna a polgármestert, akkor a község társadalmi-gazdasági kérdéseit, problémáit is bemutatták volna neki.

Büntetést helyeztek kilátásba – lekerült a felirat

Január 7-én a kormánybiztos ismét átiratban fordult a csíkfalvi önkormányzathoz. Ebben az anyanyelvhasználatra vonatkozó 2001. évi 1206-os, valamint az országzászlóra és himnuszra vonatkozó, ugyanazon évi 1157-es kormányhatározatot emlegeti fel, de nem felejti el arra sem felhívni a figyelmet, hogy ezek be nem tartása 25 és 50 ezer lej közötti összeggel büntetendő. Ezek értelmében felszólította a polgármestert, hogy az önkormányzati székházon legyen elhelyezve a kétnyelvű intézménynév és a román zászló, továbbá távolítson el minden nemhivatalos feliratot, függetlenül, hogy az milyen nyelven áll ott. Ez kimondatlanul a csak magyarul felhelyezett Községháza szóra vonatkozik.

Január 30-án délután a felirat le is került az épület bejárata feletti párkányról.

Lesz felirat, de nem tudják mikor

Az esettel kapcsolatban megkerestük Balogh István polgármestert, aki elmondta: az ügyvéddel többször is egyeztettek ezekben a vitás kérdésekben. Bár úgy vélik, hogy a prefektusi felszólításnak nincs törvényes alapja, ugyanis nem követtek el törvénysértést, az ügyvéd azt javasolta: a székely zászló maradjon a helyén, de a Községháza feliratot vegyék le mindaddig, amíg a „helyzet el nem csendesül”.

Arra a kérdésünkre, hogy ez mit jelent, a községvezető elmondta: amíg nem jön egy „okosabb kormány”, amelyik nem ilyesmikkel foglalkozik. Kérdésünkre a polgármester megerősítette: egyelőre maradnak a hivatalos kétnyelvű táblákkal, de a Községháza felirat nélkül, amelyről viszont ő sem tudja, hogy mikor kerülhet vissza helyére. Ha volna rá precedens, azaz valaki már pert nyert volna hasonló esetben, rögtön visszahelyeztetné a feliratot.

A polgármester azt is kifejtette: ha nem távolítja el a feliratot, a prefektus megbünteti őt, mint intézményvezetőt. Ha a bírságot az önkormányzat pénzéből fizetné ki, azt törvénytelennek minősítené a számvevőszék és beperelné a hivatalt. Az ügyvéd szerint ez a per akár évekig is elhúzható, de nem ajánlatos belemenni.

Balogh Istvántól azt is megtudtuk, ha nem csitulnak ezek a megnyilvánulások, és nem lehetséges a felirat visszahelyezése a homlokzatra, akkor más megoldásban is gondolkodnak: építkezési engedélyt váltanak és teljesen törvényesen felállítanak egy díszkaput a községháza lépcsőjénél, arra kerül majd a Községháza felirat. Persze, ez még idő és pénz függvénye – zárta le a kérdést az elöljáró, végezetül hozzátéve: karácsony előtt ismeretlen személyek egy sötétkék autóval járták végig a Nyárádmentét, és minden önkormányzati székházat lefényképeztek. Ezt több polgármester is látta, s bár a rendszámot nem jegyezték fel, tudni vélik, hogy a megyei prefektúra autójáról van szó.

Tavaly a zászlót vették le

Mint ismeretes, tavaly a székely zászló ügyében indított „hajtóvadászatot” a Maros megyei prefektus a nyárádmenti önkormányzatoknál. Míg egyesek „kerek perec” kijelentették, hogy a székely zászló nem más állam szimbóluma, ezért nem távolítják el az önkormányzatok homlokzatáról, addig Csíkfalván és Nyárádgálfalván néhány napra lekerült a lobogó. Akkor azt nyilatkozta megkeresésünkre Balogh István, hogy amint tisztázódik a zászlók kihelyezésének törvényessége, jogossága, visszahelyezik azt. A február 8-án eltávolított székely zászlót 13-án ismét kitűzték a homlokzatra.

A mostani csíkfalvi esetet kiprovokáló Dan Tănasa ugyanaz a személy, akinek kérésére tavaly a megyei prefektúra Makfalván is „intézkedett” a református egyház területén kihelyezett piros-fehér-zöld zászló ügyében. A kormánybiztos hasonló pénzbírság kirovását helyezte kilátásba, ezzel elérte azt, hogy a presbitérium levétette a zászlót, bár az csak magyar jelkép, és nem Magyarország zászlaja volt. A faluközpontban azóta is lobogó nélkül áll a zászlórúd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 08., kedd

Lángokba borult egy gazdasági épület Marossárpatakon

Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.

Lángokba borult egy gazdasági épület Marossárpatakon
2025. július 07., hétfő

Takarmánybálák égnek Nagynyulason, búzatábla Marosbogáton

Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.

Takarmánybálák égnek Nagynyulason, búzatábla Marosbogáton
2025. július 07., hétfő

Mezőgazdasági területek is lángolnak Maros megyében

Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.

Mezőgazdasági területek is lángolnak Maros megyében
2025. július 07., hétfő

Több mint százezer fesztiválozó vett részt a hetedik VIBE-on

A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.

Több mint százezer fesztiválozó vett részt a hetedik VIBE-on
2025. július 07., hétfő

Tűz ütött ki Mezőbanyicán – három melléképület vált a lángok martalékává

Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.

Tűz ütött ki Mezőbanyicán – három melléképület vált a lángok martalékává
2025. július 04., péntek

Utolsó útjára kísérték Kincses Előd jogászt, Orbán Viktor is részt vett a temetésen

Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.

Utolsó útjára kísérték Kincses Előd jogászt, Orbán Viktor is részt vett a temetésen
2025. július 04., péntek

Elmaradnak a szászrégeni városnapok

Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.

Elmaradnak a szászrégeni városnapok
Elmaradnak a szászrégeni városnapok
2025. július 04., péntek

Elmaradnak a szászrégeni városnapok

2025. július 04., péntek

Kilencedszer szerveznek kastélynapot Bonyhán

Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.

Kilencedszer szerveznek kastélynapot Bonyhán
2025. július 04., péntek

Kimerült tűzoltók, elromló autók – Bukarestre várnak a megoldásért

Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.

Kimerült tűzoltók, elromló autók – Bukarestre várnak a megoldásért
2025. július 04., péntek

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe

Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe
Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe
2025. július 04., péntek

Belakták a fesztiválfalut, pörög a Vibe