Fotó: Boda L. Gergely
Hétfőtől fogadja a szemetet az uniós alapokból a megyei integrált hulladékgazdálkodási projekt keretében megvalósított kerelőszentpáli telep. A rendszer teljes beüzemelésére valószínűleg egy éven belül megtörténik.
2017. február 06., 18:182017. február 06., 18:18
2017. február 06., 19:532017. február 06., 19:53
Megérkezett az első szemetet szállító teherautó hétfőn délelőtt a kerelőszentpáli hulladéktelepre, ezért február 6-át fontos dátumnak nevezte a térség történetében a Maros megyei önkormányzat elnöke, Péter Ferenc.
„Ez az első lépés, és a következő időszakban még sok a tennivaló ahhoz, hogy a teljes rendszert üzembe helyezzük, hogy a hulladékgazdálkodásra kitalált kör bezáruljon. A telep működtetésére kiírt versenypályázat győztesének sikerült betartania a határidőket, úgyhogy mostantól üzemel a létesítmény” – fogalmazott a helyszínen tartott sajtótájékoztatóján a tanácselnök.
A hulladéktelepet működtető vállalkozás, az Iridex Group Import Export Kft. és a Servicii Salubritate Bucuresti Rt. társulás képviselői. Florin Pascu menedzser elmondta, tizenöt éve tevékenykednek a hulladékgazdálkodás terén, így kellő szakmai tapasztalattal, valamint helyi munkaerő alkalmazásával (összesen mintegy 25 személyt foglalkoztatnak majd) készen állnak, hogy a térségnek modern, szennyezésmentes szolgáltatást biztosítsanak.
Radu Spinei projektkoordinátor szerint „hét évig tartó, rögös út végére” érkezett a beruházás, ennyi idő telt el ugyanis azóta, hogy még Lokodi Edit Emőke tanácselnök idején kiírták az első versenytárgyalásokat. „Ez még távolról sem jelenti azt, hogy a hulladékkezelés összes gondját megoldottuk Maros megyében, viszont a legfontosabb és legsürgősebb célt, azt hogy elkezdjen működni, elértük, hiszen korábban be kellett záratnunk öt, az uniós előírásokat nem teljesítő szeméttelepet – Marosvásárhelyen, Szászrégenben, Marosludason, Radnóton és Szovátán –, és úgy vélem, a hátralevő, úgymond átmeneti időszak 12 hónapot vesz majd igénybe” – mondta a szakember, ennyi idő áll ugyanis rendelkezésre arra, hogy a szelektív begyűjtésre vonatkozó feltételeket is teljesítsék.
Addig egy helyre megy az összes szemét, a működéshez szükséges környezetvédelmi engedély ezt lehetővé teszi. „A 188 millió lejes projektből az alapinfrastruktúrát készítettük el. A kerelőszentpáli tároló összesen 5 millió köbméter szemét befogadására alkalmas, amivel számításaink szerint 20 évre megoldja ezt a gondot. Az első cella 1,25 millió köbméter kapacitású, ezután megépítjük a második és a harmadik cellát. Még hátravan az átrakó és kezelőállomás, amely 65 ezer tonna hulladékot képes feldolgozni és befogadni, majd két éven belül a kapacitását 120 ezer tonnára bővítjük. Erre még ebben a hónapban kiírjuk a licitet, és az év második felében lehet üzemképes. Továbbá hátravan a kakasdi válogató és tömörítő állomás, a begyűjtési szolgáltatás és a szelektív gyűjtés elindítása” – fogalmazott a projektvezető.
A lassan-lassan megvalósuló projekt ötlete és tervei először 2003-2004-ben merültek fel, a szerződést az európai bizottsággal 2010. június 30-án írta alá a Maros megyei tanács. Üröm az örömben, hogy idén január elsejétől életbe lépett törvény szerint minden leraktározott tonna szemétért 80 lejes adót számítanak fel, amit az Országos Környezetvédelmi Alapba kell befizetni – a megyei önkormányzat képviselői a rendelkezéssel szemben emelt kifogásaikat fenntartják, és annak ha nem is eltörlését, de legalább az elhalasztását kérik, mindaddig amíg tisztázódik a helyzet. Emellett ugyanis tonnánként 62 lejt kell fizetni a hulladéktelep működtetőjének, tehát a lakosságnak 142 lejébe kerül egy tonna szemét.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!